PAN TWARDOWSKI w Operze Śląskiej

27 kwietnia /w sobotę/ o godz. 17.00 Opera zaprasza na SPEKTAKL FAMILIJNY – balet Ludomira Różyckiego PAN TWARDOWSKI.

Bytomski2 pan twardowski

Libretto: Stefania RÓŻYCKA na podstawie powieści Józefa Ignacego KRASZEWSKIEGO „MISTRZ TWARDOWSKI”

Wszystko zaczyna się w pracowni starego Twardowskiego. Na poddaszu stary, zbiedniały szlachcic – mistrz Twardowski usiłuje przy pomocy zaklęć i kabalistycznych znaków uzyskać złoto z piasku.
Daremne próby obserwuje swarliwa Pani Twardowska, której niezadowolenie rośnie w miarę jak pod dach ich domu zagląda bieda. Właśnie przyszli wierzyciele z żądaniem spłaty długu. Krewka Twardowska przegania natrętów. Z pasją i przekleństwem rzuca o podłogę księgę zawierającą zaklęcia, także teprzywołujące Diabła. I oto zjawia się Diabeł. Sypie garściami złota,ożywia przedmioty, aż wreszcie przekonuje Twardowskiego, że warto zawrzeć z nim bliższą znajomość. Na odgłos zbliżającej się małżonki drżący przed jej gniewem Twardowski pozwala się zabrać Diabłu. Razem uciekają przez kominek.

Barwne widowisko baletowe z muzyką Ludomira Różyckiego miało swoją premierę w Bytomiu w 1995 r. w inscenizacji i z choreografią Henryka Konwińskiego i ze scenografią Liliany Jankowskiej, a dzięki wznowieniu scenicznemu powróciło na bytomską scenę w marcu 2011 r.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon