Nietypowa propozycja niedzielnej aktywności. Będzie można posznupać w bytomskich hasiokach!

Na wstępie warto zapytać... po co? Wypada więc odpowiedzieć, najprościej jak się da. Po to, by poszerzyć swoje horyzonty artystyczne. I choć dla wielu, grzebanie w śmietnikach może wydawać się czynnością zupełnie absurdalną, spotkanie w takim celu odbędzie się już za kilka dni.

AS
Co można znaleźć w bytomskich śmietnikach?

Na niedzielny spacer po bytomskich śmietnikach zaprasza filozofka i artystka Małgorzata Halber. Rozpoznawalność zdobyła jako dziennikarka muzyczna i prezenterka telewizyjna. Jest autorką dwóch książek, a jej prace artystyczne pokazywane były m.in. w Warszawie czy Wrocławiu. Wystawa pt. Zbędne życia, zrealizowana wspólnie z Pawłem Żukowskim w warszawskiej galerii Stroboskop - składała się z eksponatów znalezionych tylko i wyłącznie na śmietnikach...

Zbędne życia
Fragment wystawy "Zbędne życia". Fot. Paweł Żukowski

Skarby do tworzenia sztuki

Zdaniem artystki, to właśnie w naszych codziennych śmieciach ukryte są największe skarby, które mogą (tak jak w przypadku wspomnianej wystawy) stanowić niezależne eksponaty, bądź stać się częścią zupełnie nowej instalacji artystycznej. Małgorzata Halber, zaprawiona w śmietnikowym boju, w jednym ze swoich artykułów przekonywała nawet o magicznych funkcjach wyrzuconych już rzeczy. Są niepotrzebne, zepsute oraz niechciane, odepchnięte z cyklu normalnego życia, odrzucone.

Polacy sprzątają w sobotę

Zdaniem artystki, która w Bytomiu zagości w ramach projektu Sklepik w Bytomiu. Rezydencja artystyczna Małgorzaty Halber, to właśnie niedzielne poranki są najlepszą okazją, by wyruszyć na poszukiwania skarbów w przydomowych czy osiedlowych śmietnikach. Wszystko związane jest z szałem sobotnich porządków, dzięki którym każdy pojemnik na odpady ma szansę stać się tym wyjątkowym.

Sztuka dla każdego

Bo niby, czemu nie? Wszyscy chętni, którzy mają ochotę na doświadczenie czegoś nowego, już w najbliższą niedzielę będą mogli wyruszyć na spacer po okolicznych śmietnikach. Pod wodzą artystki, która z przyjemnością dzieli się swoim śmietnikowym doświadczeniem, przy odrobinie chęci - będzie można przeżyć coś naprawdę wyjątkowego. Bo sztukę można tworzyć wszędzie, i co najważniejsze - ze wszystkiego.

Spacer po bytomskich śmietnikach z Małgorzatą Halber wystartuje spod lokalu w Bytomiu, 26 maja 2024, o godzinie 11:30. Zgodnie z planem, grupa ma wyruszyć w kierunku Rozbarku. Oprócz otwartej głowy, warto zabrać ze sobą grube, gumowe rękawice i dużą torbę typu tej kolorowej z Ikei.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon