Nauka programowania – jakie możliwości otwiera przed dziećmi?

W dzisiejszych czasach cyfryzacja jest wszechobecna. Nic więc dziwnego, że dzieci już od najmłodszych lat potrafią swobodnie obsługiwać smartfony, tablety, czy komputery – to właśnie przy nich spędzają sporo wolnego czasu. Wielu rodziców martwi się, czy jest to dla nich dobre. Cóż, rozwoju technologicznego nie da się zatrzymać, to fakt. Niemniej, rodzicie mogą zapisać swoje dzieci na zajęcia programowania, które niosą za sobą wiele korzyści. Jakich? Na to pytanie odpowie, Daniel Skuza – prezes spółki Edukacja Cyfrowa, związany z bytomskimi Gigantami Programowania.

Nauka programowania – jakie możliwości otwiera przed dziećmi?

Giganci Programowania to ogólnopolska sieć placówek, oferujących stacjonarne kursy programowania dla dzieci i młodzieży. Nie da się ukryć, że oferowane przez Państwo zajęcia to ciekawa alternatywa spędzania wolnego czasu przy komputerze.

Daniel Skuza, prezes spółki Edukacja Cyfrowa: Zgadza się. W Gigantach Programowania prowadzimy zajęcia dla dzieci i młodzieży od 7 do 18 roku z zakresu tworzenia gier komputerowych, aplikacji mobilnych, programowania. Co najważniejsze, ofertowane przez nas zajęcia uczą kilku ważnych kompetencji. Można powiedzieć, że programowanie to poniekąd matematyka, ale w takim konkretnym użyciu. Tworząc dobrej jakości kod trzeba myśleć analitycznie i abstrakcyjnie. Dzieci w trakcie naszych zajęć uczą się właśnie tego logicznego myślenia, ale również rozwijają swoją kreatywność. Przecież trzeba umieć znaleźć rozwiązanie różnych sytuacji, a nad danym problemem. To wszystko przekłada się na kompetencje, które są pożądane na współczesnym rynku pracy. Dodam tylko, że programowanie odbywa się w języku angielskim, więc dzieci i młodzież są obyte z tym językiem, już od najmłodszych lat. Oswajają się z nim w codziennej użyciu. Myślę, że to jest bardzo fajne. Dla programistów język angielski to naturalne środowisko pracy. W Polsce wiele projektów informatycznych wykonuje się dla klientów zagranicznych, i to jest już u nas standardem.

Nauka programowania – jakie możliwości otwiera przed dziećmi?

Czy oprócz nauki programowania, logicznego myślenia, kreatywności, języka angielskiego dzieci i młodzież zdobywają w Gigantach Programowania jeszcze jakieś umiejętności?

Owszem, współpracy. Warto podkreślić, że to właśnie współpraca jest kolejną kompetencją, która jest pożądana na współczesnym rynku pracy. Aby stworzyć dobry program potrzebna jest grupa. Pewne rzeczy trzeba sprawdzić, przetestować. Co za tym idzie, programiści zwykle pracują w kilkuosobowej grupie. Dzieciaki uczą się współpracy, co moim zdaniem jest ważną umiejętnością.

Bytomski oddział z powodzeniem działa już od czterech lat. Jakby podsumował Pan ten okres?

Na przestrzeni ostatnich lat przez naszą szkołę przeszło około 400 osób, które nauczyły się podstaw programowania. Starsza młodzież zaznajomiła się z normalnym, profesjonalnym językiem jak: C#, Python, tworzenie gry w Unity albo kształciła się w zakresie cyberbezpieczeństwa. Uczniowie Gigantów Programowania to ludzie, którzy w tej chwili dorastają do wieku maturalnego, zaczynają studia, myślą poważnie o wyborze kariery zawodowej. Co ważne, nabyte umiejętności dają im ogromne możliwości i to już na samym starcie.

Żyjemy w trudnych czasach – pandemia, inflacja, wojna za wschodnią granicą. Jak opisywane przez Pana umiejętności, można wykorzystać na współczesnym rynku pracy?

Od lat obserwujemy, że rynek IT jest jednym z atrakcyjniejszych sektorów pracy w polskiej jak i międzynarodowej gospodarki. Tak naprawdę, programiści zawsze mogli liczyć na wysokie pensje. Mimo pandemii, inflacji czy wojny cyfryzacja i sektor IT nie tylko nie słabnie, ale jeszcze bardziej przyśpiesza. Wystarczy spojrzeć na to co się dzieje wokół nas. W Katowicach budują się kolejne biurowce, w których zarówno polskie jak i międzynarodowe firmy informatyczne, otwierają swoje biura. Co za tym idzie, firmy rekrutują młodych ludzi ze Śląska do międzynarodowych projektów. Ewidentnie widać, że ten sektor przyśpiesza. Co więcej, statystyki mówią, że pensje w IT cały czas rosną i to dynamicznie. Aktualnie młodzi ludzie (tzn. juniorzy), którzy wchodzą do tego zawodu mogą liczyć na miesięczną pensję na poziomie ok. 7 tys. tys. zł. Z kolei pensje osób z 2-3-letnim doświadczeniem się podwajają (ok. 15 tys. zł), a seniorzy z 5-letnim doświadczeniem mogą liczyć na pensję na poziomie 20 tys. zł. Podsumowując, pensje w IT rosną dynamicznie. Osoby na stanowiskach managerskich, eksperckich (tzn. z doświadczeniem 10-letnim) mogą liczyć na miesięczny dochód kształtujący się na poziomie 30 tys. zł. To tylko pokazuje, jak ten rynek ciągle szuka talentów. Pomimo rozwoju, wciąż brakuje wykwalifikowanych ludzi do pracy. Jestem przekonany, że osoby, które pójdą w tą stronę i będą chciały rozwijać te umiejętności, otworzą się na bardzo atrakcyjne możliwości zawodowe na miejscu - w Polsce, na Śląsku, w Katowicach, Bytomiu.

Nauka programowania – jakie możliwości otwiera przed dziećmi?

Pandemia dość mocno zmieniła charakter pracy. Coraz więcej firm oferuje pracę zdalną, hybrydową. To samo tyczy się sposobu rekrutacji. Jak to wygląda w sektorze IT?

Branża IT oferuje miejsca pracy stacjonarnie, czyli lokalnie - na Śląsku czy w Polsce. To nie koniec. W tej chwili ponad 40% ofert w sektorze IT to praca zdalna. Nie ma już znaczenia, w którym miejscu na ziemi znajdują się pracownicy, pracodawca. Dziś możemy pracować dla firm znajdujących się w Polsce, Niemczech czy Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe, taka forma pracy cieszy się coraz większą popularnością. Praca zdalna jest dla wielu osób dużym benefitem. W ostatnim czasie sporo pracowników decyduje się na „workation” czyli pracę w podróży. Polscy programiści, którzy pracują przy jakimś projekcie międzynarodowym, mogą wyjechać na trzy miesiące do Tajlandii, Filipiny i jednocześnie łączyć swoją pracą z dłuższymi wakacjami. Ten trend się rozwija, jest bardzo popularny i akurat w branży IT – jest możliwy do zrealizowania.

Podsumowując, uczniowie Gigantów Programowania, którzy pójdą dalej tą ścieżką kariery będą mogli przebierać w propozycjach pracy. Oczywiście, jeżeli wybiorą inny zawód to zdobyte umiejętności będą mogli rozwijać w innych dziedzinach. Z pewnością przydadzą się one w przyszłości.

Tak, zgadza się. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie osoby, które do nas przyjdą zostaną programistami. Zwłaszcza, gdy mówimy o najmłodszych uczniach, czyli dzieciach w wieku 7-8 lat. Oni jeszcze nie muszą planować swojej przyszłości, to jeszcze nie ten etap. Umiejętności, o których wcześniej wspominałem jak: myślenie analityczne, myślenie przyczynowo-skutkowe, kreatywność, współpraca to umiejętności, które zostaną utrwalone przez dzieci i to na lata! Z pewnością te cechy przydadzą się również w szkole, czyli w czasie trwania ich edukacji. Nie da się ukryć, że to właśnie rozwój dziecka jest troską wszystkich rodziców. Uczniowie Gigantów Programowania mogą wykorzystać zdobyte umiejętności w codziennym życiu, bo są po prostu przydatne.

Technologia nieustannie się zmienia. Zatem czy oferta zajęć w Gigantach Programowania odpowiada aktualnym potrzebom?

Tak, cały czas rozwijamy naszą ofertę. W ostatnich latach dodaliśmy kilka kursów, na które rośnie zapotrzebowanie. Dobrym przykładem jest programowanie w Pythonie, którego można się u nas nauczyć. Dodatkowo rozwinęliśmy kursy: tworzenia gier w Unity, hacking’u i cyberbezpieczeństwa. W naszej ofercie mamy również kurs skierowany do młodszych dzieci, czyli podstawy Pythona na bazie popularnej gry Minecraft, która jest znana na całym świecie. Nie ukrywam, że ten kurs jest bardzo lubiany przez młodsze dzieci i często przez nich wybierany. Dla młodych ludzi to taka cyfrowa piaskownica. Nie ukrywam, że takie zajęcia łączą naturalną chęć do tej akurat gry, połączone z nauką programowania. Pragniemy, aby nasze zajęcia były atrakcyjne, co właściwie jest naszą podstawową zasadą.

Młodsi uczniowie Gigantów Programowania swoje pierwsze kroki stawiają w Scratchu oraz Minecraftcie. Naturalnie, wraz z wiekiem i zdobytym doświadczeniem zapisują się na inne kursy znajdujące się w ofercie.

Tak, dokładnie. Uczymy pewnego sposobu myślenia - algorytmicznego, który można później przełożyć na bardziej profesjonalne, abstrakcyjne języki programowania dla dorosłych. Mamy całą ścieżkę rozwoju i to w poszczególnych kategoriach wiekowych. Kiedy dzieci przechodzą z kategorii 7-9 lat do kategorii 10-12 lat, to naturalnie pojawiają się dla nich rzeczy trudniejsze, bardziej skomplikowane. Następnym progiem jest wiek 13 lat, kiedy to nasi uczniowie idą do 7 klasy. Na tym etapie, kończą z programem edukacyjnym, wypełnionym zabawą, a przechodzą w abstrakcyjne programowanie „dla dorosłych”.

Nauka programowania – jakie możliwości otwiera przed dziećmi?

W Gigantach Programowania zajęcia są prowadzone stacjonarnie, w budynku Starej Poczty, czyli przy ulicy Piekarskiej 6 w Bytomiu.

Posiadamy dedykowaną salę szkoleniową, która znajduje się w zabytkowym budynku Starej Poczty w Bytomiu, przy ulicy Piekarskiej 6. Sala została zaprojektowana w taki sposób, aby była przyjaznym miejscem dla dzieciaków. Aktualnie koncentrujemy się na zajęciach stacjonarnych. Wierzymy, że dla dzieci i młodzieży to optymalna forma nauki. W ofercie mamy również zajęcia hybrydowe, ale podstawą są spotkania stacjonarne.

Gdyby ktoś chciał dołączyć do Gigantów Programowania, to czy musi czekać do września? Czy istnieje możliwości, aby dołączyć do oferowanych kursów wcześniej?

Nie trzeba czekać do września. Prowadzimy również rekrutacje w połowie roku, czyli właśnie od lutego. Obecnie trwa nowa rekrutacja, a 17 lutego br. rozpoczynamy nowy semestr. Z początkiem przyszłego miesiąca, czyli 4 i 12 lutego będziemy prowadzić akcję „Koduj z Gigantami – Retro Programowanie”. Warto podkreślić, że są to bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży, na które serdecznie zapraszamy. Osoby zainteresowane mogą zapisać się poprzez naszą stronę internetową: www.kodujzgigantami.pl

Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego wymagamy wcześniejszej rejestracji. Moim zdaniem to doskonała okazja, aby sprawdzić własne możliwości i jednocześnie zapisać się na nasze zajęcia. Warsztaty są całkowicie bezpłatne i niezobowiązujące.

Jaka jest formuła kursów oferowanych przez Gigantów Programowania?

Proponowane przez nas kursy mają standardową formułę. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają 2 godziny lekcyjne, czyli 90 minut. Podczas zajęć mamy przewidzianą 5-minutową przerwę. Dla dzieci jest dobra okazja, aby odejść od komputera, rozluźnić mięsnie, pośmiać się, zintegrować, zagrać w piłkarzyki, aby po kilku minutach wróć do dalszej, umysłowej pracy. W semestrze mamy 14 takich zajęć. Nowy semestr rozpoczynamy 17 lutego br. i kończymy na początku czerwca. Po wakacjach wracamy z kolejnymi zajęciami, od połowy września.

Nauka programowania – jakie możliwości otwiera przed dziećmi?

Dobrze, a kto prowadzi zajęcia? Czy kadra posiada odpowiednie doświadczenie?

Trenerami w Gigantach Programowania są czynni programiści. Praca w charakterze szkoleniowca daje im duża satysfakcję. Po 8 godzinach spędzonych przed komputerem, mogą podzielić się swoją wiedzą z młodymi ludźmi. Nasza kadra to pasjonaci, dzięki temu możemy zapewnić wysoki poziom nauczania. Uważam, że w tych trudnych czasach w jakich żyjemy, warto rozwijać umiejętności płynące z programowania. Dotyczy to zarówno dzieci jak i rodziców. Nie ukrywam, że jest to możliwość zdobycia cennego zawodu, który może zapewnić wygodne, dostatnie życie. Osoby, które zapiszą się na nasze kursy, nie muszą zostać programistami. Oczywiście, jeżeli wybiorą zupełnie inną ścieżkę kariery to umiejętności, które zdobędą w Gigantach będą mogli wykorzystać w swojej edukacji oraz przyszłej pracy.

4 i 12 luty 2023 roku – Giganci Programowania zapraszają na bezpłatne warsztaty Retro Programowanie. Nie czekaj, zapisz się już dziś!

Giganci Programowania zapraszają!
ul. Piekarska 6/7
41-902 Bytom
Tel. 536 202 208
E-mail: bytom@giganciprogramowania.edu.pl
Zapisy na bezpłatne warsztaty: www.kodujzgigantami.pl
Facebook https://www.facebook.com/giganciprogramowaniabytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon