Obrazy wędrują po mieście

Wedrujace obrazy

Wydaje się, że obcowanie ze sztuką jest wyłącznie domeną majętnych ludzi. Tymczasem fundacja Śląskie Obrazy udowadnia, że wcale tak nie musi być. Z dziełami współczesnych artystów można podziwiać nawet w poradni, szkole, czy domu kultury.

W ramach programu Śląskie Lokalnie - małe granty FIO fundacja zrealizowała projekt „Wędrujące obrazy”, w ramach którego dzięki uzyskanej dotacji powstało pięć nowych reprodukcji obrazów z kolekcji należącej do organizacji. Kopie już teraz znalazły swoje miejsce w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bytomiu, gdzie oglądają je codziennie jej podopieczni, jak również uczniowie Technikum nr 4, którego siedziba mieści się w tym samym budynku przy placu Klasztornym. Miniwystawa będzie przekazywana między instytucjami kultury oraz placówkami oświatowymi w mieście.

- Celem fundacji jest, aby sztuka towarzyszyła szczególnie młodym ludziom w ich codziennych działaniach, była obecna w ich życiu i dzięki temu rozwijała ich kompetencje społeczne i odpowiadała na potrzeby emocjonalne, spełniała swoją terapeutyczną i edukacyjną rolę - tłumaczy Magdalena Wichrowska z fundacji Śląskie Obrazy. - Chcemy stworzyć przestrzeń, w której młodzież będzie mogła poznać i docenić fascynujący świat twórców i zrozumieć język artystów, którym starają się do nas mówić poprzez swoje dzieła, docenić ich pracę i wkład w tworzenie kultury, a przez to zachowywać dziedzictwo kulturowe naszego regionu - precyzuje.

Projekt został zrealizowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NoweFio na lata 2021-2030.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt library 4317851 1280

„Przytul książkę 3”, czyli wymiana książkowa w MBP już w...

Byt bytom film festival 2019

Trwa Bytom Film Festival

Byt poklady kultury teatr rozbark

Czy w Bytomiu oprócz węgla są pokłady kultury?

Byt dni bytomia 2013

Bytomianie wybrali kogo chcą na Dniach Bytomia

Byt parada zabytkowych aut

Piętnasty raz zabytkowe pojazdy przyjadą do Bytomia

Byt lotnisko pyrzowice parking

Bytom zyska trzecią linię na lotnisko

Byt ladowarka greenway bytom plejada

Masz elektryczne auto? Naładujesz je w Plejadzie