Nie powstanie metropolitalna spalarnia śmieci. Sejm się nie zgodził

Spalarnie śmieci mają w naszym regionie wyjątkowo "pod górkę". Najpierw wojewoda śląski i sąd zakwestionowali decyzję Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w sprawie budowy dużej instalacji przetwarzania odpadów, teraz Sejm odrzucił poprawkę Senatu, która dawałaby metropolii możliwość decydowania o gospodarce odpadami. Tym samym temat spalarni metropolitalnej znów przepadł.

Byt waste 4965944 1280

Spalarnie śmieci mają w naszym regionie wyjątkowo "pod górkę". Najpierw wojewoda śląski i sąd zakwestionowali decyzję Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w sprawie budowy dużej instalacji przetwarzania odpadów, teraz Sejm odrzucił poprawkę Senatu, która dawałaby metropolii możliwość decydowania o gospodarce odpadami. Tym samym temat spalarni metropolitalnej znów przepadł.

Sejm odrzucił poprawkę Senatu, która dawała prawo Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii do zarządzania odpadami. To zaś uniemożliwia wybudowanie wspólnej dla zrzeszonych miast spalarni śmieci. Przeciwko nowelizacji odpowiedzieli się reprezentanci Prawa i Sprawiedliwości, Kukiz'15 oraz kilku niezrzeszonych parlamentarzystów. I zostawili gminy z rosnącymi hałdami śmieci.

- To jest problem, który naprawdę należy rozwiązać ze względu na dbałość o środowisko, jak najszybciej to jest możliwe. Żałuję. Nie udało się przy tym podejściu tego zrobić, być może znowu to odsuniemy na czas dwóch, trzech lat - mówi przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Kazimierz Karolczak.

GZM już w ubiegłym roku przygotowywała proces budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów na 250 tysięcy ton rocznie uznając, że to jedyna metoda poradzenia sobie z rosnącym strumieniem odpadów komunalnych, przy ograniczonych możliwościach ich składowania. Chodziło o planowaną budowę elektrociepłowni, zasilanej tzw. wysokokaloryczną frakcją odpadów, której nie można składować na składowiskach. Dotąd na terenie zrzeszającej 41 miast i gmin GZM nie ma tego typu instalacji.

Jakie rozwiązanie?

Przewodniczący GZM dodał, że istnieje jeszcze druga ścieżka - scedować budowę mniejszych, lokalnych spalarni na samorządy. To nawet wygodniejsze rozwiązanie, biorąc pod uwagę chociażby odbiór ciepła systemowego z takich instalacji. Problem z kolei w tym, że wielu gmin na taką inwestycję po prostu nie stać.

- Sporo gmin już nie ma nadwyżki finansowej, by finansować inwestycje. To jest dla nich bardzo trudne. Chcieliśmy wcześniej sprawdzić tę drugą drogę, czyli możliwość zmiany ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz dopisku do ustawy o Metropolii, że jest to nasze zadanie i to akurat się nie udało - dodał Kazimierz Karolczak.

Cała Metropolia wytwarza rocznie około 400 tysięcy ton odpadów o wartości energetycznej. Eksperci ustalili, że nawet przy uwzględnieniu wysokiego wskaźnika recyklingu, o którym mówią przepisy unijne, czyli docelowo 65 procent, masa odpadów wytwarzanych na terenie GZM będzie zbyt duża, by tamtejsze samorządy poradziły sobie bez spalarni.

Spalarnia w Rudzie Śląskiej?

Projekt już jest. Spalarnia miałaby powstać na 25-hektarowej działce przy Drogowej Trasie Średnicowej, pomiędzy dzielnicami Nowy Bytom, Ruda i Chebzie. Zakłada się budowę zakładu składającego się z instalacji termicznego przekształcania odpadów. Ale i w naszym mieście temat się odwleka. Pierwszy projekt firmy Eneris zakwestionowało Samorządowe Kolegium Odwoławcze, doszukując się kilku nieścisłości formalnych. Ostatecznie przekazało akta sprawy do miasta, do ponownego rozpatrzenia decyzji.

- 9 sierpnia dostaliśmy decyzję z Urzędu Miasta o kontynuacji procedowania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Mamy dwa miesiące na uzupełnienie dokumentacji, później przyjdzie czas na procedurę opiniującą i konsultacje społeczne oraz zdobywanie pozwoleń sanitarnych i środowiskowych. To może zająć kolejnych kilka miesięcy - mówi Arkadiusz Ociepka, doradca zarządu ds. rozwoju w Eneris Ochrona Środowiska, przedstawiciel inwestora.

Zanim więc doczekamy się instalacji spalania odpadów w naszej aglomeracji, może jeszcze sporo czasu upłynąć. Do tego czasu stosy śmieci będą stale i nieubłaganie rosnąć.

Fot. Pixabay

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt 235668147 610022573718800 3250953472332481635 n

Nie boję się spalarni śmieci. Boję się, że ona...

Mariusz Wolosz prezydent Bytomia Slazag

Żadne miasto nie było tak bezczelnie wykorzystane jak Bytom

Maciej Bartków

PiS: To "potężne nieprawidłowości" zakończyły koalicję

Piekarska po poludniu

Piekarska będzie droższa

Byt srk bytom siedziba

Wiceprezesem SRK zostanie Adam Gorszanów?...

Byt wolosz nad morzem

Prezydent na urlopie... posypały się komentarze...

Byt biuro senatorskie haliny biedy

Halina Bieda otworzyła w Bytomiu biuro senatorskie