Pływalnia i hala sportowa z energooszczędnym oświetleniem

Bytomski Ośrodek Sportu i Rekreacji jednocześnie modernizuje i oszczędza. Dzięki wymianie starych opraw oświetleniowych na tutejszych obiektach sportowych jednostka będzie wydawać mniej na rachunki za prąd.

Hubert Klimek / UM Bytom
Hala basen

OSiR kontynuuje proces modernizacji oświetlenia w zarządzanych przez siebie obiektach. Już w 2021 roku wymieniono stare lampy na nowe, energooszczędne w hali sportowej przy ul. Strzelców Bytomskich. Z kolei w tym miesiącu w budynku krytej pływalni przy ul. Parkowej zastąpiono 20 opraw metahalogenowych na symetryczne i asymetryczne projektory sportowe LED STR-FL-ON oraz wymieniono 29 opraw oświetlenia zewnętrznego przy Hali Na Skarpie w Szombierkach na nowoczesne lampy LED o mocy 110W i 60W. Realizacja obu zadań kosztowała blisko 53 tysiące złotych.

Dyrekcja miejskiej jednostki odpowiedzialnej za opiekę nad wieloma obiektami sportowymi w Bytomiu szacuje, że dzięki modernizacji oświetlenia pobór energii zmaleje nawet o około 30 proc., a tym samym zmniejszą się wydatki na zakup energii elektrycznej. Na przyszły rok planowana jest jeszcze wymiana oświetlenia w hali przy ulicy Kosynierów, dzięki czemu wszystkie obiekty OSiR będą już posiadały energooszczędne źródła światła.

Miasto oszczędza na oświetleniu

Warto dodać, że miasto Bytom w ostatnich latach przeprowadziło modernizację oświetlenia ulicznego, dzięki której ograniczono zużycie energii aż o 61 proc. Jednak mimo to w związku z Ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku gmina została zmuszona do szukania jeszcze większych oszczędności, dlatego postanowiono ograniczyć iluminację wielu reprezentacyjnych budynków i miejsc.

- Podobnie jak inne gminy zdecydowaliśmy się na ograniczenie oświetlenia dekoracyjnego, tam, gdzie nie jest ono absolutnie koniecznie. Ze względu na kwestie bezpieczeństwa pieszych i kierowców, nie wyłączamy i nie ograniczamy oświetlenia ulicznego - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Oświetlenie dekoracyjne wyłączono m.in. na elewacji gmachów Miejskiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Górnośląskiego i Pałacu w Miechowicach, przy pomniku Ofiar Tragedii Górnośląskiej, posągu Śpiącego Lwa, pomniku Wolności oraz w donicach na niedawno wyremontowanym Zaułku, placu Świętej Barbary, a także na dwóch kładkach dla pieszych przy Siemianowickiej i Wrocławskiej.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon