Największa ściana wspinaczkowa powstanie w Bytomiu. Będzie to pierwszy tego typu obiekt w Polsce

Największa ściana wspinaczkowa zewnętrzna powstanie w Bytomiu. Realizacji tej inwestycji podjęło się Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa na Rozbarku. Ściana sportowa powstanie w miejscu, gdzie wcześniej mieścił się komin kopalni "Rozbark". Dzięki projektowi w obiekcie będą mogły być rozgrywane zawody na najwyższym poziomie.

Skarpa Bytom to centrum sportów wspinaczkowych i siłowych, która mieści się przy ulicy Wojciecha Kilara - na terenie byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Rozbark”. W miejscu, w którym stał komin kopalni, powstanie zewnętrzna sportowa ściana wspinaczkowa, przystosowana do organizacji zawodów rangi międzynarodowej.

Wysokość nowej ściany wyniesie blisko 22 metry. Nigdzie w Polsce nie ma kompleksu, w którym wspinacze mogą zmierzyć się z tak wysoką i niemal całkowicie przewieszoną ścianą - informuje Dobromir Bujak, prezes Klubu Sportowego Skarpa Bytom. - Chcemy, by mogli z niej korzystać od połowy przyszłego roku, jeszcze przed wakacjami - dodaje.

Skarpa Bytom nie tylko dla zaawansowanych wspinaczy

Bytomski obiekt oprócz tego, że wyznaczany jest do rozgrywania zawodów, wybierany jest również przez rodziny z dziećmi. Przypomnijmy, że w kwietniu 2022 roku w Skarpie Bytom odbyły się zawody Pucharu Polski we wspinaczce na czas, a w listopadzie Mistrzostwa Śląska Dzieci w Boulderingu i Prowadzeniu.

Dla pozostałych korzystających wyznaczono jedną z boulderowni i GRYFNE WSPINANIE z 14. torami do wspinania. W tym roku obiekt zorganizował letnie i zimowe półkolonie dla dzieci, a obecnie trwają zapisy na kolejną zimową edycję.

Nowa inwestycja w toku

Podczas najbliższej sesji Rady Miasta ma zostać podjęta decyzja odnośnie dzierżawy sąsiednich terenów przez centrum wspinaczkowe. Skarpa Bytom uzasadniła, że na nowym terenie zostanie zrealizowana inwestycja pn. "Zielony kwartał KWK Rozbark”.

Projekt będzie uzupełnieniem i poszerzeniem funkcjonalności istniejącego obiektu poprzez
budowę m.in. strefy biwakowej wraz ze stanowiskami postojowymi dla kamperów, zespołu hotelowo-noclegowego w formie niewielkich pawilonów oraz zespołu pokoi noclegowych w formie osiedla „Familoczki". Dodatkowo w zakres inwestycji wejdzie także rozbudowa ośrodka szkoleniowo-noclegowego z zapleczem rehabilitacyjno-fizjoterapeutycznym.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon