Miasto

Koleją na sprzątanie. Wąskotorówka potrzebuje rąk do pracy


 Ogromne ilości śmieci zalegają na trasie bytomskiej wąskotorówki. SGKW postanowiło wziąć sprawy w swoje ręce, ale potrzebuje pomocy. 23 marca każdy będzie mógł pomóc w sprzątaniu.

Reklama

Wiosna jest jedną z najpiękniejszych pór roku. Nie tylko robi się ciepło, ale także natura budzi się do życia. Niestety, są także minusy. Topniejący śnieg odkrywa ogromne ilości śmieci, które przez wiele miesięcy były ukryte pod białym puchem. Nie jest to przyjemny widok.

Niedawno na Facebooku Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych pojawił się wpis o śmieceniu. Wolontariusze podczas jednego z pierwszych przejazdów w tym roku natknęli się na ogromne ilości śmieci. Butelki, puszki, worki, a nawet pampersy. Na takie niespodzianki natrafili miłośnicy wąskotorówki. Część udało się pozbierać, ale cała trasa jest tak zaśmiecona, że w ograniczonym składzie jej sprzątanie zajęłoby długie tygodnie.

Stąd pomysł na akcję "Koleją na sprzątanie", w której udział wziąć może każdy. 23 marca w godzinach 10-15. Ochotnicy pomogą w sprzątaniu na odcinku Bytom Wąskotorowy - Dąbrowa Miejska. Swoją obecność można potwierdzić w wydarzeniu na Facebooku, które znajdziecie TUTAJ.

- W sobotę 23 marca o godzinie 10:00 ze stacji Bytom Karb Wąskotorowy wyjeżdżamy pociągiem do Bytomia i tam zaczynamy sprzątać. Można do nas dołączyć również w samym Bytomiu, na przystanku Bytom Wąskotorowy. Zbierając śmieci, będziemy podążać w kierunku Karbia, a jeżeli czas i siły pozwolą, to nawet dalej. Odcinki trasy gdzie nie ma śmieci, pokonamy pociągiem. Kto wie, może uda się nam dotrzeć do Dąbrowy Miejskiej? - wyjaśnia organizator akcji.

Na koniec uczestnicy będą mogli posilić się przy ognisku, które zostanie rozpalone przy parowozowni. Jest zatem okazja, aby w słusznej sprawie podziałać społecznie. Warto, bo bytomska wąskotorówka to jedna z największych atrakcji i jednocześnie jest wizytówką całego miasta. Zalegające śmieci przy torach nie wystawiają nam najlepszego świadectwa.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (5 replies).

marcinen Avatar
marcinen odpowiedział w temacie: #184067 2019/03/24 21:30
a kto i kiedy w końcu zrobi dojście do przystanku wąskotorówki od strony Szombierek?? obecnie brodzi się tam w błocie. Oczywiście około 10 lat temu obiecał to Radny Kurzątkowski, mieli się nad tym pochylić i zrobić, pisali w Życiu Bytomskim, że się ruszy i po 10 albo więcej latach ludzie nadal brodzą w błocie po deszczach. Droga jak nie była wysypana kruszywem tak nie jest. Miała być ścieżka rowerowa i chodnik a przez tyle lat nadal ich nie ma!!! co to jest z władza, że przez ponad 10 lat nie potrafią załatwić takiej sprawy??
Senda Avatar
Senda odpowiedział w temacie: #184046 2019/03/22 09:10

Jawor napisał: Takie dziś czasy że każdy szuka rąk do pracy ;)


Nasza wąskotorówka nigdy nie narzekała na nadmiar chętnych do pracy. No cóż, mało kto chce pracować za darmo, a czasem nawet dokładać swoje pieniądze do jej funkcjonowania
Jawor Avatar
Jawor odpowiedział w temacie: #183966 2019/03/16 19:42
Takie dziś czasy że każdy szuka rąk do pracy ;)
Jasiu Avatar
Jasiu odpowiedział w temacie: #183964 2019/03/16 18:40
Nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść. Myślę, że dzieci mile widziane :)
olowpb Avatar
olowpb odpowiedział w temacie: #183952 2019/03/16 07:11
Nie mam "twarzoksiążki" więc jak inaczej można zapisać się do tej imprezy?

Poza tym czy są jakieś ograniczenia wiekowe? Pytam w kontekście uczestnictwa dzieci.

Reklama: