Obcokrajowcy pobierają się w Bytomiu

W minionym roku na ślubnym kobiercu w bytomskim Urzędzie Stanu Cywilnego stanęło wielu obcokrajowców. Wśród nich znaleźli się obywatele krajów z Afryki, czy nawet Ameryki Południowej.

UM Bytom/ Karolina Maksym, Arkadiusz Janocha
USC w Bytomiu

Bytomski USC podsumował 2023 rok. Można stwierdzić, że miłość ma się dobrze w naszym mieście, bo wciąż jest tu zawieranych więcej małżeństw, niż się rozpada. W zeszłym roku urzędnicy zarejestrowali 482 śluby (144 konkordatowe, 338 cywilnych), podczas gdy rozwód wzięło 297 par.

Wśród świeżo upieczonych małżonków znaleźli się nie tylko Polki i Polacy, ale też obywatele Ukrainy, Czech, Słowacji, Włoch, Maroka, Gwatemali, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Finlandii oraz Gruzji. Łącznie w USC udzielono 28 ślubów obcokrajowcom.

Bytomianie coraz chętniej korzystają z możliwości organizacji ceremonii zaślubin poza siedzibą USC. W 2020 uczyniło to zaledwie 13 par, w 2021 pobrało się 19 par poza urzędem, rok później już 33 pary, a w ubiegłym roku aż 50.

Jak to w życiu bywa, wraz z miłością w końcu pojawiają się dzieci. W 2023 r. na świat w Bytomiu przyszło 1113 maluchów. Niestety demografia nam nie sprzyja, co widać również po statystykach wielu innych polskich miast. Choć w 2022 r. mogliśmy się cieszyć ze wzrostu liczby urodzeń, tak w ubiegłym było o 130 mniej.

Jakie imiona bytomianie najchętniej nadawali swoim pociechom w zeszłym roku? Wśród dziewczynek największą popularnością cieszyły się: Maja, Alicja, Julia, Lena i Klara. Zaś chłopcom najczęściej nadawano imiona: Jakub, Nikodem, Jan, Filip i Franciszek.

Niestety Bytom wciąż się kurczy. Liczba osób zameldowanych w naszym mieście na pobyt stały wynosi już tylko 131 803. W głównej mierze jest to przyczyną ujemnego przyrostu naturalnego. W minionym roku w Bytomiu zmarło 2005 mieszkańców, czyli o 287 więcej niż w 2022 r.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon