Parowóz "Ryś" na glajzach! Tak wyglądała Industriada 2023 w Bytomiu

Parowóz "Ryś" na glajzach, a w środku turyści zachwyceni buchającą parą. Tak wyglądała Industriada 2023 w Bytomiu. Atrakcje przygotowane przez Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych cieszą się dużym zainteresowaniem podczas Święta Szlaku Zabytków Techniki.

Atrakcje przygotowywane przez Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w ramach Industriady - Święta Szlaku Zabytków Techniki co roku cieszą się dużym zainteresowaniem. Szczególnie możliwość przejazdu zabytkowym parowozem "Ryś" z Bytomia do Tarnowskich Gór, która przez organizatorów jest oznaczona w programie jako hit Industriady. W sobotę, 17 czerwca, "Ryś" pomknął po glajzach, a w nim zachwyceni buchającą parą turyści.

Na tym oczywiście nie koniec. Można było zwiedzić stację i parowozownię Bytom-Karb Wąskotorowy, a także zobaczyć historyczne i współczesne pojazdy kolejowe, m.in. wagon salonowy z 1912 roku, parowozy z lat 40. i 50. XX wieku, wagony towarowe, z których najstarszy zbudowano na przełomie XIX i XX wieku. Mechanicy tłumaczy działanie poszczególnych podzespołów lokomotyw etc. Odważni mogli spróbować swoich sił na drezynie, a najmłodsi skorzystać z industriadlnego placu zabaw.

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe w XX wieku łączyły setki zakładów przemysłowych. W szczytowym momencie sieć liczyła 233 kilometry długości, umożliwiając przewóz towarów i ludzi, a masa przewożonych ładunków wynosiła 5-6 milionów ton rocznie.

Podczas Industriady wąskotorówką można przejechać z Bytomia do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, a w sezonie letnim również do Miasteczka Śląskiego nad Zalew Nakło-Chechło.

Wąskotorówka w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Świadectwo przemysłowej potęgi Górnego Śląska. Te miejsca musisz zobaczyć podczas Industriady

Autor: Patryk Osadnik

16/06/2023

Reden

Może Cię zainteresować:

Reden i inni, czyli ludzie, którzy ukształtowali Górny Śląsk, jaki znamy

Autor: Tomasz Borówka

18/06/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon