Obrazy wędrują po mieście

Wydaje się, że obcowanie ze sztuką jest wyłącznie domeną majętnych ludzi. Tymczasem fundacja Śląskie Obrazy udowadnia, że wcale tak nie musi być. Z dziełami współczesnych artystów można podziwiać nawet w poradni, szkole, czy domu kultury.

Wedrujace obrazy

W ramach programu Śląskie Lokalnie - małe granty FIO fundacja zrealizowała projekt „Wędrujące obrazy”, w ramach którego dzięki uzyskanej dotacji powstało pięć nowych reprodukcji obrazów z kolekcji należącej do organizacji. Kopie już teraz znalazły swoje miejsce w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bytomiu, gdzie oglądają je codziennie jej podopieczni, jak również uczniowie Technikum nr 4, którego siedziba mieści się w tym samym budynku przy placu Klasztornym. Miniwystawa będzie przekazywana między instytucjami kultury oraz placówkami oświatowymi w mieście.

- Celem fundacji jest, aby sztuka towarzyszyła szczególnie młodym ludziom w ich codziennych działaniach, była obecna w ich życiu i dzięki temu rozwijała ich kompetencje społeczne i odpowiadała na potrzeby emocjonalne, spełniała swoją terapeutyczną i edukacyjną rolę - tłumaczy Magdalena Wichrowska z fundacji Śląskie Obrazy. - Chcemy stworzyć przestrzeń, w której młodzież będzie mogła poznać i docenić fascynujący świat twórców i zrozumieć język artystów, którym starają się do nas mówić poprzez swoje dzieła, docenić ich pracę i wkład w tworzenie kultury, a przez to zachowywać dziedzictwo kulturowe naszego regionu - precyzuje.

Projekt został zrealizowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NoweFio na lata 2021-2030.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon