Nie trzeba szukać orzeźwienia w bytomskich fontannach. Miasto zadbało o bezpieczne alternatywy

Trwający tydzień z całą pewnością można określić doskonałym przykładem lata. Wysokie temperatury, intensywnie przygrzewające słońce i przewaga bezchmurnego nieba… Dla wielu to przecież pogoda marzeń. Nic więc dziwnego, że wraz z początkiem najgorętszej pory roku, do głowy zaczynają wkradać się rozmaite pomysły związane z wodnym ukojeniem.

UM w Bytomiu
Wodny plac zabaw dla dzieci w Parku Kachla

Nie chodzi tu jedynie o konieczność dostarczenia sobie odpowiedniej (przynajmniej 2 litry dziennie) ilości płynów. Latem, zwłaszcza w towarzystwie wyczekiwanych od dawna wakacji, warto przecież zaczerpnąć ochłody. A jednym z najlepszych sposobów na ukojenie rozgrzanego ciała – jest oczywiście orzeźwiająca kąpiel.

Problem kąpieli w fontannach...

Niestety, widok mieszkańców, zwłaszcza nieletnich, którzy bez zastanowienia wchodzą do tych działających w przestrzeni publicznej urządzeń wodnych, dla wielu, jest już zjawiskiem typowym. Rynek, plac Akademicki, Góra Miłości czy Park Mickiewicza… To miejsca, które cieszą się uznaniem, zwłaszcza, gdy temperatura zaczyna dawać się we znaki. Ku przestrodze, warto przypomnieć, że sprawny system monitoringu miejskiego, z całą pewnością „zwabi” funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Ci, mają obowiązek nałożenia na biorących kąpiel w fontannie wysokiego mandatu. Oprócz konsekwencji finansowych, ważniejsze powinny pozostać jednak kwestie związane ze zdrowiem. W takich sezonowo napełnianych wodą miejscach, nie brakuje przecież bakterii, wirusów, grzybów czy pierwotniaków. Biegunka, wymioty, zmiany skórne… To tylko nieliczne z zagrożeń.

Gdzie szukać ochłody?

Najprościej - przejść pod kurtyną wodną. Pracownicy Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, zadbali już o takie udogodnienia. Orzeźwiającej mgiełki można doświadczyć na Rynku, placu Sobieskiego i ulicy Dworcowej. W upalne dni mają one działać od rana, aż do godzin wieczornych. Korzystanie z takich konstrukcji jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia.

Darmowy, wodny plac zabaw

Od środy, 19 czerwca 2024, w Parku Kachla działa już lubiany przez dzieci splash park. Obiekt zlokalizowany jest w sąsiedztwie odkrytego basenu, jednak w odróżnieniu od niego - tu wstęp jest całkowicie bezpłatny. Z atrakcji takich jak tęczowy tunel, zjeżdżalnia wielorybek czy grzybek wodny mogą korzystać najmłodsi mieszkańcy miasta. Obiekt działa codziennie w godz. 10:00-20:00, a jego płynne funkcjonowanie przerwać może jedynie incydent kałowy.

Basen w Parku Kachla

Tu trwają jeszcze ostatnie przygotowania przed zainaugurowaniem sezonu kąpielowego. Oficjalne otwarcie odkrytego basenu zaplanowano na 22 czerwca 2024. W tym roku, obiekt będzie czynny od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10:00-19:00. W ofercie bytomskiego basenu sezonowego jest płytka niecka dla niepływających, głęboka dla pływających a także brodzik dla dzieci i mini placyk zabaw. Bilet normalny na cały dzień kosztować będzie 14 zł. Ulgowy 8 zł. Wstęp po godz. 16:00 to z kolei 8 zł za wejściówkę normalną i 4 za ulgową. Pływalnia honoruje także program 3+ Liczna Rodzina.

Poza miastem

Chociaż na lokalną ofertę letnią narzekać nie można, w Bytomiu brakuje niestety zagospodarowanej plaży nad sztucznym zbiornikiem wodnym. Do czasów ewentualnego powstania takiego miejsca, warto przypomnieć, że kąpiele we wszystkich stawach na terenie miasta są surowo zabronione. Dla tych, którzy nie są fanami basenu, pozostaje więc wycieczka na Chechło, Rogoźnik lub Pogorię. To miejsca zlokalizowane najbliżej od Bytomia. Do pierwszego z wymienionych zbiorników wodnych, w sezonie wakacyjnym dotrzeć można nawet Wąskotorówką, jednak dojazd samochodem, rowerem czy komunikacją miejską – również nie należy do spraw skomplikowanych.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon