Miłośnicy historii miasta doczekali się. Jest drugie wydanie „Rocznika Bytomskiego”

Zainicjowane w zeszłym roku wydawnictwo poświęcone historii Bytomia doczekało się kontynuacji. Drukiem ukazał się drugi numer „Rocznika Bytomskiego”.

2 numer rocznika bytomskiego

Wydawnictwo powołane do życia przez radnego Macieja Bartkowa nawiązuje do tradycji „Magazynu Bytomskiego”, który zaprzestano drukować na początku lat 90-tych. W przeciwieństwie do pierwowzoru, autorzy publikujący w „Roczniku...” bardziej skupiają się na historii najnowszej i rzadziej zajmują się zagadnieniami dotyczącymi średniowiecza, czy nawet przełomu XIX i XX wieku, gdy nasze miasto przeżywało okres największej prosperity.

Z tego względu w tegorocznym wydaniu na 172 stronach znajdziemy przede wszystkim artykuły poświęcone wydarzeniom po 1945 roku. Wśród nich znajdziemy teksty dotyczące m.in. 3-majowej manifestacji w 1946 r., niskoprocentowych alkoholach produkowanych po wojnie w Bytomiu, wkładzie tutejszych górników w zabezpieczenie sandomierskich podziemi, początkach ruchu kibicowskiego Polonii Bytom, zamieszkach na ul. Podgórnej w 1974 r., czy działalności Teatru Wiatyk.

Pasjonaci nieco dawniejszych dziejów miasta znajdą też coś dla siebie. Katarzyna Klein-Suchy przedstawiła sylwetkę Paula Jackischa, budowniczego wielu najważniejszych gmachów w Bytomiu, Tomasz Sanecki przypomniał dramatyczne wydarzenia Nocy Kryształowej, Dariusz Pietrucha opisał historię wojsk stacjonujących w naszym mieście, natomiast Izabella Kühnel zapoznaje czytelników z losami pewnej rozbarskiej rodziny.

„Rocznika Bytomski” można kupić w księgarni na rogu ul. Dworcowej i pl. Kościuszki, antykwariacie u Andzików oraz przy okazji dni otwartych Schronu Miechowice.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon