Najtańsze mieszkania w Polsce są w Jastrzębiu i... Bytomiu

Kiedy ceny nieruchomości w całej Polsce biją kolejne rekordy, to w dwóch górniczych miastach wciąż przypominają te sprzed kilku lat. Nie ma miast powyżej 50 tys. mieszkańców, gdzie ceny mieszkań byłyby niższe, niż w Jastrzębiu-Zdroju i Bytomiu.

Nowe mieszkania bytom

Ceny mieszkań szybują w górę

W ostatnich latach ceny nieruchomości poszybowały w górę. W największych metropoliach zbliżają się już do poziomu 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy, natomiast w Warszawie już przebiły ten pułap. W porównaniu z Krakowem, Wrocławiem, czy Poznaniem, życie na Górnym Śląsku jest znacznie tańsze, bo stawki w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii są mniej więcej o połowę niższe. Dzięki temu w zestawieniu z medianą dochodów mieszkańcy naszego regionu muszą dużo krócej pracować, by dorobić się własnego M.

Portal Rankomat.pl właśnie wziął pod lupę średnie stawki za metr kwadratowy mieszkania w miastach powyżej 50 tysięcy mieszkańców. Pod uwagę brano dane z portalu nieruchomości Adresowo.pl w drugim kwartale 2021 roku. Najwyższe ceny oczywiście są w Warszawie, gdzie średnio trzeba zapłacić aż 11,7 tys. zł za m2. Zaraz za Warszawą są: Kraków (9,8 tys. zł), Gdańsk (9,8 tys. zł), Gdynia (8,6 tys. zł), Wrocław (8,6 tys. zł) i Pruszków (8,2 tys. zł).

Gdzie są najtańsze mieszkania w Polsce?

Po drugiej stronie tabeli znalazły się: Jastrzębie-Zdrój (3,6 tys. zł), Bytom (3,7 tys. zł), Ostrowiec Świętokrzyski (3,8 tys. zł), Wałbrzych (3,9 tys. zł) i Bełchatów (3,9 tys. zł). Nasze miasto jest więc jednym z najtańszych w Polsce, choć po ofertach na różnych portalach ogłoszeniowych da się zauważyć, że również u nas ceny powoli idą w górę.

Ceny mieszkań w Bytomiu są dużo niższe nawet w porównaniu z sąsiednimi gminami. W Zabrzu za m2 trzeba zapłacić średnio 4,3 tys. zł, w Tarnowskich Górach 4,6 tys. zł, Rudzie Śląskiej 4,6 tys. zł, a w Chorzowie 4,9 tys. zł. Najdroższe mieszkania w naszym województwie są w Katowicach (6,2 tys. zł), Bielsku-Białej (6,1 tys. zł), Tychach (5,8 tys. zł) i Gliwicach (5,3 tys. zł).

Bytom w liczbach

Tanio jak na Śląsku

Średnia cena mieszkań z rynku wtórnego w województwie śląskim wynosi 4 918 zł. To niewiele jeśli weźmie się pod uwagę średnie stawki w innych regionach Polski. Niższe ceny ofertowe są tylko w województwie opolskim (4 723 zł) i lubuskim (4 626 zł), zaś w pozostałych są już wyższe - w sąsiednim województwie małopolskim metr kwadratowy mieszkania kosztuje średnio 9 299 zł.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Pokojowa manifestacja na Rynku w Bytomiu

Bytomianie solidarni z Ukrainą [ZDJĘCIA]

Tramwaj 38 zeromskiego

Zabytkowy wagon będzie jeździć po odnowionej Piekarskiej

Swiatelko do nieba na placu Sobieskiego

Ile bytomianie zebrali dla WOŚP?

Oczyszczalnia bobrek

Oczyszczalnia do likwidacji. Zastąpi ją przepompownia

Przedszkole 48 remont

Przedszkole już nie szpeci. Jest estetycznie i ciepło

Kontrola obowiązku noszenia maseczek w Katowicach

Bytomianin dziękuje policjantom i strażnikom miejskim

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna w Bytomiu

Kolejny inwestor w Katowickiej Strefie Ekonomicznej