Miłośnicy historii miasta doczekali się. Jest drugie wydanie „Rocznika Bytomskiego”

Zainicjowane w zeszłym roku wydawnictwo poświęcone historii Bytomia doczekało się kontynuacji. Drukiem ukazał się drugi numer „Rocznika Bytomskiego”.

2 numer rocznika bytomskiego

Wydawnictwo powołane do życia przez radnego Macieja Bartkowa nawiązuje do tradycji „Magazynu Bytomskiego”, który zaprzestano drukować na początku lat 90-tych. W przeciwieństwie do pierwowzoru, autorzy publikujący w „Roczniku...” bardziej skupiają się na historii najnowszej i rzadziej zajmują się zagadnieniami dotyczącymi średniowiecza, czy nawet przełomu XIX i XX wieku, gdy nasze miasto przeżywało okres największej prosperity.

Z tego względu w tegorocznym wydaniu na 172 stronach znajdziemy przede wszystkim artykuły poświęcone wydarzeniom po 1945 roku. Wśród nich znajdziemy teksty dotyczące m.in. 3-majowej manifestacji w 1946 r., niskoprocentowych alkoholach produkowanych po wojnie w Bytomiu, wkładzie tutejszych górników w zabezpieczenie sandomierskich podziemi, początkach ruchu kibicowskiego Polonii Bytom, zamieszkach na ul. Podgórnej w 1974 r., czy działalności Teatru Wiatyk.

Pasjonaci nieco dawniejszych dziejów miasta znajdą też coś dla siebie. Katarzyna Klein-Suchy przedstawiła sylwetkę Paula Jackischa, budowniczego wielu najważniejszych gmachów w Bytomiu, Tomasz Sanecki przypomniał dramatyczne wydarzenia Nocy Kryształowej, Dariusz Pietrucha opisał historię wojsk stacjonujących w naszym mieście, natomiast Izabella Kühnel zapoznaje czytelników z losami pewnej rozbarskiej rodziny.

„Rocznika Bytomski” można kupić w księgarni na rogu ul. Dworcowej i pl. Kościuszki, antykwariacie u Andzików oraz przy okazji dni otwartych Schronu Miechowice.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytom którego nie ma

Zaginione miejsca Bytomia. Zobaczcie, jak kiedyś wyglądały

Muzeum Górnośląskie Wkładanie krzyżyków w ziemę aby spowodować urodzaj i uchronić pole przed gradem Zawadzkie l 30 XX w

Tradycje wielkanocne w zbiorach Muzeum Górnośląskiego

Byt sutuhali

Tajemnice legendarnego wzgórza Sutuhali na...

Byt heinitz

97 lat temu miała miejsce ogromna tragedia. W...

Byt bytomskie pocztowki

Kolekcja unikatowych pocztówek za... 15 złotych!

Byt dziura teatr rozbark

Na Rozbarku powstanie pomnik

Byt Bytom Rynek a1901 1905

O rodzinie Guttmannów i ich kamienicach przy Rynku