Początek przygody z modelarstwem – jak obudzić w sobie pasję?

Przez wielu modelarstwo jest kojarzone jako zajęcie dla starszych panów, którzy nudząc się na emeryturze, nie mają nic innego do roboty. Nie ma to oczywiście nic wspólnego z prawdą, choć zagraniczne filmy często lubią ukazywać właśnie taki motyw. Składanie różnorakich modeli to hobby dla każdego, bez uwagi na wiek. Można to zaobserwować chociażby w sklepach modelarskich, gdzie w kolejkach po nowe dostawy ustawiają się zarówno starsi, jak i młodsi. Znaczenia nie ma także płeć, charakter, poglądy ani żaden inny aspekt. Wystarczy jedynie chęć przekonania się, jak to tak naprawdę wygląda.

Początek przygody z modelarstwem – jak obudzić w sobie pasję?

Zakup pierwszego modelu – jak do tego podejść?

Na początek zastanówmy się, co tak naprawdę nas interesuje. Nie da się zaprzeczyć, że ciekawość dotycząca budowy różnych konstrukcji bądź rozwiązań technologicznych u konkretnej osoby jest sporym atutem. Nie jest natomiast wymogiem. Osoby nie bardzo zainteresowane budową i genezą powstania czołgów czy samolotów, mogą wybrać inne typy konstrukcji, a sam proces ich składania potraktować jako odskocznię. Słowo to doskonale opisuje modelarstwo. Nawet osoby lubiące sporą dawkę adrenaliny potrzebują niekiedy od wszystkiego odpocząć i odprężyć umysł.

Aby zebrać w sobie chęci do modelarstwa, wystarczy znaleźć najbliższy sklep, oferujący tego typu asortyment i wybrać się tam w celu zwyczajnej rozmowy. Specjaliści doskonale wiedzą, jak pomóc w przypadku doboru pierwszego modelu. Nie mając żadnych zainteresowań otrzymamy produkt, który zwyczajnie najbardziej się nam podoba. Po zakupie, przystąpienie do składania jest już zdecydowanie inną kwestią i pójdzie znacznie łatwiej.

Zaprzyjaźnij się z modelem

Po wstępnym wyciągnięciu modelu z pudełka, często nie mamy pojęcia, co tam się w ogóle znajduje. Pojedyncze części przyprawiają nas o zawrót głowy, a miały przecież nas zrelaksować. Musimy natomiast pamiętać, że chcemy obudzić w sobie pasję, która ma zostać z nami na dłużej. To z kolei ma uświadomić nas o braku konieczności pośpiechu w modelowaniu.

Najlepszym rozwiązaniem na zapoznanie się z modelem jest uprzednie poczytanie nieco o nim. Przeważnie czołgi, statki czy też modele samolotów do sklejania sprzedawane w sklepach, są jedynie skalą i bazują na prawdziwych wersjach. Wpisując w wyszukiwarkę nazwę posiadanego przez nas modelu, możemy dowiedzieć się o nim bardzo wiele. W ten sposób zwracamy uwagę na poszczególne detale i dociera do nas, która część za co odpowiada.

Czy modelarstwo to drogie hobby?

Prawdę mówiąc, każde hobby może być drogie, kiedy wiele mu poświęcamy. Osoby profesjonalnie zajmujące się modelarstwem są w stanie wydawać na dopieszczanie swoich dzieł fortunę. Nie da się natomiast ukryć, że mogą też w pewnym sensie z tego zarabiać.

Porównując jednak modelarstwo do innych pasji, nie można stwierdzić, aby było ono zbyt kosztowne. Do stworzenia prostych modeli wystarczy jedynie skalpel, nożyk i kilka innych przyrządów. Same modele do sklejania także nie są rażąco drogie. Z pewnością, nie każdego hobby to jest w stanie przyciągnąć, jednak największa liczba obecnych pasjonatów to Ci, którzy nigdy wcześniej nie podchodzili do tego przychylnie.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon