PiS bez przewodniczącego Rady Miejskiej. Staniszewski zastąpił Janasa

Kolejny rozdział rozłamu porozumienia Koalicji Obywatelskiej z Prawem i Sprawiedliwością w Bytomiu. Rada Miejska odwołała na dzisiejszej sesji dotychczasowego przewodniczącego i powołała nowego.

Staniszewski janas

Od początku trwającej kadencji funkcję przewodniczącego rady pełnił Mariusz Janas z klubu PiS. Po tym, jak przedstawiciele lokalnych struktur partii zerwali porozumienie programowe z rządzącą w mieście Koalicją Obywatelską 16 radnych złożyło wniosek o odwołanie przewodniczącego. Wniosek uzasadniono utratą zaufania do Mariusza Janasa.

Podczas dzisiejszej sesji członkowie rady podjęli decyzję w tej sprawie. W głosowaniu tajnym oddano 16 głosów za i tym samym odwołano przewodniczącego. Na miejsce Mariusza Janasa powołano Michała Staniszewskiego, który do tej pory pełnił funkcję wiceprzewodniczącego. To z kolei wymusiło kolejne zmiany w prezydium rady i na trzeciego wiceprzewodniczącego wybrano Marka Wilka.

Te przetasowania wskazują, że Koalicji Obywatelskiej udało się znaleźć nowego partnera, wraz z którym będzie miała większość w Radzie Miejskiej. Jedynym klubem oprócz PiS, który może to zapewnić jest Stowarzyszenie Budujmy Bytom. To właśnie jego członkiem jest nowy wiceprzewodniczący rady. Co ciekawe, dawny kandydat SBB na prezydenta miasta - Andrzej Panek - zamieścił na swoim profilu na Facebooku zdjęcia z sobotniej walki bokserskiej w Szombierkach, na których pozuje do obiektywu wraz z Damianem Jonakiem i Mariuszem Wołoszem. Lider SBB napisał nawet, że obecność prezydenta przyniosła szczęście naszemu bytomskiemu zawodnikowi.

- Nie nazywałbym tego koalicją, natomiast na pewno będziemy chcieli współpracować, aby nie spowodować jakiegoś zastoju w mieście, wspierać prezydenta w tych rzeczach, które uważamy, że są realizowane dobrze i nie stanowić bezsensownej opozycji. Uważam, że w dotychczasowym okresie zrobiono dużo rzeczy dobrych i logiczne jest wspieranie kontynuacji tego na wielu płaszczyznach. Postrzegamy to nie na zasadzie sformalizowanej, spisanej koalicji, a raczej takiej bardzo zdrowej współpracy między dwoma partnerami - skomentował sprawę Andrzej Panek.

W reakcji na zmianę przewodniczącego radni PiS złożyli rezygnację z funkcji przewodniczących poszczególnych komisji Rady Miejskiej. Prawdopodobnie jeszcze dziś wszystkie komisje zostaną rozwiązane i na kolejnej sesji zostaną powołane w nowych składach.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon