Miasto

Linia numer 38 straci zabytkowe tramwaje


Za dwa lata zabytkowe tramwaje typu N znikną z ulicy Piekarskiej. Tramwaje Śląskie ogłosiły przetarg na nowy, niskopodłogowy tabor, który będzie obsługiwał jedną z najkrótszych linii w Europie.

Reklama

Bytomianie, którzy na co dzień korzystają z komunikacji tramwajowej, ostatnio są zalewani nowymi informacjami. Nie wszystkie użytkownikom przypadają do gustu. Wiele głosów oburzenia pojawiło się po wiadomości o zlikwidowaniu linii numer 30 oraz zmianach w kursowaniu linii 49. Co innego wieść o przebudowie ulicy Katowickiej, dzięki której jeżdżące tam tramwaje w końcu będą mogły korzystać z dwóch torów.

Na tym jednak nie koniec. Tramwaje Śląskie ogłosiły przetarg, który zmieni nie do poznania popularną linię 38. Do końca 2019 roku pojawią się tam nowe tramwaje niskopodłogowe. To oznacza, że z trasy znikną zabytkowe tramwaje typu N. Skąd taka decyzja?

- Dochodzą do nas głosy, że osobom starszym, rodzicom z wózkami, czy osobom niepełnosprawnym jest ciężko wsiąść i wysiąść z tego tramwaju. W dodatku są to tramwaje wiekowe i utrzymanie ich w sprawności technicznej, przy codziennej eksploatacji przez cały rok, jest coraz trudniejsze. Dla dobra pasażerów i tego wagonu to jest najwyższa pora, aby go zastąpić tramwajem niskopodłogowym - tłumaczy rzecznik TŚ Andrzej Zowada w rozmowie z "Radio Piekary".

Decyzja wydaje się nieodwołalna, ale na szczęście jest szansa, że popularne "N-ki" nie znikną całkowicie z ulicy Piekarskiej. Jest pomysł, aby nadal jeździły, ale za to znacznie rzadziej.

- Nie chcemy zupełnie zlikwidować możliwości kursowania "N-ki". Chcemy rozmawiać z organizatorem transportu i dojść do tego, by w dni powszednie wykorzystywać nowy tabor. Natomiast w święta i weekendy mógłby kursować wagon typu "N". Mielibyśmy zachowaną historię, unikatowy charakter linii i atrakcję dla turystów, a jednocześnie do codziennej eksploatacji byłby nowoczesny tramwaj z niską podłogą - dodaje Zowada.

Linia numer 38 to jedna z perełek Bytomia. Utworzono ją w 1913 roku i pierwotnie kursowała od bytomskiego rynku do zajezdni tramwajowej przy ulicy Piekarskiej. Potem wydłużono trasę do kopalni Nowy Orzeł Biały. W 1979 roku ruch tramwajowy na Piekarskiej został zlikwidowany, a przywrócono go dopiero w 1982 roku. Obecnie tramwaj kursuje jedynie po ulicy Piekarskiej. Trasa liczy zaledwie 1350 metrów i pokonuje się ją w 6 minut. Dzięki temu Bytom może pochwalić się jedną z najkrótszych linii tramwajowych w Europie.

38 jest wyjątkowa także dzięki maszynom, które ją obsługują. Od lat na trasie jeżdżą dwa zabytkowe tramwaje typu N. Pierwszy, o numerze 954, został wyprodukowany w 1949 roku i został nazwany "Paulek". Drugi z kolei ma numer 1118 i jest o dwa lata starszy.

Podróż tymi tramwajami pozwala pasażerom przenieść się w czasie. Drzwi trzeba otwierać samodzielnie, w środku są stare, drewniane ławki, a mechanizm, którego używa motorniczy, nie ma już nic wspólnego z tym, co dziś wykorzystują najnowsze maszyny. Problemem jednak jest to, o czym wspominał rzecznik Tramwajów Śląskich. Osoby starsze, niepełnosprawne, czy rodzice z wózkami często mają problem, aby komfortowo wejść do tramwaju.

Zobacz też:
Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.