Miasto

Market jak dawna zajezdnia [WIZUALIZACJE]


Ruszyła budowa parku handlowego w sąsiedztwie Lidla przy ul. Witczaka. Nowy obiekt będzie architektonicznie nawiązywać do zabytkowej zajezdni tramwajowej, która stała w tym miejscu do 2013 roku.

Reklama

There are no images in the gallery.

Dawniej wzdłuż ulicy Witczaka kursowały tramwaje łączące Bytom z Piekarami Śląskimi. Była to pierwsza linia tramwajowa na Górnym Śląsku, wybudowana w 1894 roku. Przy niej, pomiędzy dzisiejszymi ulicami Tramwajarzy i Stawową wybudowano zajezdnię i warsztaty. Kompleks pełnił swoją funkcję do 1968 roku, kiedy na Stroszku otwarto nową zajezdnię, a kilka lat później zlikwidowano też linię tramwajową do Piekar. Do 2006 r. przy ul. Witczaka funkcjonowała baza Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej Bytom, natomiast po jego upadku prowadziły tu działalność różne firmy transportowe. Pomimo protestów społeczników zabytkowa hala została rozebrana w 2013 r.

Niedługo później część terenu dawnej zajezdni zagospodarowano poprzez budowę sklepu niemieckiej sieci Lidl. Teraz na placu po rozebranej hali rozpoczęła się budowa drugiego obiektu handlowego. Green Hills Investment z Warszawy stawia tu park handlowy o powierzchni zabudowy 1800 m2. Znajdą się w nim sklepy oferujące szeroki asortyment codziennego użytku, w tym m.in. sklep drogeryjny. - Mamy nadzieję że nasza inwestycja stanie się rozpoznawalnym punktem handlowym na mapie Bytomia i umili mieszkańcom codzienne zakupy - stwierdziła Małgorzata Brych-Barwicka, kierownik ds. Projektów Green Hills Investment.

Bryła nowego budynku będzie nawiązywać swoim kształtem do hali dawnej zajezdni. Na elewacji pojawi się jasny tynk i cegła klinkierowa. Przed sklepami będzie znajdować się parking dla samochodów osobowych. Kierowcy będą mogli na niego wjechać zarówno od strony ul. Gwareckiej, jak i od Witczaka. Park handlowy ma zostać oddany do użytku pod koniec przyszłego roku.

Zobacz też:
Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.