PiS bez przewodniczącego Rady Miejskiej. Staniszewski zastąpił Janasa

Kolejny rozdział rozłamu porozumienia Koalicji Obywatelskiej z Prawem i Sprawiedliwością w Bytomiu. Rada Miejska odwołała na dzisiejszej sesji dotychczasowego przewodniczącego i powołała nowego.

Staniszewski janas

Od początku trwającej kadencji funkcję przewodniczącego rady pełnił Mariusz Janas z klubu PiS. Po tym, jak przedstawiciele lokalnych struktur partii zerwali porozumienie programowe z rządzącą w mieście Koalicją Obywatelską 16 radnych złożyło wniosek o odwołanie przewodniczącego. Wniosek uzasadniono utratą zaufania do Mariusza Janasa.

Podczas dzisiejszej sesji członkowie rady podjęli decyzję w tej sprawie. W głosowaniu tajnym oddano 16 głosów za i tym samym odwołano przewodniczącego. Na miejsce Mariusza Janasa powołano Michała Staniszewskiego, który do tej pory pełnił funkcję wiceprzewodniczącego. To z kolei wymusiło kolejne zmiany w prezydium rady i na trzeciego wiceprzewodniczącego wybrano Marka Wilka.

Te przetasowania wskazują, że Koalicji Obywatelskiej udało się znaleźć nowego partnera, wraz z którym będzie miała większość w Radzie Miejskiej. Jedynym klubem oprócz PiS, który może to zapewnić jest Stowarzyszenie Budujmy Bytom. To właśnie jego członkiem jest nowy wiceprzewodniczący rady. Co ciekawe, dawny kandydat SBB na prezydenta miasta - Andrzej Panek - zamieścił na swoim profilu na Facebooku zdjęcia z sobotniej walki bokserskiej w Szombierkach, na których pozuje do obiektywu wraz z Damianem Jonakiem i Mariuszem Wołoszem. Lider SBB napisał nawet, że obecność prezydenta przyniosła szczęście naszemu bytomskiemu zawodnikowi.

- Nie nazywałbym tego koalicją, natomiast na pewno będziemy chcieli współpracować, aby nie spowodować jakiegoś zastoju w mieście, wspierać prezydenta w tych rzeczach, które uważamy, że są realizowane dobrze i nie stanowić bezsensownej opozycji. Uważam, że w dotychczasowym okresie zrobiono dużo rzeczy dobrych i logiczne jest wspieranie kontynuacji tego na wielu płaszczyznach. Postrzegamy to nie na zasadzie sformalizowanej, spisanej koalicji, a raczej takiej bardzo zdrowej współpracy między dwoma partnerami - skomentował sprawę Andrzej Panek.

W reakcji na zmianę przewodniczącego radni PiS złożyli rezygnację z funkcji przewodniczących poszczególnych komisji Rady Miejskiej. Prawdopodobnie jeszcze dziś wszystkie komisje zostaną rozwiązane i na kolejnej sesji zostaną powołane w nowych składach.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Republika kolesi

Radni PiS i Damiana Bartyli składają zawiadomienie do CBA

Mamy fachowców, mamy pomysły

Wybory bez Tomasza Chojnackiego

PIS bez kandydata na prezydenta? Czy może poprą...

Komitety Wyborcze zarejestrowane

Mariusz Janas oficjalnie kandydatem PiS na...

Bytomski2 rada dzielnicy miechowice

Rada dzielnicy do likwidacji