Miliony do wydania w Bytomiu. Wystartowało głosowanie

Tegoroczna odsłona Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego weszła w decydującą fazę. Na tym etapie mieszkańcy będą mogli wybrać na co miasto ma przeznaczyć aż 5,2 mln zł.

UM Bytom
Mapa projektow budzetu obywatelskiego

W maju i czerwcu wszyscy mieszkańcy Bytomia mogli zgłaszać swoje pomysły na różne przedsięwzięcia. Następnie projekty przeszły ocenę, w ramach której urzędnicy sprawdzili, czy ich realizacja jest możliwa (np. czy zaproponowane inwestycje dotyczą nieruchomości należących do miasta). Z 45 zgłoszonych inicjatyw do etapu głosowania zakwalifikowano 39 z nich, w tym 15 z puli od 0,5 mln zł do 2 mln zł oraz 24 projekty o wartości do 500 tys. zł.

Wśród projektów możemy znaleźć tradycyjnie budowę lub przebudowę boisk, ulic, czy placów zabaw, ale także projekcje filmowe, zakup nowości wydawniczych dla biblioteki, cykl koncertów orkiestry dętej, bądź zajęcia językowe dla przedszkolaków.

Głosowanie rozpoczęło się dziś i potrwa do 11 października. Głosy są zbierane internetowo na stronie BO.Bytom.pl, natomiast osoby nieposiadające dostępu do sieci mogą udać się do punktów konsultacyjnych, gdzie będą mogły wskazać wybrany przez siebie projekt. Udział w głosowaniu jest zarezerwowany wyłącznie dla mieszkańców Bytomia. Każdy bytomianin może oddać dwa głosy - po jednym na każdą kategorię: jeden głos na projekt o wartości do 500 tys. zł oraz jeden głos na projekt o wartości powyżej 500 tys. zł.

Ostatecznie do realizacji może zostać wybrana większa liczba projektów. Będzie to zależało od tego, na jaką kwotę będą opiewać inicjatywy z największą liczbą głosów. Jeśli największe poparcie uzyskają względnie tanie projekty, to miasto będzie w stanie sfinansować nawet kilka w jednym roku.

Wyniki głosowania zostaną ogłoszone najpóźniej do 25 października. Realizacja wybranych projektów przypadnie na lata 2021 - 2022.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon