Miasto

Milionerów w Bytomiu nie ubywa... ale też nie przybywa


Liczba milionerów w Bytomiu jest stabilna. W ubiegłym roku ani ich nie ubyło, ale też nie przybyło. Bogaczy zarabiających w ciągu roku sześciocyfrowe kwoty jest w naszym mieście trochę ponad pół setki.

Reklama

Izba Administracji Skarbowej w Katowicach co roku prezentuje zestawienie liczby mieszkańców województwa śląskiego, którzy uzyskują roczny dochód powyżej miliona złotych. Ranking powiatów jest tworzony na podstawie zeznań podatkowych za poprzedni rok. Od kilku lat ilość milionerów w Bytomiu stale rosła. W 2014 roku żyło ich tu zaledwie 29, podczas gdy w 2019 r. było ich już 64.

Pierwszy raz od kilku lat populacja bytomskich milionerów nie wzrosła i względem 2018 roku utrzymała się na jednakowym poziomie. Tymczasem w całym województwie śląskim grono osób mogących poszczycić się takimi dochodami urosło o 199 nazwisk, w efekcie czego jest ich już 3 435. Jak wskazuje Krajowa Administracja Skarbowa, większość z nich stanowią przedsiębiorcy rozliczający się liniowym podatkiem dochodowym i składający zeznanie PIT-36l - to aż 92 proc. wszystkich milionerów w regionie. Co ciekawe od pewnego czasu rośnie liczba osób, które wykazują dochody przekraczające 1 mln zł w PIT-37, czyli m.in. z pracy na etat. Takich bardzo dobrze zarabiających pracowników było w ubiegłym roku aż 136 (parę lat temu było ich zaledwie kilkanaście osób).

Największą populacją milionerów może się poszczycić Bielsko-Biała i powiat bielski, gdzie mieszka 406 takich osób. Pod tym względem stolica dawnego województwa znacznie przewyższa Katowice, w których rozlicza się o ponad 100 milionerów mniej (301). Statystyki są lepsze także dla Częstochowy i powiatu częstochowskiego, gdzie jest 355 milionerów. Na drugim końcu tabeli są natomiast Piekary Śląskie (26 milionerów), Jastrzębie-Zdrój (28) oraz Siemianowice Śląskie (31).

fot. Pixabay

Zobacz też:
Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.