Nie tylko sprzęt - na nartach pamiętaj o odpowiedniej odzieży

Narty, buty narciarskie, gogle i rękawice spakowane na wypad na stok? Ale czy nie pominąłeś przypadkiem odpowiedniej odzieży, która uchroni Cię przed przeziębieniem, a nawet poważniejszymi problemami? Poznaj listę niezbędnych ubrań, które musisz wziąć ze sobą!

Nie tylko sprzęt - na nartach pamiętaj o odpowiedniej odzieży

Jaka powinna być odzież na narty?

Błąd w wyborze odpowiedniej odzieży na narty dotyczy zbyt grubego ubrania. Analogiczne jest, że na wypad na stok chcemy ubrać się jak najcieplej. Musisz wziąć jednak pod uwagę, że aktywności fizyczne, które na Ciebie czekają, rozgrzeją Cię na tyle, że zbyt grube ubrania mogą skutkować przegrzaniem, a stąd już blisko do problemów zdrowotnych. Nie oznacza to jednak, że grube warstwy ubrań musisz teraz zastąpić bardzo cienkimi. Sam więc możesz zauważyć, że odpowiednia odzież narciarska wcale nie jest tak prosta w wyborze, jak może się wstępnie wydawać. Chętnie przeprowadzimy Cię więc przez poszczególne partie ciała, pokazują, co warto na nie włożyć.

Co pod kask narciarski?

Kask jest niezbędnym elementem wyposażenia zarówno początkującego, jak i zaawansowanego narciarza. Nie zapewnia on jednak ochrony przed zimnem. Warto więc zabezpieczyć tę partię ciała dodatkowym elementem. Doskonale zadanie to wypełni kominiarka. Zwróć jednak uwagę, by była ona wykonana z materiału odprowadzającego wilgoć. Największy komfort zapewnią Ci modele bezszwowe, niepowodujące otarć i podrażnień.

Nie tylko sprzęt - na nartach pamiętaj o odpowiedniej odzieży

Odzież na górną partię ciała

Górną partię ciała warto ochronić przed zimnem 3 warstwami, na które składają się bielizna termoaktywna, warstwa docieplająca oraz ochronna warstwa zewnętrzna. Na pierwszą z nich najlepiej sprawdzi się odzież termoaktywna damska lub męska. Dlaczego właśnie termoaktywna, a nie bawełniana? Istotne jest bowiem, by strój odprowadzał wilgoć, tym samym nie narażając na przepocenie. Sięgnij raczej po cienką koszulkę termoaktywną wykonaną np. z nylonu. Powinna być ona dopasowana, jednak istotne jest, by nie wpływała na komfort wykonywania ruchów. Jeśli nie możesz wykonać pełnego zakresu ruchu, koniecznie zmień koszulkę na inną.

Na koszulkę termoaktywną załóż najlepiej zapinany pod szyję golf. Chroni on przed zimnem zarówno kończyny i tułów, jak i szyję. Nie sięgaj jednak po zwykły sweter lub golf. Ta część garderoby dedykowana narciarzom w przeciwieństwie do nich zapewnia wysoką izolację cieplną i właściwości wiatroszczelne.

Na golf możesz założyć już bezpośrednio kurtkę narciarską. Wiele osób jednak chcąc zapewnić sobie jeszcze lepszą ochronę przed zimnem sięga po dodatkową warstwę w postaci żółwia narciarskiego. Choć nie jest on konieczny, warto wiedzieć o jego istnieniu - być może będziesz czuł się z nim lepiej podczas jazdy.

Nie tylko sprzęt - na nartach pamiętaj o odpowiedniej odzieży

Odzież na dolną partię ciała

Najmniejszy, jednak wcale nie bez znaczenia, element ubioru narciarza to skarpetki. Czego nie robić podczas ich wyboru? Zdecydowanie nie sięgać po te skarpety, w których chodzisz na co dzień. Jazda na nartach wymaga zastosowanie specjalnych skarpet narciarskich. Mają one odpowiednią konstrukcję, dzięki której idealnie przylegają do stopy, zapewniając odpowiedni komfort termiczny. Chronią one również przed otarciami.

Same spodnie narciarskie nie zapewnią Ci odpowiedniego ciepła. Warto mieć pod nimi również termoaktywne legginsy. Będą one chroniły przed przegrzaniem i przemarznięciem poprzez prawidłowe odprowadzanie wilgoci. Wybierz dla siebie model wykonany z materiałów syntetycznych lub popularnej w ostatnich sezonach wełny merynosów. Będąc odpowiednio ubrany od stóp, możesz wyruszyć na stok, na którym będziesz czuć się ciepło i komfortowo.

Przed wyjazdem warto stworzyć rozpiskę i upewnić się, czy aby na pewno masz ze sobą wszystko. Jeśli nie, z pomocą może przyjść sklep internetowy Sportano oferujący pełne wyposażenie dla narciarzy - zarówno początkujących, jak i zaawansowanych i zawodowców. O odpowiednich ubraniach na narty warto pomyśleć nie tylko, kiedy rozpoczynamy swoją przygodę z tym sportem, ale również, kiedy strój z poprzedniego roku nie zdał egzaminu.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon