Oaza spokoju w Łagiewnikach. Słoneczne przedpołudnie nad stawem w parku Amendy

Oaza spokoju i raj dla kaczek. Staw w parku Amendy to urokliwe miejsce w Łagiewnikach, dzielnicy Bytomia. Zajrzeliśmy tam w pogodne, poniedziałkowe przedpołudnie. Woda, kaczki, wędkarze, jesienne barwy, błękitne niebo i słońce. A także cisza i spokój, mimo iż to nieopodal ruchliwej ulicy i linii tramwajowej.

Park Amendy ma 4,9 hektara powierzchni, utworzono go na terenach poprzemysłowych. Postindustrialna jest tez geneza stawu Amenda o powierzchni 1,5 ha - powstał w miejscu odkrywkowej kopalni wapienia z XIX wieku.

Park Amendy pamięta lepsze czasy, swój złoty wiek przeżył pod skrzydłami pobliskiej Huty "Zygmunt". Znajdowały się w nim m.in. amfiteatr, kawiarnia i sztuczne kąpielisko, a nad samym stawem wypożyczalnia kajaków. W efekcie likwidacji huty po wszystkim tym zostały tylko wspomnienia. Jednak sam park Amendy przetrwał i doczekał się rewitalizacji. Funkcjonują w nim plac zabaw i siłownia na wolnym powietrzu, a parkowe alejki przyciągają spacerowiczów. Staw to także atrakcyjne miejsce dla wędkarzy. Upodobało go też sobie ptactwo wodne, szczególnie kaczki. Tamtejsze ptaki te nie są już tak do końca dzikie - dobrze wiedzą, że spacerowicze lubią je dokarmiać i rade korzystają z okazji. Z myślą o ich dobrym samopoczuciu, nie rzucajmy im jednak kawałków chleba, a ziarno!

Spacer nad stawem Amendy odbędziemy w ciągu kilkunastu minut, ale można też spędzić nad nim znacznie więcej czasu - chociażby obserwując, co wyczyniają kaczki. A to nieraz świetna zabawa!

Polsko niemiecka granica w Bytomiu 1922-1939

Może Cię zainteresować:

Gdy przejażdżka tramwajem oznaczała dwie kontrole graniczne. Gdzie w Bytomiu była Polska, a gdzie Niemcy?

Autor: Redakcja Bytomski

29/05/2023

Północne śródmieście Bytomia 47

Może Cię zainteresować:

Najpiękniejszy śródmiejski zakątek w Metropolii? Północne śródmieście Bytomia: tu się chodzi z podniesioną głową

Autor: Marcin Zasada

16/10/2022

Cyryl i Metody

Może Cię zainteresować:

Zagadka średniowiecznego zabytku w Bytomiu. Czym był tajemniczy krzyż pokutny w Łagiewnikach?

Autor: Redakcja Bytomski

09/03/2024

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon