Nowy właściciel EC Szombierki chce jak najszybciej zabezpieczyć dach obiektu

Piotr Grochowski z Grupy Arche oficjalnie potwierdza zakup Elektrociepłowni Szombierki. Nowy właściciel chce jak najszybciej zabezpieczyć dach obiektu. - Mamy za sobą uzgodnienia z nadzorem budowlanym oraz konserwatorem zabytków, co do dokładnego zakresu prac zabezpieczających - mówi Piotr Grochowski. Wkrótce powinny się odbyć dni otwarte.

ARC
EC Szombierki

W środę, 3 sierpnia, podpisany został akt notarialny, na mocy którego nowym właścicielem Elektrociepłowni Szombierki została Grupa Arche. Samo dopięcie transakcji trwało cały dzień.

- Przy takich obiektach to normalne. Elektrociepłownia Szombierki to obiekt bardzo złożony formalnie, o skomplikowanej historii. Dopięcie tego na ostatni guzik zajęło sporo czasu - tłumaczy Piotr Grochowski, główny architekt Grupy Arche. - Bardzo zależało nam na tym, żeby tej operacji nie przedłużać. W ostatnich dniach w prace nad formalnościami zaangażowany był cały zespół ludzi.

Tak naprawdę Grupa Arche miała przejąć EC Szombierki do 19 lipca. Na przeszkodzie stanęły jednak nierozwiązane przez dotychczasowego właściciela (Rezonator S.A.) kwestie związane m.in. z zapisami w księdze wieczystej obiektu.

Za ile kupiono EC Szombierki?

- Cena jest uzależniona od pewnych warunków. Nie mogę jeszcze tej kwoty ujawnić - odpowiada Piotr Grochowski.

Zabezpieczenie dachu przed zimą

Grupa Arche, zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, chce przed zimą zabezpieczyć dachy EC Szombierki, aby do środka nie dostawała się już woda.

- Mamy za sobą uzgodnienia z nadzorem budowlanym oraz konserwatorem zabytków, co do dokładnego zakresu prac zabezpieczających. Czekaliśmy jeszcze na ostateczne rozstrzygnięcia notarialne, ale teraz chcemy jak najszybciej zakontraktować ekipy budowlane, aby - w zależności od dostępności - mogły przystąpić do realizacji - zapewnia Piotr Grochowski.

Dni otwarte EC Szombierki wciąż w planach

Grupa Arche planuje jeszcze w tym roku zorganizować dni otwarte EC Szombierki we współpracy z Klubem Przyjaciół EC Szombierki i Urzędem Miejskim w Bytomiu. Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie będzie taka możliwość.

- Będzie się to musiało odbyć z pewnymi ograniczeniami. Co prawda przejęliśmy obiekt, ale jego stan stanowi zagrożenie. Nie możemy udostępnić go tak dużej liczbie osób i w tak szerokim zakresie, jakbyśmy chcieli - wyjaśnia Piotr Grochowski. - W przyszłości chcielibyśmy wrócić do regularnego udostępniania EC Szombierki zwiedzającym.

Nowy inwestor zamierza w tej i innych kwestiach ściśle współpracować z samorządem.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon