PEC zlikwidował TYSIĄCE pieców. Coraz więcej budynków przyłączonych do sieci

Już ponad połowa wszystkich mieszkań w Bytomiu jest przyłączona do sieci ciepłowniczej. W ostatnich latach PEC konsekwentnie przyłącza kolejne budynki, a wraz z tym są likwidowane setki nieefektywnych pieców.

PEC Bytom
Uruchomienie 1000 wezla pec

W Bytomiu jest ponad 73,6 tysięcy mieszkań, tymczasem już 37 tysięcy z nich jest ogrzewanych ciepłem systemowym. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przyłącza do sieci również kolejne placówki publiczne, w tym szkoły, szpitale itp. W ostatnich dniach oddano do użytku już tysięczny węzeł cieplny zlokalizowany w budynku Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Karbiu.

Zaledwie w 2015 roku spółka dysponowała 502 węzłami cieplnymi. Wystarczyło kilka lat, by podwoiła tę liczbę. W przyszłym roku PEC planuje budowę przyłączy sieci ciepłowniczej oraz zabudowę węzłów cieplnych w budynkach przedszkola przy ul. Nowej 66 oraz zaplecza socjalnego zespołu boisk treningowych przy ul. Piłkarskiej. Z kolei prace modernizacyjne obejmą budynki mieszkalne przy ul. Murarskiej 10, Strzelców Bytomskich 132-136, Kruszcowej 11, Obywatelskiej 5, Musialika 1 i 3, Armii Krajowej 18, Łagiewnickiej 19 (17-23), Palińskiego 1 i 3, Racjonalizatorów 50, Korfantego 8 i 8a oraz budynek Szkoły Podstawowej nr 9 przy ul. Matejki 15.

- W latach 2000-2020 PEC zrealizował inwestycje i przeprowadził prace remontowe na łączną kwotę ok. 315 mln zł. Zakończone i prowadzone projekty unijne przekładają się na ograniczenie emisji pyłów zawieszonych o ok. 8-18 ton rocznie oraz CO2 o ok. 4,6 tys. ton rocznie - wylicza Henryk Dolewka, prezes PEC w Bytomiu.

Na 2022 rok przewidziana jest także realizacja zadań dofinansowanych ze środków unijnych na terenie Bytomia. Będą to wymiana zewnętrznej instalacji odbiorczej na odcinku od zejścia pod ziemię przy parkanie KWK Centrum w kierunku budynków przy ul. Pułaskiego 74 i Wrocławskiej 110; przebudowa osiedlowej zewnętrznej instalacji odbiorczej wraz z zabudową indywidualnych węzłów cieplnych z GWC przy ul. Palińskiego 25 oraz 4 węzłów cieplnych przy ul. Palińskiego 11, 15, 25 i Górnośląskiej 7, a także przebudowa sieci ciepłowniczej przy ul. Elektrownia oraz wymiana zewnętrznej instalacji odbiorczej zasilanej z GWC-14 Cyryla i Metodego 28B.

Łączny koszt wszystkich zadań inwestycyjnych związanych z nowymi podłączeniami to 3,7 mln zł, z kolei na zadania związane z modernizacją przeznaczona jest kwota 3,08 mln zł; w tym dofinansowanie ze środków unijnych wynosi 1,3 mln zł.

O tym, jak działalność PEC wpływa na jakość powietrza w Bytomiu można śledzić za pośrednictwem uruchomionych przez spółkę Alarmów Smogowych dla Bytomia i Radzionkowa. Każdego dnia w mediach społecznościowych - na Facebooku i Instagramie - zamieszczane są informacje o ilości zanieczyszczeń w powietrzu, natomiast na stronie www są dostępne szczegółowe pomiary. W Bytomiu stan powietrza monitoruje łącznie 30 czujników i ekosłupków, a w Radzionkowie wartości zanieczyszczenia aktualizowane są przez 4 czujniki.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon