Polityka

Bytom wciąż wśród najbiedniejszych miast


Magazyn "Wspólnota" przedstawił najnowszą odsłonę rankingu zamożności samorządów. Bytom zajął ósme miejsce... od końca.

Reklama

Ranking został oparty o wskaźnik zamożności per capita. Autorzy obliczyli go na podstawie danych dotyczących dochodów własnych gmin, miast, powiatów i województw oraz uzyskiwanych przez nich dotacji. Skorygowano go odejmując składki na tzw. Janosikowe, ulgi i zwolnienia podatkowe oraz dotacje celowe. Ranking "Wspólnoty" jest tworzony co roku już od 17 lat.

Bytom w najnowszej odsłonie raportu został sklasyfikowany w kategorii Miast na prawach powiatu na 41. miejscu z wynikiem 3568,62 zł. Niżej były jedynie Elbląg, Mysłowice, Zabrze, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Piekary Śląskie i Świętochłowice. Najbogatszy w tej kategorii okazał się Sopot, którego zamożność per capita została obliczona na poziomie aż 6849,26 zl.

Nasze województwo również nie wypadło najlepiej. Śląskie znalazło się dopiero na 12. miejscu z wynikiem 215,60 zł zamożności na mieszkańca. Pierwsze miejsca w tej kategorii zajęły województwa: mazowieckie (356,96 zł), dolnośląskie (252,19 zł) i zachodniopomorskie (250,44 zł).

Pocieszeniem może być fakt, iż zarówno Bytom, jak i województwo śląskie awansowały w stosunku do ubiegłorocznego rankingu. Nasze miasto przez dwa ostatnie lata znajdowało się na 45. miejscu, natomiast województwo zajmowało przed rokiem dopiero 14. lokatę. Jest więc nieco lepiej, ale wciąż ciągniemy się w ogonie samorządów mimo ogromnego potencjału.

Zobacz też:
Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.