Miasto

10 milionów za teren przy DK88. Miasto znajdzie kupca?


Na sprzedaż wystawiono potężny teren przy tzw. "Starej autostradzie". Cena wywoławcza wynosi 10 mln zł. Jeśli znajdzie się kupiec, to będzie to największa transakcja na bytomskim rynku nieruchomości od lat.

Reklama

Miasto Bytom ogłosiło przetarg na sprzedaż nieruchomości o powierzchni 23 hektarów w rejonie ulic Elektrownia, Racjonalizatorów i al. Nowaka-Jeziorańskiego. To tzw. "brownfieldy", czyli grunty poprzemysłowe. Ich największym atutem jest położenie tuż przy Drodze Krajowej nr 88 łączącej Bytom z Zabrzem i Gliwicami oraz dwoma autostradami: A1 i A4. Przed ośmioma laty popularne "Ósemki" zostały poszerzone do czterech pasów i połączone tunelem pod ul. Miechowicką z Obwodnicą Północną. Dzięki temu teren oferowany przez miasto jest doskonale skomunikowany, co w dzisiejszych czasach ma ogromne znaczenie dla biznesu.

Zgodnie zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego na powyższym obszarze można wznosić obiekty usługowo-produkcjne i magazynowe. W sąsiedztwie znajdują się m.in. elektrociepłownia Miechowice, oczyszczalnia ścieków Miechowice, ogródki działkowe, osiedle mieszkaniowe, a po przeciwnej stronie DK88 mieści się Centrum Handlowe Atrium Plejada. Wzdłuż ul. Racjonalizatorów i Elektrownia są dostępne sieci wodociągowe, kanalizacyjne, elektroenergetyczne, teletechniczne i teleinformatyczne, natomiast na pobliskim osiedlu są gazociąg i rury ciepłownicze.

Kilka lat temu na zlecenie miasta i przy wsparciu unijnej dotacji opracowano koncepcję urbanistyczno-architektoniczną oraz dokumentację geologiczno-inżynierską, które przedstawiają możliwości zagospodarowania oferowanego terenu. Potencjalni inwestorzy mogą się z nich dowiedzieć m.in. że grunty znajdują się na obszarze górniczym, na którym występują wpływy górnicze III kategorii, zaś w poszczególnych rejonach mogą znajdować się szybiki porudne.

Cena wywoławcza terenu wynosi 10 milionów złotych. Jeśli znajdzie się chętny inwestor, to będzie to największa transakcja na rynku nieruchomości w Bytomiu od wielu lat. Ostatnim razem miasto uzyskało tak duże środki w 2013 roku, gdy sprzedano teren przy Centrum Handlowym M1 za 21 mln zł, lecz wtedy gmina w zasadzie kupiła go sama od siebie, bo nabywcą było Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne. Z kolei w 2006 r. Bytom zarobił 15 mln zł na sprzedaży działek w Śródmieściu, na których później wzniesiono galerię handlową Agora.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (1 replies).

myszaty Avatar
myszaty odpowiedział w temacie: #188276 2020/01/05 23:42
miechowice się sypią od szkód górniczych - szczerze wątpię w sukces, terenów bezpieczniejszych pod tym względem nie brakuje w Bytomiu i jakoś się o nie nie zabijają...

Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.