Nowy mural oficyny przy ul. Piłsudskiego jest na ukończeniu. Smerfetka spogląda już na Bytom

Za kilka dni zostanie oficjalnie odsłonięty nowy mural wykonany na elewacji oficyny przy ulicy Piłsudskiego. Jego projekt został wybrany w ramach ogólnopolskiego konkursu "Zmalujmy coś w Bytomiu". Mieszkańcy zadecydowali, że na ścianie pojawi się wizerunek bytomskiej Smerfetki.

Wizerunek śp. Grażyny Wołowiec na bytomskim muralu

Pod koniec kwietnia 2023 roku został rozstrzygnięty ogólnopolski konkurs pn. "Zmalujmy coś w Bytomiu". Najwięcej głosów, bo ponad 3 tysiące, otrzymała praca Agnieszki Müller, która stworzyła portret Bytomskiej Smerfetki. Wizerunek śp. Grażyny Wołowiec ozdobił ścianę wyremontowanej oficyny przy ul. Piłsudskiego 34-36.

- Inspiracją do stworzenia projektu muralu była znana wielu bytomianom Grażyna Wołowiec, czyli Bytomska Smerfetka. W związku z tym, że urodziłam się w Bytomiu i mieszkałam niedaleko pani Grażyny, często spotykałam ją przechadzającą się w okolicy - tłumaczyła Agnieszka Müller, graficzka i ilustratorka.

Przypomnijmy, że na ogłoszony przez Urząd Miejski w Bytomiu ogólnopolski konkurs wpłynęło blisko sto prac. Do drugiego etapu konkursu jurorzy zakwalifikowali pięć najlepszych prac, wśród których znalazły się: Zielona Strefa Bytomia” Karol Zegara, „Bytomianka” Dawida Celka i Tomasza Śmieszkoła, „Bytomska Smerfetka” Agnieszki Müller, „Malowana Lala” Magdaleny Śliwińskiej oraz „Architektoniczne perełki Bytomia” Konrada Kunca.

Mural bytomskiej Smerfetki na ukończeniu

Wizerunek bytomskiej Smerfetki został uwieczniony na liczącej 71 metrów kwadratowych południowej elewacji oficyny przy ul. Piłsudskiego 34-38. Artyści z Grupy Mural pracują jeszcze nad detalami malowidła.

- Jeśli pogoda pozwoli, mural będzie gotowy w przyszłym tygodniu. W myśl zasady od ogółu do szczegółu, pracujemy nad gradientem, czyli tak charakterystycznymi dla tej pracy przejściami tonalnymi pomiędzy kolorami i wykańczamy mniejsze powierzchnie - mówi Wojciech Walczyk z grupy Mural.
Mural smerfetka

Może Cię zainteresować:

Powstanie mural z bytomską Smerfetką. "Chciałam oddać charakterystykę tej barwnej postaci"

Autor: Patryk Osadnik

28/04/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon