Na Śląsku kiedyś nie było obrączek ślubnych – w bytomskim muzeum dowiesz się więcej

Zanim na Śląsku upowszechniły się obrączki ślubne, nowożeńcy wymieniali się wiankami.

Bytomski2 muzeum

Tradycyjne obrzędy rodzinne odgrywały dużą rolę w życiu osobistym i zbiorowym ludności śląskiej. Jeśli młodzi przystępowali do ślubu w strojach ludowych, to panna młoda miała na głowie wianek mirtowy, a pan młody mały wianuszek mirtowy zwany woniaczką. Oba były koniecznie zdobione długą zieloną wstążką. Po uroczystości ślubnej wianek i woniaczka były zasuszane, przemyślanie oprawiane w głęboką ramę i zaszklone.

Takie pamiątki ślubne są dzisiaj ciekawą i dość rzadką kolekcją. Wykonywano je na terenie Górnego Śląska jeszcze do końca lat 30. XX w. Już w najbliższą środę, 19 czerwca, o godz. 17.00 Małgorzata Kłych z Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego zaprezentuje część kolekcji pamiątek ślubu zachowanych w zbiorach Muzeum.

Na zdjęciu prezentowana jest pamiątką ślubu Friedricha i Anny Czeplok, który odbył się 8 sierpnia 1916 roku w Suchej Górze (obecnie dzielnica Bytomia). Pamiątkę stanowi wianek mirtowy panny młodej oraz różdżka, również mirtowa, pana młodego, a także pamiątkowe zdjęcie młodej pary, dekoracyjnie oprawione i oszklone.

Termin: 19 czerwca, godz. 17.00
Miejsce: świetlica, gmach główny
Prowadzi: Małgorzata Kłych

Pamiatka slubu

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon