Miasto

Zabytkowy budynek MDK 1 przejdzie remont


Kamienica przy Powstańców Warszawskich 12 w końcu doczeka się remontu. Prace pochłoną prawie 5 mln złotych, ale i tak nie wystarczy na wszystko.

Reklama

Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 przez rok będzie funkcjonować w innym miejscu. Na razie nie wiadomo, gdzie placówka się przeprowadzi, a rozmowy w tej sprawie cały czas trwają. Nikt jednak z tego powodu nie narzeka. MDK w końcu doczeka się remontu swojej siedziby, co rozwiąże wiele problemów.

Urząd Miasta ogłosił przetarg, który ma zostać rozstrzygnięty 17 stycznia. Na remont zostanie przeznaczone prawie 4,8 mln złotych. Środki udało się pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2019. MDK będzie funkcjonować w dotychczasowym miejscu do 30 czerwca tego roku. Potem do budynku wejdą robotnicy.

Pracy będzie bardzo dużo. Elewacja widoczna od ulicy Powstańców Śląskich zostanie oczyszczona metodą gumkowania. Ściana od podwórza będzie miała naprawiony tynk. Cegły pokryte glazurą, które można znaleźć w wewnętrznym podwórku, zostaną oczyszczone.

Wymienione zostaną przestarzałe instalacje. Elektryka, rury centralnego ogrzewania, a także okna. Niestety, nie wystarczy pieniędzy na wymianę instalacji kanalizacyjnej, a na ten cel brakuje 500 tys. zł.

Pojawią się nowe okna, sanitariaty, a parkiet zostanie wymieniony na dębowy. Do tego sala ze sceną zyska klimatyzację. Wykonawca także odrestauruje marmury i wyremontuje dach. Wszystkie prace będą pod ścisłą kontrolą, bo budynek jest wpisany do rejestru zabytków. Program Funkcjonalno-Użytkowy rewitalizacji domu kultury przygotowała bytomska pracownia architektoniczna Pronobis Studio.

Siedziba MDK nr 1 to jeden z najpiękniejszych gmachów w Bytomiu. Dziś jego czarna elewacja gubi się w otoczeniu, lecz gdy powstał w 1906 roku była ona jasnej barwy. Front został bowiem wyłożony piaskowcem, który przez te wszystkie lata po prostu pokrył się brudem, a wraz z nim wspaniałe płaskorzeźby zdobiące główne wejście oraz reprezentacyjny balkon na drugim piętrze. W środku zachowały się oryginalne żyrandole, witraże w oknach, kamienne schody i pokrycia ścian, natomiast w gabinecie dyrektora stoją piękne meble z początku XX wieku.

Zobacz też:
Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.

Media społecznościowe

Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone