Niesprawiedliwość w dofinansowaniu woj. śląskiego. Wołosz: Jest mi najzwyczajniej w świecie przykro

– Jest mi najzwyczajniej w świecie przykro i jestem wręcz zły na tę sytuację – mówi w Radiu Piekary prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. Województwo śląskie otrzymało najniższe dofinansowanie na osobę z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Mariusz Wołosz Bytom

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg przedstawił kwoty dofinansowania na budowę, przebudowę lub remont dróg powiatowych i gminnych w 2022 roku. Województwo śląskie otrzymało najniższe dofinansowanie na osobę ze wszystkich województw.

Rządowe dofinansowanie województwa śląskiego ma wynieść 150 100 000 złotych. Przekładając tę kwotę na liczbę mieszkańców naszego województwa (4 472 703) wychodzi 33,56 złotych na osobę. Dla porównania województwo świętokrzyskie otrzyma ponad 152 mln złotych, co po przeliczeniu na liczbę mieszkańców województwa (1 218 089) daje 124,95 złotych na osobę. Województwo śląskie znajduje się na ostatnim miejscu w tabeli dofinansowania polskich województw w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

– Jest mi najzwyczajniej w świecie przykro i jestem wręcz zły na tę sytuację. Proszę pamiętać, że infrastruktura śląskich dróg jest najbardziej zdegradowaną w tym kraju. Wieloletnia eksploatacja górnicza jest widoczna w każdym miejscu i nie rozumiem sposobu myślenia dysponentów środków – mówi w Radiu Piekary Mariusz Wołosz.

Brak wiedzy rządowych ekspertów

Prezydent Bytomia zwraca uwagę na niesprawiedliwość w podziale funduszy. – Bardzo chciałbym wiedzieć z czego wynika ta niesprawiedliwość, być może miałbym na to jakiś sposób – mówi Wołosz. Dodaje, że może to wskazywać na brak wiedzy rządowych ekspertów, bo nie wiedzą jak wyglądają drogi na Śląsku.

Premier Polski Mateusz Morawiecki został wybrany do sejmu w 2019 roku właśnie ze Śląska, jednak działania premiera wskazują na krótką pamięć lidera list Prawa i Sprawiedliwości katowickiego okręgu wyborczego. – Czy z tego wynika coś więcej dla Śląska? Mam wątpliwość. Też słucham opinii kolegów, więc raczej tego nikt tutaj nie czuje. Nie chciałbym nawet, że przez to, że ktoś jest ze Śląska to mamy więcej. Na pewno ten podział nie jest sprawiedliwy i nie jest na miarę naszych potrzeb – mówi prezydent Bytomia.

Prezydent Sosnowca napisał w tej sprawie do premiera

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego o pilną interwencję poselską w Radzie Ministrów. Prezydent domaga się poszanowania i uznania dla województwa śląskiego. – Ze względu na Pana pozycję w Radzie Ministrów, liczymy na owocną interwencję, co przełoży się na bezpośrednie zwiększenie kwot dla województwa śląskiego – czytamy w liście skierowanym do Prezesa Rady Ministrów.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon