Pierwszy butelkomat w Bytomiu stanął w Atrium Plejada

Zamiast wyrzucać zużyte butelki i puszki możesz na nich zarobić! Wszystko dzięki maszynie działającej od niedawna na terenie centrum handlowego Atrium Plejada w Bytomiu.

Daniel Lekszycki
Petfur butelkomat

O wprowadzeniu systemu kaucyjnego w Polsce mówi się już od wielu lat. Wreszcie jesienią zeszłego roku przyjęto odpowiednie przepisy w tej sprawie. System jednak ma zacząć funkcjonować dopiero od 1 stycznia 2025 roku, natomiast część branży spożywczej postuluje, by wydłużyć okres przygotowań do 2026 roku. Zanim więc sklepy zaczną płacić konsumentom za zwrot opakowań, to w Wiśle upłynie jeszcze wiele wody.

Tymczasem sieć Carrefour nie czekając na zmiany prawne już w ubiegłym roku uruchomił w dziesięciu swoich sklepach w województwie śląskim urządzenia do zwrotu butelek plastikowych i aluminiowych puszek. Rozwiązanie okazało się dużym powodzeniem, bo przez 5 pierwszych miesięcy działania systemu zebrano aż 4 miliony opakowań, na czym klienci zyskali łącznie ponad 610 tysięcy złotych.

W ostatnich tygodniach tzw. PETfur stanął również w bytomskim Carrefourze w CH Atrium Plejada. Urządzenie przyjmuje puszki aluminiowe i butelki PET po napojach. Co istotne, opakowania muszą być czyste, nie zgniecione i z czytelnym kodem kreskowym. W zamian klienci otrzymują 15 groszy za każdą butelkę i puszkę w formie bonu na zakupy w Carrefourze do wykorzystania do końca tego samego dnia. Urządzenie można znaleźć na pasażu, po lewej stronie linii kas.

Automaty PETfur są wspólną inicjatywą sieci Carrefour i EKO-Punktu Organizacji Odzysku Opakowań. Zebrane w ten sposób butelki i puszki trafiają do zakładów zajmujących się profesjonalnym recyklingiem oraz po przetworzeniu, powrócą w pierwotnej formie na półki sklepowe.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon