Najlepszy koks tylko... z Bytomia? Mariusz Kałamaga zadawał dwuznaczne pytanie bytomianom

Kilka dni temu na ulicach Bytomia pojawił się Mariusz Kałamaga - prezenter radiowy i artysta kabaretowy. Bytomianin (bo tu się urodził) zadawał przechodniom nietypowe pytanie: "gdzie w Bytomiu jest najlepszy koks?". Odpowiedzi na pytanie znacznie różniły się od siebie. Akcja była elementem rebrandingu Koksowni Bytom S.A.

W ostatnich tygodniach w Bytomiu pojawiło się kilka nowych billboardów z napisem „Najlepszy koks z Bytomia POSZUKIWANY”. Akcja była jednym z dwóch elementów rebrandingu Koksowni Bytom. W niedzielę, 18 czerwca koksownia udostępniła film reklamowy, na którym w okolicach rynku przechadzał się Mariusz Kałamaga, zadając dwuznaczne pytanie przechodniom.

- Gdzie jest najlepszy koks z Bytomia? - pytał Kałamaga.

- W Kopalni Bobrek - odpowiadał jeden z uliczników.

W trakcie przeprowadzonej sondy można było usłyszeć, że rozmówcy nie wiele o węglu wiedzą, a samo skojarzenie "koks" budzi wiele innych skojarzeń.

Największy pracodawca w Bytomiu

Za nietypową akcją reklamową stoi Koksownia Bytom, znana wcześniej jako MMG. Pierwotnie oraz przez większą część swojej historii, koksownia stanowiła integralną część huty żelaza, która w latach świetności dysponowała trzema wielkimi piecami i ośmioma martenowskimi, a także zatrudniała 5 tys. pracowników.

Dzisiaj Koksownia nadal należy do największych pracodawców w Bytomiu. Razem z fabryką mineralnej wełny skalnej Petralana zatrudnia blisko 600 pracowników. Oba zakłady połączyła nietypowa symbioza. Gaz koksowniczy będący odpadem w produkcji koksu już od 2015 r. zapewnia tanią energię Petralanie, a w niedalekiej przyszłości będzie ją oferował także firmom, które zainwestują w tworzonej w sąsiedztwie koksowni Strefie Rozwoju Inwestycji i Aktywizacji Zawodowej.

- Po co ten rebranding? – Razem z nową nazwą, tak mocno związaną z miejscem, chcemy pokazać, że zależy nam na uhonorowaniu przemysłowych tradycji Bobrka, ale także zwrócić uwagę mieszkańców na to, że mimo długiej historii, Koksownia ma świetne perspektywy na przyszłość. Zakład spełnia wszystkie normy ekologiczne i cały czas inwestuje, żeby systematycznie zmniejszać swój wpływ na środowisko – mówi Rafał Szostok, prezes Koksowni Bytom sp. z o.o..

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon