Pływalnia i hala sportowa z energooszczędnym oświetleniem

Bytomski Ośrodek Sportu i Rekreacji jednocześnie modernizuje i oszczędza. Dzięki wymianie starych opraw oświetleniowych na tutejszych obiektach sportowych jednostka będzie wydawać mniej na rachunki za prąd.

Hubert Klimek / UM Bytom
Hala basen

OSiR kontynuuje proces modernizacji oświetlenia w zarządzanych przez siebie obiektach. Już w 2021 roku wymieniono stare lampy na nowe, energooszczędne w hali sportowej przy ul. Strzelców Bytomskich. Z kolei w tym miesiącu w budynku krytej pływalni przy ul. Parkowej zastąpiono 20 opraw metahalogenowych na symetryczne i asymetryczne projektory sportowe LED STR-FL-ON oraz wymieniono 29 opraw oświetlenia zewnętrznego przy Hali Na Skarpie w Szombierkach na nowoczesne lampy LED o mocy 110W i 60W. Realizacja obu zadań kosztowała blisko 53 tysiące złotych.

Dyrekcja miejskiej jednostki odpowiedzialnej za opiekę nad wieloma obiektami sportowymi w Bytomiu szacuje, że dzięki modernizacji oświetlenia pobór energii zmaleje nawet o około 30 proc., a tym samym zmniejszą się wydatki na zakup energii elektrycznej. Na przyszły rok planowana jest jeszcze wymiana oświetlenia w hali przy ulicy Kosynierów, dzięki czemu wszystkie obiekty OSiR będą już posiadały energooszczędne źródła światła.

Miasto oszczędza na oświetleniu

Warto dodać, że miasto Bytom w ostatnich latach przeprowadziło modernizację oświetlenia ulicznego, dzięki której ograniczono zużycie energii aż o 61 proc. Jednak mimo to w związku z Ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku gmina została zmuszona do szukania jeszcze większych oszczędności, dlatego postanowiono ograniczyć iluminację wielu reprezentacyjnych budynków i miejsc.

- Podobnie jak inne gminy zdecydowaliśmy się na ograniczenie oświetlenia dekoracyjnego, tam, gdzie nie jest ono absolutnie koniecznie. Ze względu na kwestie bezpieczeństwa pieszych i kierowców, nie wyłączamy i nie ograniczamy oświetlenia ulicznego - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Oświetlenie dekoracyjne wyłączono m.in. na elewacji gmachów Miejskiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Górnośląskiego i Pałacu w Miechowicach, przy pomniku Ofiar Tragedii Górnośląskiej, posągu Śpiącego Lwa, pomniku Wolności oraz w donicach na niedawno wyremontowanym Zaułku, placu Świętej Barbary, a także na dwóch kładkach dla pieszych przy Siemianowickiej i Wrocławskiej.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Images PLAKAT AKTUALNY NEW1

Już za chwilę Memoriał Błażyńskiego

Jonak robinson tymex21 boks bytom

Jonak straszy swojego rywala. "I tak go będę bił"

DUS05828

Szombierki skończyły rundę niechlubną serią

306401839 462944599205668 7415954263844032332 n

Asysta przewrotką i piękny gol z wolnego w meczu Polonii

DSC 6791

Magdalena Fręch nie namieszała w US Open

D4 N 9649 kopia

Zawiedli, więc odchodzą. Ruszyła przebudowa Polonii Bytom

Lodowisko bytom

W Bytomiu odbędą się hokejowe mistrzostwa świata