Niklaus Pieron: Ciężko się żyje na tym szarym, okopconym Górnym Śląsku i w Bytomiu. Mówi to, siedząc otoczeniu kwitnących drzew

Znany bytomski youtuber Niklaus Pieron, zainspirowany prawdopodobnie akcją naszego portalu Ślązag.pl, pokazuje w swoim najnowszym filmiku, jak nie da się żyć na tym szarym, czarnym, brudnym i okopconym Górnym Śląsku. By to udowodnić, udaje się na przechadzkę po Bytomiu.

Youtube
Niklaus Pieron

Znacie Niklausa Pierona, youtubera z Bytomia? Tak naprawdę nazywa się Mikołaj Wilga i od 2012 roku (gratulujemy okrągłego jubileuszu!) prowadzi wideobloga właśnie pod hasłem Niklaus Pieron. Mikołaj zaczynał od dubbingowania gier komputerowych i filmów po śląsku, dzisiaj "sprzedaje" też ciekawe historie ze Śląska i śląsko-polskiego pogranicza. Jest ambasadorem rodzinnego Bytomia i Górnego Śląska. Jego kanał na Youtubie cieszy się szalonym powodzeniem. W lutym 2022 roku miał ponad 130 tys. subskrybentów i w sumie ponad 29 mln wyświetleń.

Najnowszy film Niklausa Pierona traktuje o tym, jak "ciężko się żyje na tym szarym, czarnym, okopconym, pozbawionym roślinności Górnym Śląsku". Niklaus zaczyna film, siedząc na ławce na placu Targalskiego w Bytomiu, otoczony kwitnącymi drzewami i ładnymi kamienicami. Bo youtuber zastosował ciekawy chwyt, wyśmiewając stereotypy o Bytomiu jako mieście upadłym i paskudnym i prowadząc nas przez miasto, które wcale nie wygląda, jakby zaraz miała je pochłonąć czarna czeluść.

Być może zainspirował się akcją portalu Ślązag.pl. Dziennikarze Ślązaga wybrali się na przechadzkę po Bytomiu, by sfotografować najbardziej "paskudne" miejsca w mieście. Powstała z tego galeria miejsc grozy. Popatrzcie sami:

Na filmie Niklausa można dostrzec kilka okropnych miejscówek bytomskich, zauważonych wcześniej przez Ślązag.pl, jak np. domy na Kleinfeldzie, w tym willę Urzędu Stanu Cywilnego.

Zarówno w akcji Pierona, jak i Ślązaga.pl chodzi o to, by pokazać, jak wiele stereotypów o Bytomiu, ale i o Górnym Śląsku generalnie, jest dzisiaj nieprawdziwych. Miasta rozwijają się, wyglądają coraz lepiej, również nasze. Jasne, są miejsca zaniedbane, wołające o rewitalizację. Tego nikt nie neguje. Ale czarny obraz szarego Górnego Śląska jest czasami tylko w głowach ludzi.

  Bytom 1

  Może Cię zainteresować:

  Dlaczego wszystkie drogi prowadzą do Bytomia? Znaków na Bytom jest więcej niż tych na Katowice

  Autor: Marcin Nowak

  11/09/2022

  Rynek w Bytomiu w latach 90.

  Może Cię zainteresować:

  Bytomskie "Google Street View" sprzed ćwierć wieku: zielony Rynek, niebieska biblioteka... Nostalgiczna przejażdżka

  Autor: Maciej Poloczek

  13/04/2022

  Niklaus Pieron prezentuje jak Ślązacy przeklinali 150 lat temu

  Może Cię zainteresować:

  Śląskie przekleństwa 150 lat temu. „Ty giździe smrodlawy", „Idź ty motyko, ty mosz grzyby w twojej motyce"

  Autor: Arkadiusz Nauka

  15/04/2022

  Subskrybuj bytomski.pl

  google news icon

  czytaj więcej:

  Sala filmowa (zdjęcie ilustracyjne)

  Aktorzy do krótkich monologów poszukiwani. 1000 zł za 2h

  Damian Dąbrowski 1

  Nie ma lepszego speca od pogody niż Damian Dąbrowski

  Straż pożarna Bytom (zdjęcie ilustracyjne)

  Nocny pożar w kamienicy w Bytomiu. 12 osób ewakuowano

  Bytom nowe wiaty przystankowe

  Nowe wiaty przystankowe w Bytomiu. Gdzie stanęły?

  Agora Bytom 1140x640

  Poznaj nowy program Agory Bytom. Czekają atrakcyjne nagrody

  Bluzy Tommy Hilfiger od ANSWEAR

  Stylowe kreacje ze sportowymi bluzami - idealne na jesień!

  Ulica Miarki w Bytomiu

  Zwężenie ulicy Miarki, ograniczenie prędkości