Miasto

Kopalnia ufundowała sprzęt dla szpitala


Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu w Bytomiu działające przy Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu wzbogaciło się o nowy sprzęt wart ok. 100 tys. złotych. Darczyńcą jest spółka Węglokoks-Kraj - właściciel kopalni Bobrek-Piekary.

Reklama

Uroczyste przekazanie nowoczesnego cystoskopu i histeroskopu oraz narzędzi endoskopowych miało miejsce 8 sierpnia. Dzięki wspomnianemu sprzętowi lekarze będą mogli dokładnie ocenić rodzaj oraz zmiany zachodzące w macicy i w pęcherzu moczowym, takie jak m.in.: zrosty, mięśniaki, guzy nowotworowe i przerzuty. Histeroskopia pozwala na precyzyjne określenie umiejscowienia i wielkość zmian przerostowych wewnątrz macicy, a korzystając z narzędzi endoskopowych można je usunąć, a następnie przesłać do badania histopatologicznego.

- Jesteśmy dumni, że możemy dołożyć naszą cegiełkę do tej inicjatywy. Rozbudowa parku maszynowego w tak prestiżowej placówce, znanej na skalę ogólnopolską oraz światową, przyczyni się do dalszego jej rozwoju, umożliwiając kolejne osiągnięcia w diagnostyce chorób i innowacyjnym leczeniu - podkreślił Grzegorz Wacławek, prezes zarządu Węglokoks-Kraj.

Podczas wydarzenia prof. dr hab. n. med. Anita Olejek, kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej, przybliżyła zastosowanie otrzymanych narzędzi w diagnostyce medycznej.

- Dzięki takim narzędziom można leczyć mało inwazyjnie różnego typu schorzenia, które w innym przypadku wymagałyby otwierania jamy brzusznej, otwierania narządów. Są to niezwykle delikatne, bardzo małe narzędzia, które szybko się zużywają. To dzisiejsze spotkanie to dla nas bardzo ważny moment, bo dzięki temu możemy wykonać znacznie więcej tych operacji, o których mówiłam - wyjaśniła prof. dr hab. n. med. Anita Olejek.

Przypomnijmy, że nie jest to pierwsza darowizna przekazana przez spółkę Węglokoks Kraj dla bytomskich szpitali. W ubiegłym roku Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu otrzymał echokardiograf. Zakup sprzętu o wartości 180 tys. zł sfinansował Węglokoks Kraj Sp. z o.o. z Grupy Kapitałowej Węglokoks na prośbę Fundacji im Św. Barbary z Bytomia, która zwróciła się do spółki o pomoc. Podejmując działania tego typu firma daje dobry przykład i realizuje wytyczne polityki społecznej odpowiedzialności biznesu.

fot. G. Goik / UM Bytom

Zobacz też:
Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.