Minął rok od remontu organów. Kościół Mariacki zaprasza na koncert

W kościele przy bytomskim Rynku odbędzie się koncert organowy, którym parafia uświetni 25-lecie posługi ks. Piotra Kopca jako proboszcza oraz pierwszą rocznicę wybudzenia organów po generalnym remoncie.

Organy kosciol mariacki

Gotycki kościół pw. Najświętszej Maryi Panny od wieków jest najważniejszą świątynią w naszym mieście. Wybudowano go jeszcze przed nadaniem Bytomiowi praw miejskich, co sprawia, że jest starszy niż miasto, w którym się znajduje. Od niedawna znów z jego wieży rozlega się melodia miejskiego hejnału.

W 2018 roku rozpoczęto generalny remont tamtejszych organów. Wykonał go organmistrz Olgierd Nowakowski, natomiast w 2022 Pracownia Organów Piszczałkowych Barcin i Dźwigoń przeprowadziła również remont stołu gry. 44-głosowy instrument nie jest tak stary, jak kościół, bo "zaledwie" w 1970 roku wybudował go Włodzimierz Truszczyński w miejsce starych, 32-głosowych organów z 1858 roku będących dziełem Johanna Haasa. Co ciekawe wykorzystano w nim głos Subbas 16' pochodzący właśnie z jego poprzednika.

We wrześniu 2022 roku odbyła się uroczysta msza połączona z poświęceniem w pełni wyremontowanych organów. Rok po tym wydarzeniu, w tę niedzielę, 24 września o godzinie 17:00 odbędzie się rocznicowy koncert w wykonaniu Arkadiusza Popławskiego i Marcina Gada. Wydarzenie jest finansowane z Mariackiego Funduszu Organowego, dzięki hojności parafian i sympatyków.

Portal Bytomski.pl objął patronat nad tym koncertem i gorąco zachęcamy do udziału, by posłuchać pięknych dźwięków organów Kościoła Mariackiego.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon