Nie żyje wybitny sportowiec Ryszard Grzegorczyk

Polonia Bytom straciła jednego z wybitnych piłkarzy. W wieku 82 lat zmarł Ryszard Grzegorczyk, który był ważnym członkiem drużyny, która zdobywała mistrzostwo Polski, Puchar Rappana oraz Puchar Ameryki.

Fot. BS Polonia Bytom
Ryszard Grzegorczyk

Informację o śmierci Ryszarda Grzegorczyka oficjalnie potwierdziła Polonia Bytom. Legenda tego klubu zmarła w wieku 82 lat w nocy z czwartku na piątek. To ogromna strata nie tylko dla klubu, ale także dla całego bytomskiego sportu.

Ryszard Grzegorczyk - członek legendarnej drużyny

Grzegorczyk karierę zaczynał w Starcie Bytom, a potem trafił do Polonii i to w jej najlepszym okresie. Pierwszym wielkim sukcesem tamtej drużyny było mistrzostwo Polski wywalczone w 1962 roku. Potem niebiesko-czerwoni do kolekcji dołożyli jeszcze Puchar Ameryki i Puchar Rappana.

Na krajowym podwórku uchodził za jednego z najlepszych lewych pomocników. Na poziomie dzisiejszej ekstraklasy rozegrał 302 mecze i strzelił 19 bramek. W wieku 32 lat wyjechał do Francji, gdzie kontynuował karierę w RC Lens, a potem Falaise. Z pierwszym z tych klubów awansował do francuskiej ekstraklasy i zagrał w finale krajowego pucharu.

O klasie Grzegorczyka świadczy także fakt, że w latach 1960-1966 regularnie był powoływany do reprezentacji Polski. W barwach narodowych rozegrał 23 mecze i strzelił dwa gole. Pamiętać tutaj należy, że wówczas reprezentacje nie grały tak często, jak ma to miejsce dzisiaj.

Niestety, urodził się trochę za wcześnie, aby trafić na złoty okres, w którym Polska była potęgą na międzynarodowej arenie. Piłkarz Polonii jedynie pojechał na igrzyska olimpijskie 1960, ale w tamtym turnieju w ogóle nie zagrał.

Po zakończeniu kariery piłkarskiej i powrocie do Polski poświęcił się pracy trenera. Jako szkoleniowiec prowadził m.in. Olimpię Piekary Śląskie, Szombierki Bytom, GKS Rozbark, Naprzód Świętochłowice i rezerwę Polonii Bytom. Potem był stałym gościem na meczach niebiesko-czerwonych, które oglądał w otoczeniu innych legend bytomskiego klubu. Niestety, dziś wielu z nich nie ma już wśród nas.

Szczegóły dotyczące ceremonii pogrzebowej jeszcze nie są znane. Klub poinformuje o nich w stosownym czasie. Najbliższe spotkania wszystkich drużyn Polonii zostaną poprzedzone minutą ciszy ku pamięci Ryszarda Grzegorczyka.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Ryszard Grzegorczyk

Ryszard Grzegorczyk. Hokeista, który stał się legendą

Wieczorek polonia

Wieczorek nie odgonił demonów. Polonia znowu zawodzi

Polonia bytom liga

Mocne otwarcie Polonii Bytom. Pogrom dał lidera

Polonia Bytom wygrała Puchar Polski na szczeblu Podokręgu Bytom

Polonia z okręgowym pucharem. Finał do jednej bramki

273102743 318210113679118 4802951677961723202 n

Raz lepiej, raz gorzej. Polonia niestabilna w sparingach

D4 N4706 kopia

Pierwsze przecieki z Polonii. Będą nowi napastnicy

D4 N0414 kopia

Lider znowu się potyka, a Polonia zmniejsza stratę