Niklaus Pieron: Ciężko się żyje na tym szarym, okopconym Górnym Śląsku i w Bytomiu. Mówi to, siedząc otoczeniu kwitnących drzew

Znany bytomski youtuber Niklaus Pieron, zainspirowany prawdopodobnie akcją naszego portalu Ślązag.pl, pokazuje w swoim najnowszym filmiku, jak nie da się żyć na tym szarym, czarnym, brudnym i okopconym Górnym Śląsku. By to udowodnić, udaje się na przechadzkę po Bytomiu.

Youtube
Niklaus Pieron

Znacie Niklausa Pierona, youtubera z Bytomia? Tak naprawdę nazywa się Mikołaj Wilga i od 2012 roku (gratulujemy okrągłego jubileuszu!) prowadzi wideobloga właśnie pod hasłem Niklaus Pieron. Mikołaj zaczynał od dubbingowania gier komputerowych i filmów po śląsku, dzisiaj "sprzedaje" też ciekawe historie ze Śląska i śląsko-polskiego pogranicza. Jest ambasadorem rodzinnego Bytomia i Górnego Śląska. Jego kanał na Youtubie cieszy się szalonym powodzeniem. W lutym 2022 roku miał ponad 130 tys. subskrybentów i w sumie ponad 29 mln wyświetleń.

Najnowszy film Niklausa Pierona traktuje o tym, jak "ciężko się żyje na tym szarym, czarnym, okopconym, pozbawionym roślinności Górnym Śląsku". Niklaus zaczyna film, siedząc na ławce na placu Targalskiego w Bytomiu, otoczony kwitnącymi drzewami i ładnymi kamienicami. Bo youtuber zastosował ciekawy chwyt, wyśmiewając stereotypy o Bytomiu jako mieście upadłym i paskudnym i prowadząc nas przez miasto, które wcale nie wygląda, jakby zaraz miała je pochłonąć czarna czeluść.

Być może zainspirował się akcją portalu Ślązag.pl. Dziennikarze Ślązaga wybrali się na przechadzkę po Bytomiu, by sfotografować najbardziej "paskudne" miejsca w mieście. Powstała z tego galeria miejsc grozy. Popatrzcie sami:

Na filmie Niklausa można dostrzec kilka okropnych miejscówek bytomskich, zauważonych wcześniej przez Ślązag.pl, jak np. domy na Kleinfeldzie, w tym willę Urzędu Stanu Cywilnego.

Zarówno w akcji Pierona, jak i Ślązaga.pl chodzi o to, by pokazać, jak wiele stereotypów o Bytomiu, ale i o Górnym Śląsku generalnie, jest dzisiaj nieprawdziwych. Miasta rozwijają się, wyglądają coraz lepiej, również nasze. Jasne, są miejsca zaniedbane, wołające o rewitalizację. Tego nikt nie neguje. Ale czarny obraz szarego Górnego Śląska jest czasami tylko w głowach ludzi.

    Bytom 1

    Może Cię zainteresować:

    Dlaczego wszystkie drogi prowadzą do Bytomia? Znaków na Bytom jest więcej niż tych na Katowice

    Autor: Marcin Nowak

    11/09/2022

    Rynek w Bytomiu w latach 90.

    Może Cię zainteresować:

    Bytomskie "Google Street View" z końca lat 90.: zielony Rynek, niebieska biblioteka... Nostalgiczna przejażdżka

    Autor: Maciej Poloczek

    26/02/2024

    Niklaus Pieron prezentuje jak Ślązacy przeklinali 150 lat temu

    Może Cię zainteresować:

    Śląskie przekleństwa 150 lat temu. „Ty giździe smrodlawy", „Idź ty motyko, ty mosz grzyby w twojej motyce"

    Autor: Arkadiusz Nauka

    15/04/2022

    Subskrybuj bytomski.pl

    google news icon