Miasto

Koleją na sprzątanie. Wąskotorówka potrzebuje rąk do pracy


 Ogromne ilości śmieci zalegają na trasie bytomskiej wąskotorówki. SGKW postanowiło wziąć sprawy w swoje ręce, ale potrzebuje pomocy. 23 marca każdy będzie mógł pomóc w sprzątaniu.

Reklama

Wiosna jest jedną z najpiękniejszych pór roku. Nie tylko robi się ciepło, ale także natura budzi się do życia. Niestety, są także minusy. Topniejący śnieg odkrywa ogromne ilości śmieci, które przez wiele miesięcy były ukryte pod białym puchem. Nie jest to przyjemny widok.

Niedawno na Facebooku Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych pojawił się wpis o śmieceniu. Wolontariusze podczas jednego z pierwszych przejazdów w tym roku natknęli się na ogromne ilości śmieci. Butelki, puszki, worki, a nawet pampersy. Na takie niespodzianki natrafili miłośnicy wąskotorówki. Część udało się pozbierać, ale cała trasa jest tak zaśmiecona, że w ograniczonym składzie jej sprzątanie zajęłoby długie tygodnie.

Stąd pomysł na akcję "Koleją na sprzątanie", w której udział wziąć może każdy. 23 marca w godzinach 10-15. Ochotnicy pomogą w sprzątaniu na odcinku Bytom Wąskotorowy - Dąbrowa Miejska. Swoją obecność można potwierdzić w wydarzeniu na Facebooku, które znajdziecie TUTAJ.

- W sobotę 23 marca o godzinie 10:00 ze stacji Bytom Karb Wąskotorowy wyjeżdżamy pociągiem do Bytomia i tam zaczynamy sprzątać. Można do nas dołączyć również w samym Bytomiu, na przystanku Bytom Wąskotorowy. Zbierając śmieci, będziemy podążać w kierunku Karbia, a jeżeli czas i siły pozwolą, to nawet dalej. Odcinki trasy gdzie nie ma śmieci, pokonamy pociągiem. Kto wie, może uda się nam dotrzeć do Dąbrowy Miejskiej? - wyjaśnia organizator akcji.

Na koniec uczestnicy będą mogli posilić się przy ognisku, które zostanie rozpalone przy parowozowni. Jest zatem okazja, aby w słusznej sprawie podziałać społecznie. Warto, bo bytomska wąskotorówka to jedna z największych atrakcji i jednocześnie jest wizytówką całego miasta. Zalegające śmieci przy torach nie wystawiają nam najlepszego świadectwa.

Zobacz też:
Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.