Odkrywaj skarby województwa świętokrzyskiego

Byt obraz glowny swietokrzyskie

Województwo świętokrzyskie zaprasza. Niezależnie od pory roku, gościnne i przyjazne progi regionu czekają na turystów. Znajdziemy atrakcje dla całych rodzin, odkryjemy piękną przyrodę, interesujące szlaki, zabytki architektury, ślady historii i prehistorii, ale też nowoczesność.

Dowody prehistorii i przyrodnicze piękno

Skamieniałe tropy dinozaurów i prazwierząt zwiedzający odnajdą w kamieniołomie Zachełmie pod Kielcami, ślady ich istnienia są także w Bałtowie. Tu powstał jeden z najciekawszych kompleksów turystycznych w Polsce, Jurapark, w którym turysta zobaczy naturalnych rozmiarów makiety dinozaurów. Tu także są m.in. zimowe trasy narciarskie, zwierzyniec, spływy na tratwach rzeką Kamienną. Nieopodal leżą Krzemionki – wpisany na listę światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego. Od lat popularnością cieszy się również Jaskinia Raj obok Chęcin, z niezwykłymi stalaktytami i stalagmitami.

W Świętokrzyskiem turysta odkryje jedne z najciekawszych, ale i najstarszych gór w Europie – Góry Świętokrzyskie, z doskonale zachowanymi lasami jodłowymi, gołoborzami, przepięknym pasmem Łysogór i duchową stolicą regionu, pobenedyktyńskim klasztorem na Świętym Krzyżu. W okolicy nie brakuje gęstych lasów, jezior, kusi przepiękne Ponidzie z meandrami Nidy i urokliwymi łąkami.

obraz 1 swietokrzyskie

Zabytki architektury i uzdrowiska

Na turystów czekają zamki i pałace: m.in.

  • zamek w Chęcinach,
  • dawna budowla magnacka Krzyżtopór w Ujeździe,
  • zamek kazimierzowski w Sandomierzu,
  • Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach (obecne Muzeum Narodowe),
  • pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku,
  • dworek Mikołaja Reja w Nagłowicach.

Warte odwiedzenia i podziwiania są również opactwa w Jędrzejowie i Wąchocku, zespół pałacowy w Kurozwękach, średniowieczny Szydłów, pamiętająca początki państwa polskiego Wiślica i Pińczów. Do ziemi buskiej warto przyjechać, by zadbać o swoje zdrowie, kondycję fizyczną i samopoczucie. Na kuracjuszy czekają gościnne Busko-Zdrój z imponującą tężnią i Solec-Zdrój. Tu odnowić można ciało i zadbać o swoje wnętrze. Znajdzie się coś i dla ducha – a to za sprawą dorocznie organizowanego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz, gromadzącego międzynarodowe sławy i wiernych melomanów, Buskich Spotkań z Folklorem czy Lata z Chopinem.

obraz 2 swietokrzyskie

Atrakcje dla dzieci i całych rodzin

Wizyta w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie z interaktywnymi, edukacyjnymi atrakcjami w salach wystawowych i na świeżym powietrzu, festiwalami kultury dziecięcej, spotkaniami czytelniczymi to doskonale spędzony czas dla całej rodziny.

Turystom, którzy cenią sobie rodzinny wypoczynek spodobają się także:

  • Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej u wejścia do Świętokrzyskiego Parku Narodowego,
  • Muzeum Wsi Kieleckiej z parkiem etnograficznym, Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu, pokazujące w ciekawy i przystępny sposób świat, naukę i technikę,
  • Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku z bogatym zbiorem militariów.

 

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Zdjęcie Główne Superprezenty

Problem z prezentem? Podaruj niezapomniane przeżycia

Miasto z Piernika w Kolejkowie, Gliwice

Gdzie się wyrwać z rodziną w święta. Atrakcje czynne 26.12

Foto1

Sztuka w wykonaniu kolektywu artystycznego Lufcik na Korbkę

Rabka-Zdrój

Nie masz planów na weekend? Odwiedź Rabkę-Zdrój

Byt Zdjęcie Główne 2021 08 20 100750 khze

Fascynujący świat mieszkańców Papugarni Carmen

Byt zdjecie glowne

Moc atrakcji dla każdego! Poznaj katowicki Park Linowy...

Byt wesole11

Legendia wakacje 2021. Zmiany w Śląskim Wesołym...