Miasto

Tramwaj linii 38 świętuje dziś swoje 38. urodziny!


 Najkrótsza linia tramwajowa w Polsce i jedna z najkrótszych w Europie obchodzi dziś, 10 lutego, jubileusz istnienia. Był tort, a orkiestra zagrała „Sto lat”!

Reklama

Pomimo niesprzyjającej pogody i stosunkowo wczesnej pory frekwencja dopisała. Urodziny tramwaju świętowało wielu bytomian, w tym głównie seniorzy i uczniowie. Podczas tak wyjątkowego dnia w Bytomiu nie mogło zabraknąć Pawła Lisonia, który związany był aż 17 lat z linią nr 38. W wydarzeniu wzięli też udział muzycy. Przypomnijmy, że co roku tramwaj ten za sprawą Krzysztofa Wydro przemienia się w najbardziej umuzykalnioną bankę! Dzieje się tak dzięki festiwalowi Blues Bana, w którym uczestniczy kilkudziesięciu muzyków bluesowych z całego kraju. Popularna impreza została nawet wpisana do odbywających się we wrześniu Ogólnopolskich Obchodów Dnia Bluesa.

Organizatorami urodzin linii 38 są: Tramwaje Śląskie S.A., Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym, Urząd Miasta Bytom i Zarząd Transportu Metropolitalnego.

Dzisiejsza linia tramwajowa przebiegająca wzdłuż ulicy Piekarskiej to jedynie fragment tej dawnej. Przypomnijmy, że powstała ona w 1913 roku i wiodła od Rynku do zajezdni tramwajowej usytuowanej na końcu ul. Piekarskiej. Dziś kursuje po niej tramwaj nr 38, lecz nie zawsze tak było, ponieważ w latach 1933-1951 była to linia 33, którą można było dojechać aż do Kopalni Nowy Orzeł Biały. W 1951 roku przemianowano ją na nr 35, a od 10 lutego 1982 roku linia nosi numer 38.

Zobaczcie zdjęcia!

fot. Ewa Zielińska

Zobacz też:
Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.