Miasto

Dziś wchodzą w życie zmiany w ustawie o ruchu drogowym: Korytarz życia i jazda na suwak obowiązkowe


Ustawodawca przygotował „mikołajkowy prezent” dla wszystkich kierowców. 6 grudnia wchodzą w życie przepisy dotyczące „korytarza życia” oraz jazdy zgodnie z zasadą zamka błyskawicznego – tzw. jazdy na suwak.

Reklama

Powyższe zmiany wprowadzone zostały dzięki nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. poz. 2202) z 16 października 2019 r.

Jak tworzyć korytarz życia?

- Zgodnie z przyjętą zasadą kierujący pojazdami, poruszający się lewym pasem będą musieli zjechać do lewej krawędzi pasa, a pozostali do prawej krawędzi. Sprawne utworzenie korytarza życia będzie szczególnie ważne na drogach wielopasmowych, ponieważ dla służb ratowniczych liczy się każda sekunda. Im szybciej kierujący pojazdami zrobią dla nich miejsce, tym większa szansa na uratowanie życia – podkreśla oficer prasowy bytomskiej KMP.

W przypadku kilku pasów ruchu, korytarz życia zawsze będzie występował po lewej stronie - pomiędzy lewym pasem ruchu i pasem z nim sąsiadującym. Zasada ta ułatwi zachowanie na drodze i kierowcy nie będą musieli zastanawiać się, z której strony nadjedzie pojazd uprzywilejowany.

Należy pamiętać, że z utworzonego korytarza życia mogą korzystać jedynie pojazdy uprzywilejowane. Wyjątkiem są pojazdy zarządców dróg lub pomocy drogowej biorący udział w akcji ratowniczej. Za jego blokowanie grozi kara. Na osobę niestosującą się do przepisów policjanci mogą nałożyć mandat wynoszący od 20 do 500 złotych.

Jazda na suwak

Kolejnym novum, które kodyfikuje i wprowadza nowelizacja jest jazda na suwak. Kiedy na drodze wystąpi zator, a kierowca będzie miał do czynienia z zanikaniem pasa ruchu lub pojawiającą się na nim przeszkodą, wówczas obowiązywać będzie „jazda na suwak”. Na czym polega? W przypadku wystąpienia powyższych okoliczności, kierujący pojazdem poruszający się tym pasem ruchu nie będzie miał obowiązku ustępowania pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać.

Czytaj dalej!

Zobacz też:
Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.