Miasto

Bytom się kurczy


Bytom pustoszeje. Miasto co roku znajduje się w niechlubnym gronie gmin najszybciej tracących mieszkańców. A będzie coraz gorzej. Zgodnie z prognozami w 2050 roku z miasta zniknie połowa bytomian.

Reklama

Kiedyś Bytom był prawdziwą potęgą. Spis powszechny przeprowadzony w 1955 wykazał, że mieszkało tu wówczas 174 tysięcy osób. W latach 70. było to jedno z najludniejszych polskich miast, zajmujące 11. miejsce pod względem liczby ludności w naszym kraju. Na początku lat 80-tych suma ta podskoczyła do 231,5 tys. Chętnie osiedlali się tutaj przedstawiciele regionów położonych zarówno na północy, jak i południu Polski, ponieważ to tu, w górniczym zagłębiu, mogli liczyć na pracę. Natomiast od połowy lat 90-tych można obserwować sukcesywny spadek liczby mieszkańców, skorelowany z transformacją gospodarczą i powolnym wygaszaniem przemysłu ciężkiego. Populacja bytomian systematycznie się kurczy. A jak jest obecnie?

We wtorek, 22 lipca, Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący powierzchni i ludności w przekroju terytorialnym w 2019 roku. Publikacja została opracowana w oparciu o dane i informacje wg stanu w dniu 1 stycznia 2019 roku. Analiza wykazała, że liczba ludności Polski w 2019 roku, w porównaniu z 2018 rokiem, zmniejszyła się o 22 410 osób. Największy spadek odnotowało województwo śląskie (ubyło aż 14 615 osób!), a największy przyrost - województwo mazowieckie (18 795 osób). Zaledwie w czterech województwach wzrosła liczba ludności. To województwa: mazowieckie, małopolskie, pomorskie oraz wielkopolskie. Wzrost liczy ludności w przypadku dwóch ostatnich ma jednak związek głównie ze zmianami w podziale terytorialnym. Pozostałe województwa odnotowały znaczny spadek mieszkańców.

A jak jest w Bytomiu?

Miasto zajmuje 6944 hektarów, czyli 69 km kw, a zamieszkiwane jest przez 166 795 osób. W związku z powyższym Bytom zajmuje 42. lokatę pod względem powierzchni i 23. pozycję jeżeli chodzi o liczbę ludności.

Spis treści

Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.

Media społecznościowe

Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone