Jarmarki świąteczne

Najpiękniejsze Jarmarki świąteczne w województwie śląskim

Popularność jarmarków świątecznych wciąż rośnie i bardzo dobrze! To właśnie na nich można poczuć świąteczną atmosferę, skosztować wybornych smakołyków, porozglądać się za prezentem na Boże Narodzenie czy po prostu dobrze się bawić. Okazuje się, że w województwie śląskim takich miejsc jest całkiem sporo. Naturalnie nasuwa się pytanie, które z nich zapracowały na miano najpiękniejszych jarmarków świątecznych w regionie? Podpowiadamy.

Jarmark Bożonarodzeniowy na katowickim Rynku

Fot. Kamil Kalkowski
Fot. Kamil Kalkowski

Od 17.11.2023r. do 7.01.2024r.

Setki, jeśli nie tysiące mieszkańców naszego miasta już odwiedziły tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy na katowickim Rynku. Można na nim nie tylko zrobić przedświąteczne zakupy, ale także po prostu miło spędzić czas. Atrakcje będą czekały na chętnych do 7 stycznia – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Na płycie Rynku stoi też świąteczne drzewko – to 11-metrowa jodła, która przyjechała do nas z Mikołowa, co też pokazuje, metropolitalny charakter katowickiego jarmarku bożonarodzeniowego – dodaje prezydent.

Na stoiskach swoje wyroby prezentuje kilkudziesięciu sprzedawców, którzy oferują m.in. wędliny, ryby, miody czy wyroby czekoladowe oraz różnorodne przekąski. Nie brakuje biżuterii, ceramiki oraz artykułów świątecznych: bombek, stroików i dekoracji wykonanych z naturalnych surowców. Dodatkowo w trakcie trwania jarmarku, można liczyć na takie atrakcje jak Parada Mikołajkowa czy spotkanie ze św. Mikołajem.

Podobnie jak w poprzednim roku, elementem jarmarku jest Magiczny Park Świateł. Rozrywkę na najwyższym poziomie zapewnia koło młyńskie. Z kolei najmłodsi wyruszą pociągiem elektrycznym w magiczną podróż po udekorowanych alejkach jarmarku. Co więcej, na dzieci czeka też wiktoriańska karuzela.

Na Rynku (w ramach Jarmarku Bożonarodzeniowego) działa również lodowisko o powierzchni 400 m2. Z lodowiska bezpłatnie mogą korzystać wszyscy – pod warunkiem, że posiadają własne łyżwy. Dla osób bez własnego sprzętu, uruchomiona została płatna wypożyczalnia łyżew.

Wszystkich odwiedzających Jarmark, zachęcamy do dojazdu komunikacją publiczną. Dzięki takiej formie transportu, uczestnicy jarmarku będą mogli spróbować nie tylko aromatycznej zimowej herbaty, ale też tradycyjnego grzanego wina. Natomiast jeżeli ktoś musi dojechać do Katowic samochodem, to proponujemy skorzystać z bezpłatnych parkingów przy katowickich centrach przesiadkowych. Na parkingach przy CP w Zawodziu i Brynowie łącznie dostępnych jest ok. 900 miejsc parkingowych, a dojazd z nich tramwajem na Rynek nie zajmuje więcej niż kilkanaście minut.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Chorzowie

Od 14.12.2023r. do 17.12.2023r.

W czwartek 14 grudnia na chorzowskim Rynku rozpocznie się Jarmark Bożonarodzeniowy. Jarmarki w Chorzowie odbywają się od lat, a od 2019 roku ich miejscem jest nowy Rynek.

Od początku grudnia chorzowski Rynek jest pięknie oświetlony, duże wrażenie robi wielka choinka i fontanna świetlna. Czego mogą się spodziewać w tym roku chorzowianie i goście? Jak zwykle stoisk z upominkami, rękodziełem, świątecznymi potrawami i nieodłącznym grzanym winem.

Jak co roku będzie można połączyć przyjemne z pożytecznym, kupując drobne upominki na stoiskach organizacji charytatywnych i stowarzyszeń – chorzowskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt, stowarzyszenia Wyspa, Mama & Tata & Ja Rodzice z Pomysłami oraz fundacji Gramy do Końca.

W czwartek na jarmarkowej estradzie wystąpi Mirek Szołtysek, zagrają Chorzowski Brass Band i artyści z Teatru Rozrywki w spektaklu „Kolędować nadszedł czas”. W piątek posłuchamy chóru Starochorzowskie Gwiazdeczki, dzieci ze szkoły podstawowej nr 13, zespołu „Albo i Nie” i „Dźwiękoludków” z koncertem pt. „Hity Mikołajkowej Ekipy”. W sobotę zaśpiewają przedszkolaki z przedszkola nr 29, młodzi artyści ze Studia Banda Rabanda, zespół Not Today, a na akordeonie zagra Maciej Gucik. Remigiusz Rączka podzieli się swoimi najlepszymi świątecznymi przepisami.

W niedzielę wystąpią zespoły Na szlaku i Nevel – z repertuarem amerykańskich piosenek świątecznych. Gwiazdą wieczoru będzie Eleni. Podczas Jarmarku będzie można też spotkać prawdziwego kataryniarza i zrobić sobie zdjęcie w darmowej fotobudce, a następnie wysłać je do rodziny i znajomych - jako kartkę świąteczną – na specjalnym stoisku Poczty Polskiej. Dzieci na pewno ucieszą się z małego diabelskiego młyna, który stanie na Rynku.

- Zdajemy sobie sprawę, że w prawie wszystkich ościennych miastach odbywają się jarmarki świąteczne, mniejsze i większe. Nie widzimy w tym jednak konkurencji tylko różnorodność oferty. Nie wyobrażam sobie, żeby chorzowianie nie mieli swojego własnego Jarmarku. – mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Jarmark potrwa do niedzieli, 17 grudnia. Miasto zaprasza serdecznie od godz. 10.00 do 20.00 w czwartek i piątek, a do 21.00 w sobotę i niedzielę.

Chorzowski Jarmark Bożonarodzeniowy 2023

Zimowa Osada w Parku Śląskim

Od 1.12.2023r. do 6.12.2023r.

W Parku Śląskim można już poczuć świąteczną atmosferę. Z początkiem grudnia zamieszkał tu Święty Mikołaj wraz ze swoimi elfami. Można go odwiedzić w jego Zimowej Osadzie do środy 6 grudnia. Na dzieci i dorosłych czekają również stoiska z ciepłymi napojami i świątecznymi dekoracjami.

Wielkie otwarcie!

Otwarcie Osady Mikołaja nastąpiło w piątek, 1 grudnia uroczystym rozświetleniem choinki. Wydarzenie uświetnił występ młodych artystów z bożonarodzeniowym repertuarem.

Centralną część osady stanowi Domek Mikołaja, w którym dzieci i dorośli mogą spotkać się z Mikołajem i elfami oraz wykonać pamiątkowe zdjęcie w wyjątkowej, świątecznej scenerii.

Przewidziana jest również możliwość wręczania prezentów przez Mikołaja po wcześniejszych, indywidualnych ustaleniach z opiekunem. Dodatkowo przy Domku stoi specjalna skrzynka, do której wszystkie dzieci mogą wrzucić laurki dla Mikołaja. Dla autorów najciekawszych prac przewidziano upominki.

Park Śląski to urokliwe miejsce spacerów w zimowej scenerii, w tym roku w szczególności zapraszamy do odwiedzenia Zimowej Osady Mikołaja, gdzie można spotkać się z dobrze znaną wszystkim postacią, która przybyła do nas prosto z Laponii. – mówi Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego.

Zimową Osadę urozmaicają stoiska wystawców, na których można zakupić świąteczne dekoracje, napić się gorącej czekolady lub grzanego wina, a także spróbować lokalnych smakołyków i kupić ozdoby świąteczne.

15 metrowa choinka rozbłysła setkami świateł

Zimową Osadę Mikołaja zainaugurowało rozświetlenie choinki, która od lat rośnie w okolicy alei Żyrafy. Została ona przystrojona świątecznymi ozdobami oraz lampkami. W tym roku ozdobione zostały również alejki Parku Śląskiego przy Alei Żyrafy, gdzie mieści się Zimowa Osada Mikołaja.

Godziny otwarcia Zimowej Osady Mikołaja:

  • 5.12 w godz. 10:00 - 18:00
  • 6.12 w godz. 12:00 - 18:00

Zimowa Osada wraz z domkiem Mikołaja znajduje się przy Alei Żyrafy.
WWW | FACEBOOK

Gliwicki Jarmark Bożonarodzeniowy

Od 2.12.2023r. do 22.12.2023r.

Wystartował Gliwicki Jarmark Bożonarodzeniowy! Różnorodny i klimatyczny, w samym sercu miasta, bogaty w atrakcje i wydarzenia dla mieszkańców. Rynek ożył, rozświetlając się magicznym blaskiem tysięcy lampek, a różnorodne propozycje gwiazdkowych prezentów kuszą już z daleka.

Karuzela wiedeńska, rozświetlone koło młyńskie (z którego będzie można podziwiać urokliwą panoramę Gliwic), wieża serwująca aromatyczne grzane wino, a dla najmłodszych świąteczna ciuchcia – to codzienne atrakcje Gliwickiego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Do tego, w każdym z jarmarkowych weekendów inne propozycje kulturalno-rozrywkowe, niespodzianki muzyczne i ciekawe spotkania. To będzie wyjątkowy czas!

Spacerując pomiędzy odświętnie przystrojonymi stoiskami, pełnymi piernikowych serc, ozdób choinkowych, a nawet potraw na wigilijny stół, nie można ominąć tego jednego, którego nie spotkacie nigdzie indziej - w jednym z drewnianych domków kupieckich, pod szyldem „Made in Gliwice” można znaleźć produkty autorstwa miejscowych artystów. Ręcznie zdobione pierniki i stroiki świąteczne, obrazy, cuda z drewna, ubrania, biżuterię, a nawet akcesoria dla pupili - to idealne rozwiązanie dla każdego, kto szuka oryginalnych prezentów dla swoich bliskich i dla siebie.

Na tegorocznej jarmarkowej scenie na uczestników czekają koncerty, zimowe show, atrakcje dla dzieci oraz spektakle teatralne. Pojawią się wspaniali artyści.

Gliwice czeka piękny czas! Pełen zabawy, radości i wyjątkowych, niezapomnianych wydarzeń. Koniecznie zanurzcie się w magicznym klimacie podczas tegorocznego jarmarku – musicie tam być! Zapraszamy!

Stragany czynne są od niedzieli do czwartku w godz. 12.00 – 20.00, a w piątki i soboty w godz. 12.00–22.00.
Gliwicki Jarmark Bożonarodzeniowy 2023

Tarnogórski Jarmark Bożonarodzeniowy

Od 15.12.2023r. do 17.12.2023r.

Od dziesięciu lat Tarnogórski Jarmark Bożonarodzeniowy to trzy dni niezwykłego, świątecznego nastroju. Impreza, która odbywa się na tarnogórskim Rynku, skupia od stu do nawet dwustu stanowisk rękodzielników. Dzięki nim na miejscu można kupić świąteczne ozdoby, wyroby ze skóry, filcu, drewna, kamienia, biżuterię, pamiątki i – nie tylko tarnogórskie – bibeloty oraz masę smakołyków.

Od blisko 10 lat w Mieście Gwarków trzydniowe świętowanie zaczyna się od znacznie starszej akcji pt. „Tarnogórzanie Śpiewają Kolędy”. W jej ramach na schodach Ratuszu, co roku swoje umiejętności wokalne prezentują m.in. urzędnicy, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, harcerze, Uniwersytet Trzeciego Wieku, a także chór 300 chórzystów złożony z członków licznych tarnogórskich towarzystw śpiewaczych.

- Każdy z nas daje od siebie co umie najlepszego, bo wszyscy chcemy podzielić się z innymi świątecznym ciepłem i życzeniami. – mówią uczestnicy, którzy tłumnie stawiają się co roku pod Ratuszem.

Chęć śpiewania tarnogórzan jest tak wielka, że nie przeszkodziła im nawet pandemia, wtedy to nagrane wcześniej kolędowanie w wersji online można było odtworzyć w swoich komputerach i telefonach. W sobotę i niedzielę w tym samym miejscu – zamiast gwiazd piosenki znanych np. z telewizji - występują uczniowie tarnogórskich szkół i przedszkolaki, chóry, tarnogórskie orkiestry, uczniowie miejscowej szkoły muzycznej oraz wszyscy chętni muzycy.

- Nasz jarmark robimy wszyscy wspólnie, przede wszystkim dla siebie. – tłumaczą artyści.

Obok stoisk z wyłącznie rękodziełem, co roku na dzieci czeka darmowa karuzela. Wśród wytwórców nie brakuje nigdy kowala, który kuje swoje wyroby na miejscu. Z kolei na stoiskach spożywczych zawsze jest masa ciekawych produktów. Obok wędlin, serów ze Śląska i nie tylko (w tym kozich), ostatnio zaczęły pojawiać się m.in. wędzone ryby i kiszonki.

Na zmarzniętych czeka zawsze bogaty wybór kaw, herbat, grzańców i ciepłych dań. Coś dla siebie znajdą także... cykliści. Ja to możliwe w zimie?

Z terenu Jarmarku co roku startuje Mikołajkowa Rowerowa Masa Krytyczna! Dzięki niej święty występuje w Tarnowskich Górach w kilkudziesięciu wersjach jednocześnie, a zamiast na saniach sunie po mieście na rowerze!

Tegoroczny Tarnogórski Jarmark Bożonarodzeniowy odbywać się będzie od piątku 15 grudnia do niedzieli 17 grudnia.

Tarnogórski Jarmark Bożonarodzeniowy 2023

Jarmark Adwentowy w Starym Opactwie w Rudach

Od 2.12.2023r. do 23.12.2023r.

Adwent, pełen radosnego oczekiwania na nadejście Narodzenia Pańskiego, stanowi wyjątkowy okres dla chrześcijan. W tej szczególnej chwili roku, ulice miast i wiosek przybierają ozdoby nawiązujące do ducha świąt, a serca ludzi napełniają się radością i wyczekiwaniem. Jedną z pięknych tradycji, podkreślających ten wyjątkowy czas jest organizowany Jarmark Adwentowy w Starym Opactwie w Rudach.

Niech ta okazja spotkania się stanie się dla nas szansą do wzmocnienia relacji z bliźnimi, rodziną, przyjaciółmi i sąsiadami. Tradycyjne chrześcijańskie ozdoby oraz wymiar jarmarku w tym roku nabierają szczególnego znaczenia, gdyż promowane będą produkty i wyroby pochodzące z Ziemi Świętej, tym samym wyrażając solidarność z chrześcijanami w trudnym okresie konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Świąteczne Skarby i Smakołyki

Tegoroczny jarmark to idealne miejsce, aby poszukać oryginalnych prezentów świątecznych. Stoiska pełne są ręcznie robionych zabawek, ozdób choinkowych, świątecznych stroików, oryginalnych prezentów oraz wyrobów rękodzieła artystycznego. Każdy, kto pragnie wprowadzić do swojego domu nutkę tradycji i unikalności, znajdzie tu coś dla siebie.

Niezaprzeczalnym atutem jarmarku są także pyszności kuchni świątecznej. Wśród aromatów korzennych unosi się zapach gorącej herbaty z imbirem oraz rozgrzewającego grzańca. Świąteczne łakocie przyciągają smakoszy swoim wyjątkowym smakiem, tworząc niezapomniane doznania kulinarne.

Warto podkreślić, że to wydarzenie nie tylko oferuje możliwość zakupów, lecz stanowi również okazję do wzmocnienia więzi społecznych i wspólnego dzielenia się radością świąt. Niech każde spotkanie na tym jarmarku będzie dla nas szansą do dzielenia się miłością i hojnością, wzmacniając naszą wspólnotę w duchu Narodzenia Pańskiego. Niech te chwile będą dla naszej duszy jak gwiazdy na niebie, jasno świecące i prowadzące nas ku pełni radości i pokoju, jakie niesie ze sobą narodzenie Jezusa Chrystusa.

Jeśli zastanawiasz się, kiedy można odwiedzić to wyjątkowe w regionie wydarzenie, serdecznie zapraszamy od 2 do 23 grudnia 2023 roku, codziennie od poniedziałku do niedzieli, w godzinach od 10:00 do 17:00. Jarmark odbywa się w murach Starego Opactwa, a wejście znajduje się przy dziedzińcu.

Niech ta okazja doświadczenia atmosfery świąt, będzie dla każdego wyjątkowym momentem pełnym spokoju, radości i wspólnoty.

Serdecznie zapraszamy!

WWW | SKLEP CYSTERSKI | RESTAURACJA

Jak dojechać? Zeskanuj QR kod

Pszczyński Jarmark Świąteczny

Od 15.12.2023r. do 17.12.2023r.

Pszczyński Jarmark Świąteczny po raz dwudziesty zagości na rynku. Nie jest ani najbardziej znanym, ani największym na Śląsku, ale w ostatnich latach zyskał dużą grupę wiernych gości. Co go wyróżnia na tle innych jarmarków? Bajkowy klimat i kameralna rodzinna atmosfera w otoczeniu pięknej zabytkowej starówki.

Duże, naturalne lodowisko, ogrzewany namiot koncertowy, dwie bezpłatne karuzele i szopka z żywymi owieczkami – to stałe elementy pszczyńskiego jarmarku. Wszystko to otoczone kolorowymi iluminacjami na lodzie i na budynkach. Całość uzupełnia pięćdziesiąt stoisk ze starannie dobranym rękodziełem i gastronomią, które zapewniają realizację prezentowych pomysłów. Warto też połączyć wizytę na jarmarku ze zwiedzaniem licznych pszczyńskich atrakcji turystycznych oraz ze spacerem po zabytkowym parku, który w zimowej odsłonie wygląda jak bajkowa Narnia.

Pszczyński Jarmark Świąteczny trwa tylko trzy dni, ale program gwarantuje rozrywkę od rana do wieczora. Zatem czego mogą się spodziewać uczestnicy? Przede wszystkim licznych koncertów, występów i pokazów. Wśród znanych wykonawców warto wymienić Basię Giewont, Marka Szołtyska, Orkiestrę Diverto oraz Monikę Kuszyńską.

W ciągu dnia w namiocie koncertowym świąteczne granie zapewnią lokalni artyści oraz młodzież z pszczyńskich szkół. W sobotni poranek tradycyjnie odbędzie się akcja krwiodawstwa „Dar za Dar” – choinki za krew. Dzieci i dorośli będą mogli wziąć udział w świątecznych warsztatach artystycznych: „Kreatywne ozdoby choinkowe”, „Zdobienie pierniczków świątecznych”, „Drewniane bombki - stwórz własne dekoracje na choinkę", „Styropianowe śnieżynki – brokatowe zdobienia i nie tylko”.

Nie zabraknie także występów na lodzie – w sobotę sportowe widowisko zaprezentuje Klub Sportowy „EDGE” Skating Academy Katowice. Niedzielny poranek na rynku rozpocznie się od poczęstunku - wspólnej ciepłej zupy przygotowanej przez OSP Pszczyna.

Wizyta w Pszczynie to dobry pomysł przez cały rok, ale jarmarkowy weekend dodatkowo wspaniale nastroi na zbliżające się święta.

Tegoroczny pszczyński jarmark odbędzie się w weekend 15-17 grudnia. Szczegółowy program można znaleźć na stronie wydarzenia - Pszczyński Jarmark Świąteczny 2023.

Tyski Jarmark Bożonarodzeniowy

Od 15.12.2023r. do 17.12.2023r.

Grudzień to czas, kiedy plac Baczyńskiego wygląda najpiękniej – przystrojony setkami lampek, świątecznymi ozdobami i wielką 13-metrową choinką, która wprawia wszystkich w zachwyt. Drewniane domki jarmarkowe tworzą niepowtarzalny klimat. Z przyjemnością spędzicie tu czas z rodziną i ze znajomymi. Jeśli jeszcze nigdy nie byliście w Tychach, to warto tutaj zajrzeć w dniach od 15 do 17 grudnia i odwiedzić 15. Tyski Jarmark Bożonarodzeniowy.

Organizatorzy nie pozwolą się tutaj nikomu nudzić, zapewniając liczne atrakcje i występy. Oprócz bezpłatnej karuzeli dla najmłodszych, fotobudki, lodowych rzeźb, pokazów kulinarnych i niezawodnych setów świątecznego DJ-a, na jarmarkowej scenie pojawią się artyści, którzy uprzyjemnią ten czas muzycznie, a będą to m.in. zespół Słowiany, Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Robert Janowski, Gruba Ferajna oraz Trebunie-Tutki, którzy zadbają też o to, by nikomu nie było zimo! W rytm góralskiej skocznej muzyki, nogi same będą rwały się do tańca! Ciekawą propozycją jest też bajkowy koncert Kasi Łaski, Weroniki Bochat oraz Magdy Wasylik pt. Mam tę moc. Tych prawdziwych hitów z bajek nie może przegapić żadna kilkuletnia miłośniczka księżniczek!

Fanów gotowania czeka natomiast pokaz kulinarny Kuby Tomaszczyka, zwycięzcy programu MasterChef, który zdradzi przepis na pierogi świąteczne w nowoczesnym wydaniu. Po raz kolejny na jarmarku odbędzie się Ice Show, czyli pokaz rzeźbienia w lodzie. To atrakcja, która wzbudza ogromne zainteresowanie publiczności.

Oczywiście jarmark to przede wszystkim świąteczne zakupy! W 37 domkach swoje wyroby będą sprzedawać lokalni rękodzielnicy i rzemieślnicy. Znajdziecie tutaj m.in. ręcznie robioną biżuterię, świece, ceramikę, węgierskie kołacze, wędliny, pszczele wyroby, piwa z lokalnego browaru rzemieślniczego, świąteczne pierniki oraz szeroką ofertę gastronomiczną i oczywiście stoiska z grzanymi napojami. W Tychach od zeszłego roku można napić się grzańca w pamiątkowych kubkach ceramicznych. Jeśli jesteście fanami jarmarków, tyski czerwony kubeczek koniecznie musi się znaleźć w Waszej kolekcji!

Szczegółowy program tyskiego jarmarku znajdziecie na stronie kultura.tychy.pl.
FACEBOOK

Świąteczne przygotowania trwają!

Wielu mieszkańców Śląska i Zagłębia rozpoczęło przygotowania do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Oczywiście w ferworze obowiązków, może warto na chwilę zwolnić tempo, aby poczuć magiczną atmosferę? Jak to zrobić? To proste! Wystarczy zarezerwować nieco wolnego czasu, aby odwiedzić najpiękniejsze jarmarki świąteczne w województwie śląskim i to w gronie najbliższych osób. Dobra zabawa? Gwarantowana!

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon