Pasjonat z Bytomia hoduje warzywa-giganty. Dlaczego rosną aż tak wielkie?

Na co dzień pracownik siemianowickiego centrum ogrodniczego, po godzinach - pasjonat uprawy. Pochodzący z Bytomia Tomasz Wodziński zajmuje się głównie warzywami. Po latach doświadczenia zbiera niemałe plony.

Z uprawą związany jest od lat. Prowadzi nawet swój kanał na YouTube. Tomasz Wodziński to wyjątkowo skromny człowiek, którego celem jest edukacja i zachęcanie nowych osób do działania.

Kabaczek - rekordzista Polski

Na swoim ogródku działkowym hoduje on różne gatunki warzyw. Jego specjalnością są dyniowate. W tym roku udało się wyhodować ogórek, który mierzył 94,8 centymetra! Jednak największym osiągnięciem jest kabaczek. Tomasz Wodziński już 2 lata temu ustanowił rekord w naszym kraju. W tym roku, po przerwie od pierwszego miejsca na podium - ponownie udało mu się ustanowić nowy rekord. Tegoroczny kabaczek, a raczej kabak ważył... 74,5 kilograma!

Szerzenie pasji

Hodowcy gigantów nie zależy na rozgłosie, ani sławie. W świecie rolniczym i tak jest postacią rozpoznawaną. Jego głównym celem jest popularyzowanie uprawy warzyw. Mimo wielu zarzutów - wszystkie jego trofea wzrastają naturalnie, bez GMO! W dodatku na zwykłej działce, na jednym z bytomskich RODosów. Być może lokalna gleba ma jakieś nieznane dotąd właściwości, które korzystnie wpływają na wzrost? Kto wie...

Jak wyhodować giganta?

- Tak naprawdę wszystko zależy od nasion. Te zebrane z dużych warzyw dają gwarancję na uzyskanie dorodnych plonów. W sieci i u rolników można kupić różne nasiona. Wielu chwali się, że wyrosną z nich giganty. A tak naprawdę, to właśnie rozmiar warzywa, z którego pochodzi ziarenko ma największe znaczenie. Oczywiście bez właściwego odżywiania, nawadniania czy znajomości proporcji potrzebnych składników mineralnych nie ma mowy o wyhodowaniu rekordzisty. O tym również warto pamiętać - przyznaje Tomasz Wodziński.

Tydzień Warzyw Gigantów

Wszystkich tych, których zainteresował temat warzyw-gigantów, w imieniu Tomasza Wodzińskiego zapraszamy do Siemianowic Śląskich. W centrum ogrodniczym przy ul. Krupanka 84A, do czwartku włącznie będzie można zobaczyć warzywa czy porozmawiać z ich właścicielem. Być może zdradzi chętnym więcej tajemnic swojego sukcesu. Wszystkich ciekawych ogromnych zbiorów zachęcamy także do zobaczenia naszej galerii.

Czy padnie rekord świata?

Imponujących rozmiarów kabaczek to prawdziwy gigant. Być może już wkrótce bytomski pasjonat powalczy o nowy tytuł? Czas (i nasiona) pokażą! W tej chwili, najcięższy odnotowany dotąd kabaczek ważył lekko ponad 100 kilo.

Jeśli chodzi o Polskę to jesteśmy bardzo blisko rekordu światowego. Mamy wielu wspaniałych hodowców w kraju i chciałbym, żeby Polska w tej dziedzinie była mocna i żeby konkurencja była jak największa! - dodaje Tomasz Wodziński.


Subskrybuj bytomski.pl

google news icon