Na Śląsku podzielono kasę na kluby. Tylko jedna dotacja dla Bytomia

Rozdysponowano 2 miliony złotych w ramach śląskiego programu "KLUB". W tym roku tylko jeden bytomski klub otrzymał wsparcie, choć wnioski złożyło aż szesnaście organizacji sportowych z naszego miasta.

Fot. UMWS/Patryk Pyrlik
116888

To już trzecia edycja śląskiego programu "KLUB". Działa on na podobnej zasadzie, jak ten, który od lat organizuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Kluby sportowe mogą ubiegać się o środki finansowe, które następnie mogą przeznaczyć na wynagrodzenia trenerów, sprzęt sportowy, czy dofinansowanie obozu.

Władze województwa śląskiego z roku na rok zwiększają środki na ten cel. Trudno się dziwić, bo liczba chętnych znacznie przekracza możliwości. Tym razem wpłynęło ponad 200 ofert, a budżet na ten cel zakładał 2 mln zł. Kluby jednosekcyjne mogły ubiegać się o 15 tys. zł, a wielosekcyjne o 20 tys. zł.

- Dziękuję radnym Sejmiku za wsparcie tej inicjatywy. Ważnej o tyle, że te wielkie sukcesy z udziałem sportowców muszą być poprzedzone pracą u podstaw, wychowaniem w duchu rywalizacji fair-play. To zadanie spoczywa na klubach szkolących młodzież. Jednak, by to szkolenie było pełne i efektywne, konieczne są środki, czy to na zakup sprzętu, czy organizację obozów przygotowawczych. Same składki nie wystarczą. Stąd pomysł uruchomienia programów, dzięki którym możemy klubom pomóc - mówił marszałek Jakub Chełstowski podczas wręczania czeków na Stadionie Śląskim.

Ostatecznie w ramach śląskiego programu "KLUB" przyznano dotacje 123. klubom sportowym. Na liście znalazł się tylko jeden podmiot z Bytomia. To tenisowy klub Górnik Bytom, który otrzymał 15 tys. zł.

Z naszego miasta łącznie wpłynęło szesnaście wniosków. Sześć z nich otrzymało zbyt mało punktów od komisji oceniającej. Z kolei aż dziewięć wniosków odrzucono z przyczyn formalnych.

W ubiegłym roku proporcje były zupełnie inne. W 2021 roku wsparcie finansowe od województwa śląskiego otrzymało pięć klubów sportowych z Bytomia.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon