Miasto

Miliony z Unii na wymianę oświetlenia


Unia Europejska dołoży się do inwestycji w wymianę oświetlenia na bytomskich ulicach. Miastu udało się pozyskać 2,9 mln zł dotacji, dzięki czemu gmina z własnego budżetu dołoży do tego tylko 500 tys. zł.

Reklama

W kwietniu podpisano umowę z firmą FBSerwis S.A. na montaż 2 230 nowych opraw LED z systemem redukcji mocy, demontaż i utylizację starych opraw oraz wymianę przewodów i wysięgników na słupach oświetleniowych. Dzięki temu miasto uzyska spore oszczędności w opłatach za energię elektryczną. Szacuje się, że roczne wydatki na ten cel mogą zmaleć z 535 tys. zł do 289 tys. zł. Nowoczesne oprawy LED będą oszczędzać prąd także poprzez redukcję mocy w godzinach późnonocnych, gdy na drogach panuje znikomy ruch. Za sprawą tego rozwiązania zużycie energii zmniejszy się nawet o 47%.

W ramach projektu wymienione zostanie oświetlenie m.in. w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla, wzdłuż głównych arterii komunikacyjnych (m.in. al. Jana Nowaka Jeziorańskiego, ul. Konstytucji, Stolarzowickiej, Wrocławskiej, ks. Jana Frenzla, Frycza-Modrzewskiego, Zabrzańskiej), przy Rynku i innych placach (pl. Sikorskiego, pl. Akademickim) oraz wzdłuż części ulic w Śródmieściu i dzielnicach Bytomia (m.in. przy ul. Dworcowej, Kolejowej, Olimpijskiej, Tarnogórskiej, Batorego, Chrobrego, Smolenia, Żeromskiego, al. Legionów, Siemianowickiej, Tuwima, Brzezińskiej, Staffa, Alojzjanów, Oświęcimskiej, Powstańców Śląskich, Arki Bożka, Długiej, Hlonda, Szymały, Sikorskiego, Wolnego, Popiełuszki, Elektrownia, Ossolińskiego, Czecha, Pogodnej, Fabrycznej, Szyby Rycerskie). Poprawi się też estetyka – oprawy zostaną ujednolicone.

Cała wartość tej inwestycji będzie wynosić 3 391 075 zł, z czego aż 2 882 414 zł będzie stanowiło dofinansowanie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) Oś Priorytetowa: 4. Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna, Poddziałanie:4.5.1. : Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie – ZIT.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (9 replies).

miras Avatar
miras odpowiedział w temacie: #186156 2019/09/06 09:40

Rafał napisał: Jak pada deszcz to oświetlenie LED oświetla już tylko na kilka metrów od źródła światła więc oszczędności są ale ciemności też.Jak ktoś chce się przekonać proponuje spacer po Szynolu , "Promenadzie Słońca" ...

Przy lampach sodowych bez względu na to czy pada czy nie i tak g... widać.
neit Avatar
neit odpowiedział w temacie: #186143 2019/09/05 19:49

toled napisał: Przykład dam Oświęcimskiej - obecnie już ogarnęli świecenie wszystkich latarni, jednakże ich budowa powoduje...że pod drugiej stronie na chodniku jest po prostu ciemno. Trzeba chodzić od strony latarni.


Bez zgłoszenia nie ruszyliby palcem...
Rafał Avatar
Rafał odpowiedział w temacie: #186142 2019/09/05 19:31
Jak pada deszcz to oświetlenie LED oświetla już tylko na kilka metrów od źródła światła więc oszczędności są ale ciemności też.Jak ktoś chce się przekonać proponuje spacer po Szynolu , "Promenadzie Słońca" ...
toled Avatar
toled odpowiedział w temacie: #186140 2019/09/05 18:45
Przykład dam Oświęcimskiej - obecnie już ogarnęli świecenie wszystkich latarni, jednakże ich budowa powoduje...że pod drugiej stronie na chodniku jest po prostu ciemno. Trzeba chodzić od strony latarni.
Jawor Avatar
Jawor odpowiedział w temacie: #186078 2019/08/31 07:23
Niech wymieniają, będzie lepiej widać dziury w bytomskich drogach. Wołosz kręcisz na siebie bata, oj kręcisz.

Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.