Nie wyrzucaj jedzenia po świętach. Przynieś je do... biblioteki

Podczas świąt Bożego Narodzenia w polskich domach są przygotowywane obfite posiłki. Często żywności jest tak dużo, że domownicy nie są w stanie tyle zjeść i zmarnowane rarytasy trafiają na śmieci. W bytomskiej bibliotece działa lodówka społeczna, za pośrednictwem której można podzielić się jedzeniem z potrzebującymi.

Lodowka spoleczna bytom

Lodówkę społeczną ustawiono w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w 2019 roku z inicjatywy Pawła Kobylińskiego, byłego posła na Sejm. Urządzenie jest ogólnodostępne i utrzymywane w należytej czystości. Każdy może włożyć jedzenie do środka i każdy kto go potrzebuje, może je zabrać.

Należy jednak wiedzieć, że żywność, którą można umieścić w lodówce społecznej musi spełniać określone warunki. Przede wszystkim musi to być świeże jedzenie, które nie przekroczyło ani terminu ważności do spożycia, ani przydatności do spożycia. Nie mogą to być też produkty napoczęte (np. otwarte słoiki), a tym bardziej nadpsute, które posiadają wyraźne oznaki przeterminowania (zły zapach, nietypowy kolor lub wydęte wieczka).

Zaleca się by umieszczać w lodówce społecznej produkty w opakowaniach zamkniętych (konserwy, słoiki itp.), natomiast samodzielnie przygotowane potrawy powinny być starannie opakowane i podpisane (co znajduje się w środku i kiedy zostało przygotowane). Do lodówki nie wolno wkładać alkoholu i środków odurzających, surowych jaj i produktów na ich bazie (np. ciasta z kremem, śmietaną, domowe majonezy itp.), surowego mięsa i produktów z niego przyrządzanych (np. tatar), mrożonek i produktów wymagających głębokiego schłodzenia, żywności wymagającej warunków chłodniczych, która przebywała poza lodówką dłużej niż 30 minut, jak również jedzenia, które miało kontakt z odpadami spożywczymi, komunalnymi lub znajdowało się w kontenerach na odpady.

Najprościej ujmując - do lodówki społecznej powinny trafiać produkty, któe sami moglibyśmy zjeść i chcielibyśmy dostać.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Janusz Michałek KSSE Musimy porozmawiac o Bytomiu

„Architektura i mieszczańskość Bytomia to atut... biznesowy”

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Remont EC Szombierki dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Remont EC Szombierki dofinansowany z funduszu UE?

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Kontrola obowiązku noszenia maseczek w Katowicach

Bytomianin dziękuje policjantom i strażnikom miejskim

Byt akukuotwarcie11

Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi rzut...