Najtańsze mieszkania w Polsce są w Jastrzębiu i... Bytomiu

Kiedy ceny nieruchomości w całej Polsce biją kolejne rekordy, to w dwóch górniczych miastach wciąż przypominają te sprzed kilku lat. Nie ma miast powyżej 50 tys. mieszkańców, gdzie ceny mieszkań byłyby niższe, niż w Jastrzębiu-Zdroju i Bytomiu.

Nowe mieszkania bytom

Ceny mieszkań szybują w górę

W ostatnich latach ceny nieruchomości poszybowały w górę. W największych metropoliach zbliżają się już do poziomu 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy, natomiast w Warszawie już przebiły ten pułap. W porównaniu z Krakowem, Wrocławiem, czy Poznaniem, życie na Górnym Śląsku jest znacznie tańsze, bo stawki w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii są mniej więcej o połowę niższe. Dzięki temu w zestawieniu z medianą dochodów mieszkańcy naszego regionu muszą dużo krócej pracować, by dorobić się własnego M.

Portal Rankomat.pl właśnie wziął pod lupę średnie stawki za metr kwadratowy mieszkania w miastach powyżej 50 tysięcy mieszkańców. Pod uwagę brano dane z portalu nieruchomości Adresowo.pl w drugim kwartale 2021 roku. Najwyższe ceny oczywiście są w Warszawie, gdzie średnio trzeba zapłacić aż 11,7 tys. zł za m2. Zaraz za Warszawą są: Kraków (9,8 tys. zł), Gdańsk (9,8 tys. zł), Gdynia (8,6 tys. zł), Wrocław (8,6 tys. zł) i Pruszków (8,2 tys. zł).

Gdzie są najtańsze mieszkania w Polsce?

Po drugiej stronie tabeli znalazły się: Jastrzębie-Zdrój (3,6 tys. zł), Bytom (3,7 tys. zł), Ostrowiec Świętokrzyski (3,8 tys. zł), Wałbrzych (3,9 tys. zł) i Bełchatów (3,9 tys. zł). Nasze miasto jest więc jednym z najtańszych w Polsce, choć po ofertach na różnych portalach ogłoszeniowych da się zauważyć, że również u nas ceny powoli idą w górę.

Ceny mieszkań w Bytomiu są dużo niższe nawet w porównaniu z sąsiednimi gminami. W Zabrzu za m2 trzeba zapłacić średnio 4,3 tys. zł, w Tarnowskich Górach 4,6 tys. zł, Rudzie Śląskiej 4,6 tys. zł, a w Chorzowie 4,9 tys. zł. Najdroższe mieszkania w naszym województwie są w Katowicach (6,2 tys. zł), Bielsku-Białej (6,1 tys. zł), Tychach (5,8 tys. zł) i Gliwicach (5,3 tys. zł).

Bytom w liczbach

Tanio jak na Śląsku

Średnia cena mieszkań z rynku wtórnego w województwie śląskim wynosi 4 918 zł. To niewiele jeśli weźmie się pod uwagę średnie stawki w innych regionach Polski. Niższe ceny ofertowe są tylko w województwie opolskim (4 723 zł) i lubuskim (4 626 zł), zaś w pozostałych są już wyższe - w sąsiednim województwie małopolskim metr kwadratowy mieszkania kosztuje średnio 9 299 zł.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Borys Budka

Węglokoks żąda przeprosin. Poszło o kopalnię "Bobrek"

Przywrócono połączenie Bytom-Gliwice

Ponad 4500 pasażerów połączenia kolejowego Bytom-Gliwice

Pub na rycerskiej

Inflacja i drożyzna powali bytomską gastronomię?

Prof. Tomasz Pietrzykowski

„Bytomiu, patrz uważnie, co się stało w Nikiszowcu”

Budynek przy ul. Żeromskiego 23-25

Komornik chce zlicytować KM PZPR

Skrzyżowanie ul. Kilara i ul. Dojazd

Ulica Kilara doczeka się przebudowy?

Ul. Dworcowa w Bytomiu

Przebudowa ul. Dworcowej. Co nas czeka? Niedługo konsultacje