Miasto

Urzędnicy będą śmigać na elektrykach z metropolii


230 elektrycznych rowerów wartych 2,2 mln zł trafi do urzędów miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz do policji i straży miejskiej, a wszystko dzięki programowi „Rowerem lub na kole”, realizowanemu przez GZM. Ile z nich otrzyma Bytom?

Reklama

Umowę na dostawę jednośladów podpisano w poniedziałek, 15 lipca. Jak wyjaśniła Karolina Wadowska, członek zarządu GZM i zarazem osoba odpowiedzialna m.in. za politykę rowerową Metropolii, działanie to ma promować zrównoważoną mobilność miejską oraz udowodnić, że służbowe podróże można obywać także na rowerze. Inicjatywa ma na celu także zmianę nawyków mieszkańców, a korzystanie z rowerów zamiast z samochodów niewątpliwie będzie miało też korzystny wpływ na stan środowiska. To jednak nie wszystko. - Naszym celem jest uruchomienie największej w Europie wypożyczalni elektrycznych rowerów miejskich. Do 2022 roku na pilotaż Elektrycznego Roweru Metropolitalnego przeznaczymy ok. 20 mln zł - dodaje Karolina Wadowska.

Przykład idzie z góry, zatem jako pierwsi na rowery przesiądą się urzędnicy i funkcjonariusze służb mundurowych. Ma to zachęcić innych do wybierania ekologicznego środka transportu do przemieszczania się po mieście. W rejonach, w których występują korki, rower pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Marcin Dworak, metropolitalny oficer rowerowy obliczył, że pokonanie pieszo 1 km zajmuje średnio ok. 15 minut, tymczasem rowerem bez wspomagania ok. 4 minuty, a rowerem elektrycznym przejedziemy ten dystans jeszcze szybciej.

Kiedy rowery pojawią się w gminach należących do GZM? Zgodnie z zapowiedziami 40 jednośladów zostanie rozdysponowanych w ciągu najbliższych 30 dni. Każdy członek Metropolii na dobry start otrzyma po jednym z nich, a kilka trafi do pracowników Urzędu Metropolitalnego. Na kolejne 190 trzeba będzie trochę poczekać, ponieważ zostaną dostarczone w czwartym kwartale tego roku. Finalnie najwięcej rowerów, bo aż 11 trafi do Katowic. Z kolei do Bytomia przyjedzie ich niewiele mniej, bo 10. Taka sama flota jednośladów będzie do dyspozycji urzędników i funkcjonariuszy w Sosnowcu, Zabrzu i Gliwicach. Chorzów i Ruda Śląska otrzymają po 9 rowerów, natomiast Piekary Śląskie – 8, a Radzionków - 3. Rowery te będą mogły pokonać do 60 km na jednym ładowaniu. Przez najbliższe trzy lata za ich serwisowanie będzie odpowiedzialna firma, która wygrała przetarg.

Realizacja programu „Rowerem lub na kole” to jedno z wielu działań podejmowanych przez Metropolię w zakresie polityki rowerowej. Przypomnijmy, że m.in. opracowano już „Standardy i wytyczne kształtowania infrastruktury rowerowej”. Dokument ten został oficjalnie przyjęty przez Zarząd Województwa Śląskiego, a w czerwcu tego roku wpisano go w wojewódzki plan rozwoju infrastruktury rowerowej. Dodatkowo, stworzono również „Studium tras rowerowych”, w którym zaprezentowano „rowerowy układ krwionośny” Metropolii, zawierający propozycję przebiegu ponad 1500 km dróg rowerowych.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (6 replies).

Passphrase Avatar
Passphrase odpowiedział w temacie: #185302 2019/07/16 17:27
Kolejny przykład na marnotrawienie środków na nikomu niepotrzebne sprawy. Obiady by dzieciom zafundowali w szkołach lepiej.
myszaty Avatar
myszaty odpowiedział w temacie: #185297 2019/07/16 14:14
ściema i popisówa - jacy niby urzędnicy jeżdżą w teren?
poziom kretynizmu sięga zenitu.
wydane głupio pieniądze - lepiej by wydali ten grosz na choćby 5 km ścieżki.
bardoz Avatar
bardoz odpowiedział w temacie: #185295 2019/07/16 12:14

przeznaczymy ok. 20 mln zł


Tak się właśnie marnotrawi publiczne środki na modne eko-bzdury. Za 3 miesiące nadejdą pierwsze przymrozki i wtedy nikt nawet na te rowery nie spojrzy, a okres zimowy w Polsce trwa nawet 5-6 miesięcy. Ciekawe też, czy po roku od wprowadzenia tych rowerowych rewolucji dla urzędników i funkcjonariuszy przeprowadzi ktoś rzetelne pod względem statystycznym badania dotyczące tych cud-rowerów, czasu ich użytkowania, kosztów użytkowania, awaryjności, opinii użytkowników (anonimowo oczywiście) itp. Wyniki byłyby pewnie zaskoczeniem dla osób wymyślających tego rodzaju akcje.
Jawor Avatar
Jawor odpowiedział w temacie: #185291 2019/07/16 10:53

georg11 napisał: Dróg rowerowych jak na lekarstwo ale promujemy rowery.Ok,zobaczymy co z tego wyjdzie.


Co z tego wyjdzie to już widać. 30 procent rowerów które już jeżdżą zostało zdewastowanych. Polak własnego nie szanuje a będzie szanował czyjeś ?
neit Avatar
neit odpowiedział w temacie: #185288 2019/07/16 09:47
Bardzo dobra wiadomość. Jak ktoś ich zmusi do jazdy na rowerze to w końcu zauważą, że bez właściwej infrastruktury nie da się tego robić.

Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.