Parafia Ewangelicko-Augsburska chce przyjąć uchodźców. Wysłano pismo do premiera

Parafia Ewangelicko Augsburska w Miechowicach chce przyjąć uchodźców

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Miechowicach chce dać schronienie jednej z rodzin uchodźców z granicy polsko-białoruskiej. Proboszcz ks. Jan Kurko wysłał pismo do premiera Mateusza Morawieckiego w tej sprawie.

Stan wyjątkowy na granicy polsko-białoruskiej obowiązuje od 2 września, obejmuje 183 miejscowości na obszarze województw lubelskiego i podlaskiego. Na mocy rozporządzenia prezydenta został wprowadzony na 30 dni. Władze uzasadniają konieczność stanu wyjątkowego nie tylko sytuacją na granicy, ale także ćwiczeniem wojsk Rosji i Białorusi. Przypomnijmy, że 30 września rząd przedłużył stan wyjątkowy na kolejne 60 dni.

Sytuacja na granicy nie jest ciekawa. Wczoraj, 3 października Straż Graniczna wydała komunikat w tej sprawie.

– W sobotę 02.10 funkcjonariusze SG odnotowali 398 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymano 29 nielegalnych imigrantów: 24 obywatele Iraku, 3 obywatele Syrii, 2 obywatele Libanu. Pozostałym próbom zapobieżono. Za pomocnictwo zatrzymano 3 cudzoziemców: obywatela Syrii, obywatela Ukrainy i obywatela Niemiec – czytamy w komunikacie.

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Miechowicach wysyła pismo do premiera

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Miechowicach wysłała na adres kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP pismo w sprawie kryzysu migracyjnego.

– Prosimy jedynie, by ludziom, którzy zostali uwięzieni w pasie nadgranicznym, dostarczyć niezbędnych środków do życia oraz umożliwić złożenie wniosków o azyl. Wierzymy, że kompetencja urzędników oraz właściwych służb pozwoli określić, kto powinien, a kto nie powinien otrzymać schronienia w granicach RP – czytamy w piśmie, które podpisał ks. Jan Kurko.

Ks. Jan Kurko zadeklarował także, że parafia jest gotowa przyjąć jedną z rodzin uchodźców. 

– Wiemy, że ochrona polskich granic, a dziś szczególnie na odcinku z Białorusią, stanowi duże wyzwanie. Nie czujemy się uprawnieni, by oceniać prawidłowość podejmowanych decyzji i stosowanych środków – wyjaśnia ks. Jan Kurko.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Marek Kalita, aktor filmowy i teatralny

Znani ludzie z Bytomia, o których nie wiedziałeś

Przemo Łukasik w Berlinie

Przemo Łukasik z Berlina: Tak, Bytom ma szansę jak Kreuzberg

Katowice wydarzenie

Dodajmy koszykarzom skrzydeł! Polonia gra mecz na szczycie

255531533 2618841988259133 344079317909222900 n

Bytomianka mistrzynią Europy w MMA!

PA250638

W dawnym bytomskim zoo powstaje „coś więcej niż kawiarnia”

Byt mariusz wolosz prezydent bytoma otrzymal votum zaufania

Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz otrzymał wotum zaufania...

Ostatnia sesja radnych – Co przegłosowali?