Nie wyrzucaj jedzenia po świętach. Przynieś je do... biblioteki

Podczas świąt Bożego Narodzenia w polskich domach są przygotowywane obfite posiłki. Często żywności jest tak dużo, że domownicy nie są w stanie tyle zjeść i zmarnowane rarytasy trafiają na śmieci. W bytomskiej bibliotece działa lodówka społeczna, za pośrednictwem której można podzielić się jedzeniem z potrzebującymi.

Lodowka spoleczna bytom

Lodówkę społeczną ustawiono w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w 2019 roku z inicjatywy Pawła Kobylińskiego, byłego posła na Sejm. Urządzenie jest ogólnodostępne i utrzymywane w należytej czystości. Każdy może włożyć jedzenie do środka i każdy kto go potrzebuje, może je zabrać.

Należy jednak wiedzieć, że żywność, którą można umieścić w lodówce społecznej musi spełniać określone warunki. Przede wszystkim musi to być świeże jedzenie, które nie przekroczyło ani terminu ważności do spożycia, ani przydatności do spożycia. Nie mogą to być też produkty napoczęte (np. otwarte słoiki), a tym bardziej nadpsute, które posiadają wyraźne oznaki przeterminowania (zły zapach, nietypowy kolor lub wydęte wieczka).

Zaleca się by umieszczać w lodówce społecznej produkty w opakowaniach zamkniętych (konserwy, słoiki itp.), natomiast samodzielnie przygotowane potrawy powinny być starannie opakowane i podpisane (co znajduje się w środku i kiedy zostało przygotowane). Do lodówki nie wolno wkładać alkoholu i środków odurzających, surowych jaj i produktów na ich bazie (np. ciasta z kremem, śmietaną, domowe majonezy itp.), surowego mięsa i produktów z niego przyrządzanych (np. tatar), mrożonek i produktów wymagających głębokiego schłodzenia, żywności wymagającej warunków chłodniczych, która przebywała poza lodówką dłużej niż 30 minut, jak również jedzenia, które miało kontakt z odpadami spożywczymi, komunalnymi lub znajdowało się w kontenerach na odpady.

Najprościej ujmując - do lodówki społecznej powinny trafiać produkty, któe sami moglibyśmy zjeść i chcielibyśmy dostać.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Mapa S11

S11 polepszy komunikację Bytomia z miastami ościennymi

Polana w lesie

Nadleśnictwo chce mocno przerzedzić bytomski las

Tramwaj i choinka

Z Bytomia na Sylwester z Polsatem tramwajem

Bytom. Urząd Miejski

Bytom drugi od końca w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego

Bytomski4 Obraz 001

Wystroili dworzec