Nauczycielka z Bytomia nominowana do Nagrody im. Ireny Sendlerowej. " Moim celem jest z uśmiechem pomagać"

Joanna Klimczak to nauczycielka Technikum numer 4 w Bytomiu. To tam łączy swoje dwie największe pasje - fotografię i nauczanie. W tym roku znalazła się w zaszczytnym gronie dziesięciu najlepszych nauczycieli w Polsce. Dzięki swoim zasługom i życzliwemu podejściu do uczniów nauczycielka została wyróżniona Nagrodą im. Ireny Sendlerowej. "Kiedy nauczyciel, usłyszy od uczniów, że nie wyobrażają sobie szkoły bez niego - nie ma większej nagrody - uśmiecha się."

UM w Bytomiu
Klimczak Joanna

W tegorocznej XVI edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej, której finałowa gala odbyła się 5 listopada 2022 roku w Poznaniu, wyróżniono nauczycielkę z naszego regionu. Nominację otrzymała Joanna Klimczak z bytomskiego Technikum nr 4. Wyróżnienie zostało przyznane za przykładną postawę i inspirację do działania w duchu dialogu i tolerancji. Nagrodę otrzymują pedagodzy, którzy nie tylko przekazują wiedzę, ale kształtują w uczniach postawę otwartości, szacunku do innych oraz solidarności.

Nauczycielka z pasją z planem na życie

Joanna Klimczak podkreśla, że już od najmłodszych lat chciała wykonywać zawód nauczyciela. Przy okazji pracy pedagożka realizuje swoją pasję, którą jest fotografia. W bytomskim technikum naucza przedmiotów zawodowych w zakresie fotografii i multimediów. Joanna Klimczak jest także inicjatorką programu innowacji pedagogicznej „Film i nowe media”, którą placówka realizuje od roku 2016 roku. Innowacja zdobyła w status „Dobrej praktyki” w ogólnopolskim konkursie „Szkoła zawodowa najwyższej jakości”.

- Nominacja do tej nagrody jest dla mnie dużą nobilitacją, ale też szansą podzielenia się ze światem tym, co robię - mówi Joanna Klimczak. W swojej codziennej pracy staram się pokazać, że szkoła tworzona przez ludzi z pasją, przestaje być dla młodzieży traumą, a staje się miejscem bezpiecznym, w którym mogą rozwijać swoje talenty, nawiązywać przyjaźnie i czuć się bezpiecznie - dodaje.

Nauczycielka podkreśla, że jej głównym celem podczas zajęć jest nie tylko przekazanie niezbędnej wiedzy, ale także przełożenie jej na praktykę. W uczniach docenia to, że są ciekawi świata i zarażają tym ludzi wokół. Joanna Klimczak stawia na to, by nie tylko pomagać, ale także robić to z uśmiechem.

- Zgłoszenie do Nagrody im. Ireny Sendlerowej oprócz innych materiałów, zawierało także recenzje uczniów. Kiedy nauczyciel, usłyszy do uczniów, że nie wyobrażają sobie szkoły bez niego - nie ma większej nagrody - wyjaśnia Joanna Klimczak.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon