Miasto

Telefon dla Seniora. Będzie łączył bytomian 60+


Czas pandemii pokazał, jak ważny jest kontakt z drugim człowiekiem. Zwłaszcza wtedy, gdy mieszka się samemu. Taki problem często dotyka zwłaszcza seniorów. Wolontariusze z Bytomia postanowili temu zaradzić.

Reklama

Halo Aktywni 60+

Urząd Miejski już od trzech lat współpracuje z krakowskim Centrum Doradztwa Strategicznego. Dzięki ich staraniom powstał Bytomski Telefon Zaufania. Co to takiego?

- Telefon Seniora ma służyć wszystkim, którzy potrzebują porozmawiać, podzielić się swoimi troskami, "wygadać" drugiej osobie - informuje Ewelina Romuzga z Centrum Doradztwa. - W ten sposób Telefon ma przeciwdziałać osamotnieniu, ułatwiać osobom starszym udział w życiu społecznym - dopowiada. 

Jednak dzięki nowej infolinii, jej użytkownicy nie tylko mogą podzielić się z rozmówcą swoim codziennym życiem, ale także uzyskać potrzebne informacje dotyczcie bytomskich instytucji i placówek. Co więcej, dzwoniąc do wolontariuszy, senior dowie się o nowych wydarzeniach oraz imprezach kulturalnych. W ten sposób realizowany będzie kolejny cel projektu: aktywizacja osób starszych poprzez zapraszanie ich do wzięcia udziału w rożnych akcjach i inicjatywach. W naszym mieście działa sporo grup, które zrzeszają energicznych, otwartych na nowe wyzwania emerytów.

Seniorzy seniorom

Każda osoba korzystająca z Telefonu Seniora, po drugiej stronie słuchawki będzie mogła usłyszeć swojego rówieśnika. Organizatorzy projektu zaprosili do jego współtworzenia doświadczonych bytomian, chcących wesprzeć innych mieszańcom w swoim wieku. Do współpracy zgłosiła się odważna i entuzjastyczna grupa działaczy. Przeszli oni przez specjalne szkolenia oraz rozmowy ze specjalistami. Uczyli się, jak w prawidłowy sposób pomagać swoim rozmówcom. 

- Myślę, że ważna jest umiejętność wysłuchania drugiego człowieka - opowiada jedna z wolontariuszek. - Zrozumienie, co dana osoba chce nam powiedzieć, cierpliwość, wysłuchanie już dużo daje temu człowiekowi. On po prostu się otwiera, jak kwiat na słońce, nabiera odwagi i szczerze mówi o tym problemie, który skłonił go do wykonania telefonu - tłumaczy. 

Kiedy dzwonić?

Biuro programu działa od poniedziałku do środy w godzinach: 10:00-14:00. Można także zadzwonić lub wysłać wolontariuszom wiadomość, a oni oddzwonią we wspomnianych przedziałowych czasowych. Numer bytomskiego Telefonu to: 32 784 78 48. Koszt połączenia pozostaje zgodny z cennikiem operatora, żadna dodatkowa opłata nie zostanie naliczona. 

- Pandemia pokazał, że jest spora grupa ludzi, która dziś ma ograniczoną możliwość kontaktu i potrzebuje takiego wsparcia. Często zwykłej rozmowy o codziennym życiu, problemach, emocjach, czy też chciałaby zasięgnąć informacji, co dzieje się w mieście, gdzie można dany problem rozwiązać. Ta grupa to głównie seniorzy. Dzisiaj ci, którzy szukają ciepłego, miłego głosu oraz rozmowy z drugim człowiekiem, mogą na ten Telefon zadzwonić - mówi prezydent miasta Mariusz Wołosz. 

Uruchamiany program funkcjonuje jedynie w trzech polskich ośrodkach. Oprócz naszego miasta, seniorzy mogą korzystać z akcji w Wałbrzychu oraz Rybniku. W ramach projektu wyposażono centra telefoniczne w potrzebny sprzęt oraz abonament. Wiemy, że bytomski oddział będzie funkcjonował przynajmniej do 2023 roku, ale miejmy nadzieję, że znajdą się chętni, by tę ciekawą akcję kontynuować. 

Zobacz też:
Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.