Najlepsze gry karciane - co wybrać na początek?

Lubisz gry karciane? A może szukasz gier, które umilą Tobie i Twoim znajomym nadchodzące, jesienne wieczory? Dziś przedstawiamy najlepsze gry karciane, cieszące się aktualnie dużą popularnością! Sprawdź nasze propozycje już teraz.

Zdjęcie Główne


  1. Czym są karciane gry?
  2. Najlepsze gry karciane – nasz ranking
  3. Zasady gry karcianej - gdzie znaleźć instrukcje do gier karcianych?

Znajdziesz tu również informacje o innych rodzajach gier karcianych, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród miłośników fantasy.

Czym są karciane gry?

Klasyczne gry karciane wymagają od graczy używania – jak sama nazwa wskazuje – kart. W najpopularniejszych grach karcianych stosuje się tradycyjne talie, które umożliwiają rozgrywanie następujących rozgrywek:

· Poker,
· Wojna,
· Tysiąc,
· Makao,
· Kierki,
· Brydż,
· Remik,
· Pan,
· Kuku,
· Kent.

Standardowe karty można także wykorzystywać do układania. Tak działa między innymi równie popularny Pasjans. Klasyczna talia składa się z 52 kart – licząc z pokerami 54.

Obok klasycznych kart na rynku można znaleźć także kolekcjonerskie, na których na próżno szukać znanych nam symboli. Ich różnorodność sprawia, że każdy zainteresowany znajdzie najbardziej dopasowaną rozgrywkę dla siebie. Kolekcjonerskie gry karciane to także idealne rozwiązanie dla całej rodziny. Na rynku znajdziesz zarówno proste rozgrywki, które zrozumieją dzieci, jak i trudniejsze, wymagające na przykład logicznego myślenia. W pierwszym przypadku rodzice wraz z dziećmi chętnie sięgają po gry typu memory, dzięki którym nasze pociechy podczas zabawy ćwiczą jednocześnie pamięć.

Dużą popularnością cieszą się gry karciane, dzięki którym gracze ćwiczą między innymi logiczne myślenie. Nierzadko rozgrywki tego rodzaju należą do trudniejszych gier, ale w dalszym ciągu dostarczają wystarczająco dużo radości i rozrywki graczom. W niektóre gry karciane można grać także przez komputer. Mamy tu na myśli pokera, układanie Pasjansa, a nawet wspomniane rozgrywki typu memory. Dzieci mogą także zagrać online w UNO, makao czy pana. Gra przez komputer jest świetną alternatywą w momencie, gdy sami nie możemy zagrać w karty z naszymi pociechami.

Najlepsze gry karciane – nasz ranking

Decydując się na grę karcianą, powinieneś kierować się najlepiej swoimi zainteresowaniami oraz oczekiwaniami. Ostatnio dużą popularnością cieszy się Magic The Gathering, która należy do gier kolekcjonerskich. Rozgrywka wymaga minimum dwóch osób, które muszą mieć swoje własne talie. Gracze przyjmują postać czarodzieja i wykorzystując różne przedmioty, stworzenia czy zagrania próbują pokonać swojego przeciwnika.

Jeśli interesują Cię gry karciane z warstwą fabularną, sprawdź między innymi rozgrywkę Munchkin. To świetna opcja dla graczy, którzy chcieliby wcielić się w postać krasnoluda, elfa czy niziołka, zostając wojownikiem, złodziejem, kapłanem czy czarodziejem. Munchkin skierowany jest nie tylko do starczych graczy. W grę tę możemy grać całą rodziną.

Coraz chętniej sięgamy także po gry karciane związane z naszymi ulubionymi filmami oraz serialami, które sprawdzają naszą wiedzę na ich temat. Na przykład Trivial Pursuit Harry Potter to idealna rozgrywka dla fanów młodego czarodzieja! Na kartach dostępnych w jednej talii znajdziesz mnóstwo pytań, na które należy odpowiedzieć. Przegrywa gracz, który ma najmniej kart.

Świetną rozrywkę dla całej rodziny dostarcza także gra karciana pt. Rebel Eksplodujące Kotki. Z kupki na stole każdy gracz ciągnie kartę z wizerunkiem kota. Niektóre z nich to bomby. Jeśli na nią trafisz, zostajesz wyeliminowany. Wygrywa osoba, która zostanie ostatnia na polu bitwy. Jedna rozgrywka trwa około 15 minut. Może to być wadą, jeśli szukasz gry, która zapewnia dłuższą zabawę.

Szukając gier karcianych, w które również mogą zagrać dzieci, zwróć szczególną uwagę na rozwiązania z kategorii edukacyjnej. Dzięki tego rodzaju rozgrywkom Twoje pociechy poprzez zabawę mogą uczyć się nowych rzeczy, rozwijać wyobraźnię, ćwiczyć pamięć czy logiczne myślenie. Do popularnych gier karcianych edukacyjnych poza wspomnianym kilkukrotnie memory, dużą popularnością cieszą się także rozgrywki typu 5 sekund, Bystre Oczko, Baobab, Słowny Ninja, czy „Edu karty. Tabliczka mnożenia”.

Zasady gry karcianej - gdzie znaleźć instrukcje do gier karcianych?

Generalnie zasady gry karcianej zależą od… gry karcianej. Z reguły każda gra karciana zawiera dodatkowo instrukcję od producenta, z którą należy się zapoznać przed rozpoczęciem rozgrywki. Wiele instrukcji można znaleźć także w internecie. Wbrew pozorom warto z tego korzystać nawet jeżeli wydaje się, że ktoś wie wszystko o danej grze i ma proste zasady. Bardzo często podczas rozgrywek w większym gronie okazuje się, że któryś z graczy stosuje nieco inne zasady, co może mocno namieszać w rozgrywce. Lepiej więc zweryfikować lub ustalić przed rozpoczęciem rozgrywki, kto karty rozdaje, co jest celem gry, czy można dobierać z talii kart oraz inne tego typu rzeczy. Dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, który dwóch graczy będzie się kłóciło o to, która karta jest lepsza lub kto może pochwalić się zwycięską rozgrywką. Na spotkania z innymi graczami warto zabrać kilka różnych gier, aby rozrywka była urozmaicona.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon